Від отруєння загинули троє українських військових — у Гаазі розповіли про широке використання Росією хімічної зброї
Під час 107-ї сесії Виконавчої ради Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) представники української делегації розповіли про порушення російською стороною Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення, застосування хімічної зброї та про її знищення, повідомляє Укрінформ.
“Росія широко використовує токсичні хімікати як метод ведення війни в Україні по всій лінії фронту, — наголосив Постійний представник України при Організації із заборони хімічної зброї Олександр Карасевич. — Факти порушення Російською Федерацією законів та звичаїв ведення війни із застосуванням цих боєприпасів та хімічних речовин проти Сил безпеки і оборони України як методу ведення бойових дій найбільше фіксуються на Куп’янському, Бахмутському, Покровському, Запорізькому та Херсонському напрямках. У результаті задокументовано 2 058 випадків звернення військовослужбовців по медичну допомогу із симптомами хімічного ураження різного ступеня тяжкості, а також три летальних випадки від гострих отруєнь невідомою хімічною речовиною”.
Тим часом Велика Британія запровадила щодо російських військ радіологічного, хімічного та біологічного захисту та їхнього начальника Ігоря Кирилова санкції. Кирилова звинувачують як у причетності до застосування хімічної зброї, так і в поширенні дезінформації.
Міністр закордонних справ Девід Леммі заявив: “Велика Британія не буде сидіти склавши руки, поки Путін і його мафіозна держава грубо порушують міжнародне право, включаючи Конвенцію про заборону хімічної зброї. Я зробив своєю особистою місією кинути виклик цій зловмисній діяльності, і я не відступлюся. Жорстока і нелюдська тактика Росії на полі бою — огидна, і я використаю весь арсенал повноважень, які є в моєму розпорядженні, для боротьби зі згубною діяльністю Росії”.
Крім того, під санкції потрапили дві лабораторії Міноборони Росії за надання підтримки в розробці та розгортанні хімічної зброї для використання на передовій. Йдеться про 27-й і 33-й науково-дослідні центри Міноборони Росії.
У травні про використання росіянами на полі бою хлорпікрину заявляв і Держдепартамент США. Через це відомство запровадило санкції проти військ радіаційного, хімічного і біологічного захисту російських Збройних сил.
Нагадаємо, раніше Командуванні Сил ЗСУ попереджало про збільшення кількості хімічних атак на фронті. Якщо у квітні цього року йшлося про 444 випадки застосування боєприпасів з небезпечними хімічними речовинами, то у травні їх було зафіксовано вже 715. При цьому, серед іншого, Росія використовувала речовину CS (2-Хлоробензальмалононітрил), що має сльозогінну дію.
А в січні українські військові повідомляли про те, що Росія використовує заборонені гранати з отруйними речовинами задушливої дії, зокрема з хлорацетофеноном, який у певній концентрації може бути смертельним. Про використання росіянами хімічної зброї на Херсонщині наприкінці грудня минулого року повідомляв Інститут вивчення війни (ISW): “810-та бригада морської піхоти Чорноморського флоту Росії підтвердила, що навмисно використовує хімічну зброю проти українських військ, що є очевидним порушенням Конвенції про заборону хімічної зброї, учасником якої є Росія”. Крім того, за інформацією СБУ, росіяни використовували заборонені фосфорні бомби.
Російська Федерація підписала і ратифікувала Конвенцію про заборону хімічної зброї ще наприкінці дев’яностих. Попри це вона використовує отруйні речовини як для вбивства окремих незгодних із режимом людей, так і у війнах, які веде. Наприклад, у 2017 році російські спецслужби застосували “Новичок”, щоб убити громадянина Великої Британії.
А під час війни у Чечні армія РФ застосовувала отруйну речовину нервово-паралітичної дії в селі Старі Атоги. Свідчення про це зібрали свого часу правозахисники з “Меморіалу”.
В російсько-українській війні росіяни почали застосовувати хімічну зброю задовго до повномасштабного вторгнення. Повідомлялося про те, що армія РФ використовувала гранати К-51 під час боїв за Донецький аеропорт в 2015 році. Такі ж газові гранати окупанти скидали на позиції українських військових з весни 2022 року, зокрема в Маріуполі. Про це тоді повідомляли бійці “Азова”.
Згідно з Конвенцією про заборону розробки, виробництва, накопичення, застосування хімічної зброї та її знищення, кожна держава-учасниця зобов’язується не розробляти, не виробляти, не накопичувати або не зберігати хімічну зброю або не передавати, прямо чи непрямо, хімічну зброю будь-кому; не застосовувати її та знищити ту хімічну зброю, яка вже є її власності. Крім того, “кожна держава-учасниця зобов’язується не використовувати хімічні засоби боротьби з заворушеннями як засоби ведення війни”.