MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Обшуки у Свідків Єгови, закриття храму ПЦУ

17.10.2024   
Марина Гарєєва
Російські окупанти продовжують переслідування вірян у Криму. Про нові випадки переслідувань і боротьби з вірою людей і відчуттям українства — у статті ХПГ.

© Марія Крикуненко / Харківська правозахисна група [катування священників, знищення храмів, обкладинка]

© Марія Крикуненко / Харківська правозахисна група

Обшуки 9 жовтня

Представники РФ продовжують переслідувати Свідків Єгови в тимчасово окупованому Криму.

Як повідомила Європейська асоціація “Свідків Єгови”, вранці 9 жовтня в Керчі російські силовики провели обшуки щонайменше за 10 адресами Свідків. Дозвіл на обшуки видав нелегітимний “Київський районний суд” міста Сімферополя, підконтрольний Кремлю.

Ба більше, окупанти порушили кримінальну справу щодо 53-річного Віталія Бурика. Чоловіка звинувачують в організації діяльності “екстремістської організації”. “Вірянин провів два дні в ізоляторі тимчасового тримання, після чого його помістили під домашній арешт”, — сповістили в асоціації.

За наявними даними, Віталія Бурика затримали просто на робочому місці, в котельні. Російські силовики зрізали з воріт товстий ланцюг, вдерлися на підприємство та доставили вірянина додому для обшуку. Крім того, представники РФ обшукали квартиру і два гаражі, що належать родичам Бурика.

В організації також розповіли про ще одного вірянина, до якого завітали з обшуками. “Також силовики прийшли з обшуком до Артема Шаблія, який раніше був засуджений за екстремістською статтею через свою приналежність до Свідків Єгови. В інших сім’ях, до яких того ранку припхалися силовики, у минулому також вже проводили обшуки через їхнє віросповідання”.  

Читайте також: З січня по вересень 2024 року окупанти провели щонайменше 59 незаконних обшуків у Криму

За даними асоціації, рейд по домівках вірян проводили представники Слідчого комітету Росії та “озброєні бійці спецназу із Сімферополя”. Під час деяких обшуків представники РФ поводилися вкрай грубо та вимагали, аби люди дали їм паролі від своїх пристроїв. Силовики також вилучили цифрову техніку у вірян, після чого відвезли людей на допит. Після четвертої години дня відпустили усіх, окрім Віталія Бурика. Кримінальне провадження щодо нього, яке окупанти розпочали за ч. 1 ст. 282.2 російського Кримінального кодексу, здійснює Головне слідче управління Слідчого комітету Криму.

Війна РФ проти Свідків Єгови

Нагадаємо, що у квітні 2017 року Верховний суд РФ визнав “Управлінський центр Свідків Єгови в Росії” екстремістською організацією та заборонив її діяльність у Росії. У серпні 2017-го Міністерство юстиції РФ долучило всі громади Свідків Єгови, у тому числі кримські осередки Свідків, до списку екстремістських організацій. Зрештою вірян почали переслідувати у межах кримінальних справ. У квітні 2024 року виповнилося сім років, відколи в Росії заборонили Свідків Єгови. На думку експертів, переслідування безневинних вірян стали провісником повернення широкомасштабних сталінських репресій у путінській Росії. Ми публікували український переклад статті Віллі Фотре, директора та співзасновника Human Rights Without Frontiers, щодо переслідування Свідків. “Меморіал” вважає заарештованих Свідків Єгови політв’язнями.

За даними Європейської асоціації “Свідків Єгови”, за останні сім років у тимчасово окупованому Криму щонайменше 30 вірян зазнали кримінального переслідування за віру. При цьому, згідно з міжнародним гуманітарним правом, Російська Федерація не має права застосовувати своє кримінальне законодавство на тимчасово окупованих територіях України. Переслідування осіб, які не є злочинцями з позиції українського законодавства, є порушенням статті 7 Європейської конвенції з прав людини (покарання лише на підставі закону).

Ми також писали, що на початку серпня цього року “кілька груп озброєних силовиків у масках” увірвалися до помешкань Свідків Єгови, які мешкали у селищах Роздольне й Сінокісне та в Алушті. Тоді представники РФ “грубо вимагали надати паролі від електронних пристроїв” і “розпитували про одновірців”. Під час одного з обшуків окупаційні силовики навіть “погрожували заподіяти шкоду домашньому улюбленцю”. Після обшуків окупанти забрали електронні пристрої та особисті записи вірян.

На жаль, під час обшуків 5 серпня у селищі Роздольному постраждав чоловік. Тоді представники окупаційних силових органів прийшли до вірянина на роботу, “поклали його обличчям у підлогу та затягли руки капроновою стяжкою, через що він отримав травму”. Хоча чоловік зафіксував отримані ушкодження у травмпункті, медичну довідку у нього відібрали у відділку окупаційної поліції. Ба більше, за чотири години після початку обшуків стосовно 68-річної вірянки Тамари Братцевої окупанти порушили кримінальну справу.

Знищення храмів ПЦУ в тимчасово окупованому Криму

Раніше Дмитро Лубінець, Уповноважений ВР з прав людини, заявляв, що Росія порушила понад 100 кримінальних справ за релігійною ознакою проти кримчан. Якщо раніше в Криму діяли 49 українських релігійних громад, зараз там не лишилося жодної, повідомляли в Представництві Президента в Автономній Республіці Крим. Ми неодноразово висвітлювали переслідування представників кримськотатарського народу. Цього вересня ми також писали про демонтаж Хрестовоздвиженського храму ПЦУ в тимчасово окупованій Євпаторії. Тоді Україна звернулася до ЮНЕСКО та назвала подібні дії РФ проявом геноциду і “цілеспрямованим актом викорінення української віри та української ідеї з Криму”.  

21 липня 2024 року, тимчасово окупована Євпаторія. Фото демонтажу Хрестовоздвиженського храму ПЦУ, яке оприлюднили журналісти “Суспільне Крим”.

21 липня 2024 року, тимчасово окупована Євпаторія. Фото демонтажу Хрестовоздвиженського храму ПЦУ, яке оприлюднили журналісти “Суспільне Крим”.

4 жовтня 2024 року окупаційна “влада” Криму опечатала ще один храм Кримської Єпархії Православної церкви України. Про це інформагенції “Голос Криму” повідомив настоятель церкви “Воскресіння Христове”, отець Ярослав.

Храм розташований у селищі Октябрському Курманського району Криму. Окупанти причепили на двері храму таке повідомлення: (рос.) “ОПЕЧАТАНО. Имущество администрации Октябрьского сельского поселения”. На “повідомленні” є печатка нелегітимної місцевої “влади” і підпис А. Н. Данкевіч, так званого “голови адміністрації Октябрського селища Первомайського району Республіки Крим”. 

Опечатаний храм у селищі Октябрському Курманського району Криму.

Опечатаний храм у селищі Октябрському Курманського району Криму.

Як наголошував отець Ярослав, “фактично відбулося чергове знищення храму Православної Церкви України, що здійснює окупаційна влада за допомогою місцевих колабораціоністів, які зрадили Україну і вислуговуються перед новими хазяями”. Отець Ярослав підкреслював, що знищення української церкви — це знищення української ідентичності мешканців півострова, для яких церква залишалася чи не єдиним осередком українства в окупованому Криму. Парафіяни опечатаного росіянами храму молилися у ньому з 2002 року, коли вирішили перейти з УПЦ Московського патріархату до складу Української Православної Церкви Київського патріархату (нині — ПЦУ).

Як зауважив Уповноважений Кримської єпархії ПЦУ Андрій Щекун, знищення Православної Церкви України в Криму є “не лише помстою за непокору з боку окупаційної влади”, а й цілеспрямованою політикою Росії щодо знищення всього українського народу. “Ми маємо про це говорити й фіксувати факти російських злочинів, бо час розплати однозначно настане”, — наголосив пан Андрій. 

Нещодавно ми писали про закатованих мешканців Херсонщини, з-поміж яких були і диякон помісної Церкви християн віри євангельської, Анатолій Прокопчук, і настоятель храму ПЦУ, Степан Подольчак. Про інші випадки катування українських священників і знищення храмів можна прочитати в аналітичному матеріалі ХПГ, доступному за покликанням.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися