MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Росіяни змінюють імена та вік викрадених з України дітей

16.06.2024   
Марина Гарєєва
Депортованих або примусово переміщених українських дітей пропонують на російських сайтах з усиновлення, ідеться в розслідуванні британського видання Financial Times. Як журналісти змогли встановити особи чотирьох українських дітей — у статті.

Ілюстративне зображення. Фото: novy.tv

Ілюстративне зображення. Фото: novy.tv

Віднайдені чотири українські дитини

Журналісти Financial Times (FT) встановили особи та місцеперебування принаймні чотирьох українських дітей, яких представники РФ незаконно вивезли з України у перші місяці широкомасштабного російського вторгнення.

Програми з розпізнавання зображень, інформація у відкритому доступі та інтерв’ю з українськими посадовцями та рідними дітей допомогли журналістам-розслідувачам ідентифікувати українських дітей.

Профілі викрадених дітей, яким виповнилося від восьми до 15 років, були розміщені на пов’язаному з російським урядом сайті з усиновлення usynovite.ru.

За даними видання, українських дітей викрали з державних дитячих будинків-інтернатів, розташованих на територіях Півдня та Сходу України, які Росія окупувала у 2022 році. Усіх дітей розлучили з опікунами та рідними.

Потім одну дитину вивезли до тимчасово окупованого Криму, а інших — на територію РФ: до Тульської області під Москвою та до Оренбурзької області поблизу казахського кордону.

Змінені дані дітей

Як наголошували журналісти FT, у російському банку даних з усиновлення імена та вік деяких дітей були змінені. Зокрема росіяни вигадали нове імʼя та змінили вік однієї дитини. Справжнє імʼя іншої дитини змінили на його російську версію. При цьому в жодному з профілів дітей, яких пропонували всиновити, не було вказано їхнє українське походження.

Раніше Уповноважений Верховної Ради з прав людини також казав, що росіяни змінювали дані дітей, аби їх було неможливо розшукати.

Крім цього, журналісти знайшли ще 17 дітей на російському сайті з усиновлення. Їхні особи були підтверджені у нещодавньому розслідуванні видання The New York Times. Усі ці діти були вивезені з дитячого будинку Херсона.

На початку липня видання The New York Times оприлюднило розслідування, у якому йшлося про 46 дітей, яких примусово вивезли з херсонського дитбудинку і яким примусово змінили громадянство.

Журналісти Financial Times також наводять свідчення матері Аліни Ковальової, 15-річної дівчини, яку вдалося повернути до України. Російські військові вивезли дитину з окупованих частин Херсонщини. За словами матері Аліни, її доньці зробили фальшиве свідоцтво про народження, в якому було зазначено, нібито дитина народилася в Росії.

Реакції на розслідування

Як пише українська служба BBC, у Білому домі прокоментували розслідування Financial Times. “Це огидно та жахливо. Ці українські діти мають бути разом зі своїми сім’ями в Україні, — цитує BBC радника Білого дому з національної безпеки Джейка Саллівана. — Росія веде війну не лише проти українських військових, а й проти українського народу”. 

У Кремлі не відповіли на запит журналістів FT прокоментувати розслідування. Як підкреслили розслідувачі, Росія заперечує викрадення українських дітей і стверджує, нібито вивозить українських дітей, аби їх “захистити”. Проте чимало доказів свідчить про протилежне. У Financial Times також нагадали, що Володимир Путін спростив процедуру отримання російського громадянства для українських дітей.

Батьки та рідні чотирьох дітей, яких знайшли журналісти FT, відмовилися детально говорити про викрадення, аби не ускладнити повернення дітей до України. Проте інші родини, чиїх дітей вдалося повернути в Україну з російської депортації, розповідали, що дітей утримували проти їхньої волі. Українську малечу примушували дивитися та повторювати кремлівську пропаганду, їм навʼязували російську ідентичність. Крім цього, дітям забороняли спілкуватися з рідними. Чимало з них згадували про вербальне та фізичне насильство як з боку російських дітей, так і з боку деяких вихователів.

Ідентифікація викрадених дітей

Як зазначає британське видання, журналісти підтвердили особи дітей за допомогою Українського центру захисту прав дитини. Наразі у Центрі очікують подальшого підтвердження інформації щодо ще двох виявлених FT дітей, які, на думку журналістів, можуть бути українцями. Ані опікуни, ані українська влада раніше не знали про місцеперебування цих дітей.

Журналісти ідентифікували викрадених дітей, коли за допомогою інструментів розпізнавання зображень порівняли фотографії з офіційної бази зниклих безвісти українських дітей із загальнодоступними профілями дітей, призначених на усиновлення в Росії. Потім журналісти вручну перевіряли потенційні збіги. Як зазначили в Financial Times, через зміну імен та віку дітей знайти їх іншими способами було б вкрай важко.

Потім команда FT передала Українському центру захисту прав дитини ті збіги, які мали високу ймовірність, аби підтвердити особу кожної дитини.

Дмитро Лубінець, Уповноважений ВР з прав людини, Офіс якого допомагав журналістам встановити особи дітей, назвав вивезення українських дітей “навмисним”. Дар’я Герасимчук, радниця та Уповноважена Президента України з прав дитини, також казала, що йшлося про ретельно спланований геноцид.

Україна надала команді Financial Times документи російського уряду, які підтверджували те, що ще до початку російського вторгнення у Кремлі вже розробили плани примусової депортації українських дітей до Росії. Депортація та насильницьке переміщення дітлахів відбувалося в рамках так званого процесу “фільтрації”.

Більше про те, як відбувається фільтрація, можна прочитати у статті директора ХПГ Євгена Захарова.

Загальний контекст

Лише за офіційними даними, 19 546 українських дітей були депортовані або примусово переміщені Росією. Ця цифра охоплює лише ті випадки, які вдалося зафіксувати офіційно: коли батьки, опікуни чи свідки депортації дитини повідомили про це Національному інформаційному бюро України. Крім цього, понад дві тисячі (2007) дітей вважаються зниклими безвісти. Точну кількість постраждалих дітей наразі неможливо встановити як через тимчасову окупацію частини української території, так і через активні бойові дії. 

Вейн Джордаш, очільник міжнародної фундації Global Rights Compliance, якого цитують журналісти Financial Times, вчергове наголосив, що примусове переміщення чи депортація дітей належать до воєнних злочинів. Проте коли такі злочини вчиняють у рамках широкомасштабної чи систематичної атаки на мирне населення, а російська атака на Україну, безсумнівно, є саме такою атакою, вони також становлять злочин проти людяності, пояснював Вейн Джордаш. Своєю чергою зміна ідентичності дітей та передача їх на всиновлення лише “підтверджують злочинний намір”, наголошував правник.

Генеральний прокурор України Андрій Костін також підкреслював, що грубі порушення міжнародного права, які вчиняє РФ, котра примусово переміщує українських дітей, підпадають під ознаки злочинів проти людяності та елементу геноциду. Нагадаємо, що наприкінці минулого року Харківська правозахисна група представила нове подання до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС), яке стосувалося переміщення українських дітей на територію Російської Федерації. Подання “Насильницька передача дітей з України до Росії: геноцид” має на меті переконати Офіс Прокурора МКС, аби той перекваліфікував вже відкрите провадження зі статті восьмої Римського Статуту (“воєнні злочини”) на статтю шосту (“злочин геноциду”). У квітні 2023-го Парламентська асамблея Ради Європи визнала, що примусова депортація та насильницьке переміщення українських дітей є елементом злочину геноциду. Як було зазначено у резолюції ПАРЄ, до злочину проти українських дітей причетний не лише Володимир Путін і його Уповноважена з прав дитини Львова-Бєлова, які отримали ордери на арешт від Міжнародного кримінального суду, а і самопроголошений Президент Білорусі Лукашенко. Ще у липні минулого року депутати Європарламенту закликали Міжнародний кримінальний суд розглянути ордер на арешт Лукашенка. Крім цього, до депортації українських дітей також могла бути низка представників РФ і Білорусі, з-поміж яких дружина голови МНС Росії Олена Мільська, яка брала участь у вивезенні українських дітей з окупованих частин Херсонської області, білоруський Червоний Хрест і його очільник Дмитро Шевцов та інші. Як нещодавно повідомляв Андрій Костін, наразі Україна вже ідентифікувала сімох підозрюваних у причетності до депортації дітей, з-поміж яких є високопосадовці РФ і так званої окупаційної “влади”, а Україна продовжує працювати з МКС щодо розслідування цієї справи. При цьому в Росії навіть не намагаються приховати викрадення українських дітей, їх повсякчасно демонструють журналістам, змушують брати участь у постановчих шоу чи розважати російських окупантів.

Більше про порушення прав дітей і вчинені представниками РФ і Білорусі злочини проти української малечі можна почитати у рубриці ХПГ — Права дітей

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися