Росія хоче ‘переробити’ храм у Маріуполі, що увійшов до Книги рекордів України
Про черговий злочин, який російські окупанти планують скоїти у місті Марії, повідомили у маріупольській міській раді.
Аби привести унікальну церкву “до відповідності канонам РПЦ”, до окупованого Маріуполя відправили “православних волонтерів”, які змінюватимуть оздоблення будівлі.
“Загарбники взялися за унікальний маріупольський храм святого Петра Могили й собор Успіння Пресвятої Богородиці. Він увійшов до Книги рекордів України як єдиний храм у світі, повністю розписаний петриківським розписом”, — мовиться у фейсбук-дописі міської ради Маріуполя, оприлюдненому 6 листопада.
У міськраді також нагадали, що до повномасштабного вторгнення РФ меценати пожертвували кошти на відновлення храму, а волонтери відновили будівлю. Розпис храму виконала львівська майстриня Ольга Черьомушкіна.
Будівля розташована у Приморському районі Маріуполя. У 2022 році, під час блокади міста, храм став прихистком для мирних маріупольців. Коли російські війська захопили Маріуполь, до храму приїхала комісія РПЦ, яка заявила, нібито оздоблення будівлі не відповідає вимогам російської церкви, тож має бути змінене.
Загальний контекст
Раніше ми писали, як у Маріуполі російські окупанти знищують курган Дід, стародавню археологічну пам’ятку, яку могли створити ще у третьому тисячолітті до нашої ери. Харківська правозахисна група також розповідала, що Росія знищує історичний центр Маріуполя, а під час наступу 2022 року російські війська зруйнували майже всі школи міста. Вже тоді росіяни пошкодили будівлю колишньої Маріїнської жіночої гімназії, яка була першим навчальним закладом міста. Гімназію відкрили у 1876 році, проте майже 20 років гімназистки навчалися в орендованих приміщеннях, допоки у 1894 році не звели будівлю по вулиці Грецькій. Відтоді у стінах гімназії навчалися покоління дітей. У жовтні минулого року представники РФ остаточно зруйнували першу Маріїнську жіночу гімназію. Гімназія, яка пережила Першу та Другу світову війну, перетворилася на груду каміння з приходом рашистів.
Крім того, у січні 2023-го російські окупанти знесли старовинний будинок з годинником, у якому була студія, де свого часу працював всесвітньо відомий художник-монументаліст Віктор Арнаутов, та понищили самі мозаїки митця. Також російські війська знищили мозаїки “Дерево життя” та “Боривітер”, які були створені Аллою Горською, Віктором Зарецьким, Галиною Зубченко, Борисом Плаксієм, Григорієм Пришедьком, Василем Парахіним та Надією Світличною. Більше про війну РФ проти усіх цих пам’яток Маріуполя можна почитати у нашому матеріалі. Нагадаємо, що наприкінці серпня минулого року глобальна правозахисна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала подання до Міжнародного кримінального суду щодо геноциду, вчиненого РФ в Маріуполі.
Цього серпня ми також писали про демонтаж Хрестовоздвиженського храму ПЦУ в тимчасово окупованій Євпаторії. Тоді Україна звернулася до ЮНЕСКО та назвала подібні дії РФ проявом геноциду і “цілеспрямованим актом викорінення української віри та української ідеї з Криму”. У жовтні 2024-го окупаційна “влада” Криму опечатала ще один храм Кримської Єпархії Православної церкви України, розташований у селищі Октябрському Курманського району Криму. Як наголошував Уповноважений Кримської єпархії ПЦУ Андрій Щекун, знищення Православної Церкви України в Криму є “не лише помстою за непокору з боку окупаційної влади”, а й цілеспрямованою політикою Росії щодо знищення всього українського народу.
ХПГ також писала про закатованих мешканців Херсонщини, з-поміж яких були і диякон помісної Церкви християн віри євангельської, Анатолій Прокопчук, і настоятель храму ПЦУ, Степан Подольчак. Про інші випадки катування українських священників і знищення храмів можна прочитати в аналітичному матеріалі ХПГ, доступному за покликанням.