MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Російського командира з позивним Клен заочно судитимуть

22.04.2024   
Марина Гарєєва
Під час окупації Ягідного на Чернігівщині він наказував утримувати людей у підвалі школи як “живі щити”. Більше про російського командувача — у статті ХПГ.

Клен або Семен Соловов. Фото зі сторінки Соловова у російській соцмережі, оприлюднене журналістами “Суспільного”.

Клен або Семен Соловов. Фото зі сторінки Соловова у російській соцмережі, оприлюднене журналістами “Суспільного”.

Як розповіли в Офісі Генпрокурора, прокурори Чернігівщини направили до суду відповідний обвинувальний акт за фактами порушення законів і звичаїв війни (частина друга статті 28, частина перша статті 438 Кримінального кодексу України).

За даними слідства, під час окупації Ягідного обвинувачений — капітан російських Збройних сил, командир зведеного підрозділу — керував діями російських військових і віддавав злочинні накази.

Зокрема він наказав утримувати в підвалі ягіднянської школи 369 людей, які слугували російським військовим “живим щитом”. З-поміж них було 69 дітей. Таким чином російські військові використовували місцевих мешканців “для прикриття командного пункту від можливих наступальних дій з боку Збройних Сил України”.

Як раніше повідомляли правоохоронці, наймолодшій дитині, яку російські військові утримували у підвалі, було півтора місяця. Найстаршому заручнику виповнилося 93 роки. Усі вони перебували у приміщенні площею 197 квадратних метрів майже місяць.

Крім цього, Клен “особисто вчиняв незаконні дії” щодо потерпілих: “насильно заганяв людей до підвалу школи” та “погрожував їм убивством”.

Як зазначили в Офісі Генпрокурора, через нелюдські умови утримання та ненадання необхідної медичної допомоги померло 10 цивільних.

Спеціальне досудове розслідування та оперативний супровід здійснювали співробітники Управління СБУ в Чернігівській області.

Читайте також: Російські військові використовують українських військовополонених як ‘живі щити’

Що відомо про обвинуваченого?

Раніше Харківська правозахисна група писала про командувача росіян, військового з позивним Клен. Восени минулого року журналісти “Суспільного” ідентифікували його особу та встановили, що під цим позивним воював Семен Соловов. Викрити Соловова допоміг ролик з концерту пропутінської співачки й пропагандистки Юлії Чичеріної, де мешканці Ягідного впізнали Клена. Згодом журналісти передали усю зібрану інформацію Службі безпеки України. У лютому цього року Семену Соловову оголосили підозру за статтею 438 Кримінального кодексу України (Порушення законів та звичаїв війни). Йому інкримінували жорстоке поводження з цивільними, катування і використання цивільного населення як “живих щитів”.

Слідчі встановили, що під час окупації Ягідного Соловов служив у 228-му гвардійському мотострілецькому полку (в/ч 22316) та обіймав посаду командира зведеного підрозділу російських Збройних сил. Як було зазначено в тексті підозри, саме Соловов забезпечив чергування та охорону сумнозвісного підвалу та заборонив людям полишати приміщення. 

Як розповідала Ольга Меняйло, яку разом з родиною 25 днів утримували у підвалі Ягідного, спочатку людей запирали у підвалі школи з сьомої вечора до сьомої ранку. Іноді людей запирали вже о четвертій дня. Іноді — випускали біля дев’ятої ранку. Спочатку російські військові не випускали людей далі шкільного подвір’я, для цього був потрібен дозвіл, який росіяни могли і не дати. “Дозволяли виходити лише двом, у кого є корови: під супроводом військових дозволяли раз на день сходити подоїти корову, — розповідала пані Ольга. — Потім 8 березня дозволили тим жінкам, хто попроситься, із білою пов’язкою на руці сходити додому. Сказали, що молодим жінкам краще не ходити, бо за тих військових, які в селі, вони не відповідають”...

Проте згодом в окупантів сталася ротація — і у селі почав порядкувати командир з позивним Клен. За словами пані Ольги, він змусив укласти список усіх, хто сидів у підвалі: повністю записати прізвища, імена, по батькові, адресу проживання людей. Клен змінив й інші правила. “Відтепер одночасно додому могли ходити лише п’ятеро людей і лише на пів години, — згадувала пані Ольга. — Якщо запізнишся — вони більше нікого не пустять. То всі дуже поспішали, щоби вкластись у 25 хвилин, щоби ніхто не придумав, що хтось спізнився. Люди похилого віку не ходили, або їх не пускали, щоби не підставили інших. Ходили фізично більш стійкі”. 

...Сам Соловов не вжив належних заходів, аби люди отримували необхідну медичну допомогу, та не зважав ані на умови, в яких утримували людей, ані на наслідки такого утримання, мовилося у підозрі. Російські військові тримали людей у цілковитій темряві, задусі та тисняві.

Приміщення у підвалі школи Ягідного, куди на полонених стікали нечистоти. Фото: “Суспільне Чернігів”.

Приміщення у підвалі школи Ягідного, куди на полонених стікали нечистоти. Як розповідав місцевий мешканець, згори жили російські військові та був шкільний туалет, у який і справлялися окупанти. “І всі нечистоти стікали прямо людям на голову. У крайній кімнаті людям на голову все текло”, — казав пан Іван. Фото: “Суспільне Чернігів”.

Як згадувала Ганна Янко, через тисняву люди спали сидячи. Полонені були змушені ходити в туалет у відра у присутності інших. Потім наповнені фекаліями відра тривалий час стояли там, де перебували люди. Пані Ганна також розповідала, що росіяни видали полоненим усього три відра (на 368 людей) і не пускали до туалету, тож полонені стукали у двері з шостої ранку... Люди, яких утримували у підвалі, потерпали від кисневої недостатності, проте їм не дозволяли вийти надвір. Через шум та крики у підвалі Соловов погрожував убити полонених, кинувши дві гранати...

Підвал смерті у Ягідному 

Люди, яких силоміць утримували у шкільному підвалі, помирали у тисняві, антисанітарії, без доступу до повітря, їжі та питної води. “Там дихати не було чим”, — казала пані Ганна журналістам ХПГ. Постраждала також розповідала, що росіяни могли на ніч залишати померлих разом із живими, а потім виносили тіла до кочегарні. Коли мешканці Ягідного просили російських військових поховати людей на кладовищі, ті спочатку це дозволили, а потім обстріляли цвинтар. 

Список померлих і вбитих російськими військовими мешканців села Ягідного. Люди вели його просто на стіні підвалу. Фото з фейсбук-сторінки Ірини Венедіктової.

Список померлих і вбитих російськими військовими мешканців села Ягідного. Люди вели його просто на стіні підвалу. Фото з фейсбук-сторінки Ірини Венедіктової.

Інша постраждала, Анжеліка Претко, казала, що у підвалі люди починали божеволіти. “Нас відвели у шкільний підвал, де вже перебувала більш ніж половина села, — згадувала вона пережите. — Це невелика площа, звичайний спортзал. Було приблизно п’ять кімнат, і кожна кімната була заповнена людьми. Ми були в великій кімнаті, приблизно 80 кв.м, нас було приблизно 130 людей. Це були і маленькі діти, і пенсіонери, і лежачі, й інваліди — усі”, — розповідала пані Анжеліка. Оскільки бабуся та дідусь дівчини хворіли, у підвалі їм ставало дедалі гірше. Постраждала згадувала, що окупанти їх не годували, вони “їли те, що встигли з собою взяти”. “Оскільки було багато людей в кімнаті, була велика задуха, — розповідала пані Анжеліка. — З кожним днем бабусі з дідусем ставало все гірше. Зрештою у них майже відмовили ноги, вони почали божеволіти”... 

За інформацією розслідувачів “Суспільного”, восени 2023 року Соловов продовжував воювати в Україні та перебував поблизу Кремінної Луганської області у складі 228-го полку ЗС РФ.

Детальніше про підвал смерті у Ягідному та 15 російських військових, яких вже засудили до 12 років ув’язнення за вчинене, можна прочитати у нашій статті.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися