MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Пішки до вільної України

25.04.2024   
Марина Гарєєва
88-річний чоловік самотужки вийшов з окупованої частини Донеччини, бо не хотів отримувати російське громадянство. Більше про примусову паспортизацію РФ на тимчасово окупованих територіях України і труднощі, які можуть постати перед людьми, котрі виїхали з російської окупації, — у статті ХПГ.

88-річний Іван Якович з села Очеретине на Донеччині. Скриншот з відео оприлюдненого Донецькою ОВА.

88-річний Іван Якович, який потрапив до російської окупації на Донеччині. Скриншот з відео оприлюдненого Донецькою ОВА.

Про випадок, коли чоловік дістався підконтрольної Україні території, розповів очільник Донецької ОВА Ігор Філашкін у своєму телеграм-каналі. Він також виклав відео, що висвітлювало історію літнього чоловіка.

Іван Якович, якому виповнилося 88 років, вийшов з окупованої частини селища Очеретиного, коли російські окупанти відібрали в нього український паспорт.

Пан Іван усю ніч прямував до переїзду. Під час цієї подорожі він потрапив під обстріл, тож мусив перечекати кілька годин, а потім іти далі.

Згодом Іван Якович натрапив на волонтерів, які підвезли чоловіка до Покровська. Міська влада разом з організацією “Схід-SOS” евакуювали чоловіка до тимчасового шелтера в Дніпрі. Звідти Івана Яковича мають доправити до одного із закладів системи соціального захисту населення. Там пану Івану нададуть місце для проживання та всі необхідні послуги.

Один із волонтерів переповів історію Івана Яковича. Пан Іван розповідав, що російські окупанти відібрали в нього та його сусіда документи та сказали, що чоловікам нададуть російське громадянство. Чоловік склав усі речі в один наплічник і вирішив вибиратися з окупації. З документів у нього залишилося тільки пенсійне посвідчення.

“Історія пана Івана вражає. Це — громадянська позиція та любов до Батьківщини”, — написав Ігор Філашкін і подякував усім, хто підтримує жителів Донеччини. “Ваша небайдужість рятує життя наших людей”, — наголосив очільник Донецької ОВА.

Загальний контекст

Ще на початку серпня минулого року дослідники Єльського університету оприлюднили доповідь, присвячену примусовій паспортизації українців, які опинилися в російській окупації. Як наголошувала команда Conflict Observatory, Росія систематично вдається до примусу й намагається позбавити людей української ідентичності. Дослідники також підтверджували, що українці, які відмовляються отримувати російські паспорти, можуть лишитися без медичної допомоги, тож вразливі верстви населення (літні люди, люди з хронічними захворюваннями, інвалідністю або люди, які мають невисокі прибутки та потребують державних виплат) можуть просто загинути, особливо якщо у них немає змоги виїхати з окупованих Росією міст і селищ. “...Тактики [РФ] порушують міжнародне право, включно з забороною дискримінувати людей, які живуть в умовах окупації, за національною ознакою і примушувати їх присягати на вірність окупаційній владі, що, згідно з Гаазькою та Женевською конвенціями, є незаконним”, — зазначали дослідники. При цьому у статті 45 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі чітко вказано: “забороняється примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику”.

Ілюстративне зображення

Ілюстративне зображення

У лютому цього року ми писали про 80-річну маломобільну жінку, яку вдалося евакуювати з тимчасово окупованої частини Донецької області. Російська окупаційна влада не виплачувала жінці пенсію, адже та відмовилася отримувати російське громадянство. У січні 2023 року російська окупаційна влада у Мелітополі залишила літніх людей без жодної допомоги, коли заборонила останній благодійний фонд, що працював в окупованому місті. Ми також повідомляли, що на окупованих територіях Запорізької області росіяни не видавали ліки (зокрема інсулін), якщо в людини не було російського громадянства. Представники РФ погрожували мешканцям окупованих територій катуваннями, шантажували людей, обіцяли не видати документи про освіту тощо. У серпні 2023-го Олександр Дудка, нелегітимний голова Лазурненської селищної територіальної громади Скадовського району, погрожував, що місцевих мешканців без російських паспортів вивозитимуть у невідомому напрямку. Він також залякував батьків, які не хотіли віддавати власних дітей до російських шкіл, і знущався з людей, які потребували ліків. “Медичні препарати, придбані з бюджету Російської Федерації, іноземним громадянам, тобто громадянам України, видаватися не будуть. У першу чергу це стосується інсулінових, які вже мали змогу відчути на собі, як [це] — бути громадянином іншої країни”, — казав російський ставленик.

На початку грудня 2023-го ХПГ також писала, що представники РФ посилюють фільтраційні заходи на тимчасово окупованих територіях Запорізької області України та намагаються виявити проукраїнськи налаштованих людей. У ГУР підтверджували, що Кремль посилює репресії проти українців, котрі опинилися в російській окупації, а нелегітимні адміністрації окупантів “створюють жахливі й нестерпні умови” для тих громадян України, які відмовляються від російських паспортів. Окрім того, що людям відмовляють у наданні медичної та соціальної допомоги, їх позбавляють доступу до електроенергії та систем водопостачання тощо, наголошували у Головному управлінні розвідки.  

Ба більше, у грудні 2023-го міський голова Мелітополя Іван Федоров сповіщав, що для отримання так званого “закордонного паспорта РФ” (який дозволяв виїхати з тимчасово окупованих територій) росіяни вимагали від мелітопольців чималий пакет документів: шкільний атестат, диплом з університету, довідки з усіх місць роботи, а також письмове пояснення про перерви у працевлаштуванні. На думку міського голови, таким чином російські окупаційні сили намагалися з’ясувати, де саме були мешканці Мелітополя у 2014-му, коли Російська Федерація розпочала злочинну війну проти України, і чим мелітопольці займалися увесь час російської війни. 

Нагадаємо, що у лютому 2024-го українські урядовці вирішили запровадити тимчасове посвідчення громадянина України. За словами урядовців, цей документ міг допомогти українцям виїхати з тимчасово окупованих територій чи зон ведення бойових дій. ХПГ детально розповідала, хто може отримати тимчасове посвідчення громадянина і що для цього потрібно зробити, у статті. На жаль, мешканці тимчасово окупованих територій, які наважуються виїхати з російської окупації, не завжди можуть одразу отримати українське громадянство. Зокрема так сталося з дев’ятнадцятирічною дівчиною, яка виїхала з тимчасово окупованої території Донеччини. Оскільки її батьки та знайомі залишилися жити в російській окупації, ніхто не може підтвердити її особу, а з документів у дівчини є лише свідоцтво про народження. Більше про історію дівчини, яка втекла з російської окупації та вже п’ять місяців бореться за українське громадянство, можна дізнатися у нашому матеріалі

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися