MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Похований курган: росіяни знищують унікальну пам’ятку в Маріуполі

27.03.2024   
Марина Гарєєва
Ідеться про курган Дід, археологічну пам’ятку, яка віком може сягати Єгипетських пірамід. Більше про те, як російські сили перетворюють історію на попіл і вчиняють злочини проти містян, — у статті ХПГ.

Курган Дід.

Курган Дід. Фото Донецького обласного краєзнавчого музею.

Знищення кургану

Росіяни знищують курган Дід, стародавню археологічну пам’ятку, яку могли створити ще у третьому тисячолітті до нашої ери. Історики відносять курган до так званої ямної культури: його створювали зі шматків ґрунту з травою та могли використовувати як для жертвоприношень, так і для поховальних церемоній, розповідали журналісти mrpl.city.

Фото історика Леоніда Горохова.

Фото історика Леоніда Горохова.

Хоча радник легітимного мера Маріуполя Петро Андрющенко казав, що курган датується V тисячоліттям до нашої ери, на охоронній табличці пам’ятки зазначено, що вона датується III тисячоліттям до нашої ери — XIV cтоліттям нашої ери. В описі археологічної пам’ятки також мовиться, що “кургани над могилами насипали всі народи, що населяли степи України з III тис. до н.е. до середньовіччя”. Своєю чергою громадська організація “Архі-місто”, яка досліджує історію Маріуполя, зазначала, що курган Дід датується ІІІІІ тисячоліттям до н.е.

Як 25 березня сповістили Петро Андрющенко та міська рада Маріуполя, російські загарбники знищують курган екскаваторами. Оприлюднене Андрющенком відео з окупованого міста підтверджувало цю інформацію.

Що відомо про Діда?

Курган Дід розташований у Центральному районі міста, неподалік перехрестя вулиці Пилипа Орлика та проспекту Будівельників. Розлогий пагорб має висоту майже у шість метрів, а його діаметр сягає 60 метрів. Хоча навпроти та навколо кургану розташовані житлові будинки, його територія визнана археологічною пам’яткою та охороняється законом України.

Насправді йдеться про два кургани, які разом створюють курганну групу “Могила Дід”. Кургани розташовані понад правим берегом річки Кальчик.

Будівельники випадково пошкодили курган на початку 90-х років, коли прокладали магістраль і водогін у новому житловому масиві. Своєю чергою археологи знайшли у кургані поховання доби енеоліту та бронзи. Як раніше повідомляла ГО “Архі-місто”, курган є однією з найвідоміших археологічних пам’яток Маріуполя. На стародавніх мапах він був позначений як Дід, а мешканці міста називали його Зелена гірка.

У 2021 році міська влада вирішила законсервувати курган, який намагалися знищити комунальники. Як повідомляв історик Леонід Горохов, тоді курган вцілів завдяки студентам-історикам, котрі помітили, як археологічну пам’ятку почали знищувати. Студенти розповіли про побачене своєму керівникові, котрий припинив свавілля.

Фото історика Леоніда Горохова, оприлюднене на фейсбук-сторінці “Маріуполь історичний” 10 квітня 2021 року.

Фото історика Леоніда Горохова, оприлюднене на фейсбук-сторінці “Маріуполь історичний” 10 квітня 2021 року.

Забудовник з Ростова 

У 2024 році окупаційна влада почала знищувати курган. Як зазначили в міськраді Маріуполя, росіяни хочуть поховати археологічну памʼятку під забудовою.

Підконтрольна Кремлю адміністрація вже давно планувала забудувати курган. Як написав Петро Андрющенко, “31 серпня 2022 року ми попереджали про плани росіян знищити найбільшу та найважливішу пам’ятку історії та культури — курган Дід — по вулиці Пилипа Орлика”. Ще влітку 2022-го український спротив передав копії документів, які свідчили про те, що у місці розташування кургану російські окупанти планують звести забудову, котра повністю знищить археологічну памʼятку. За даними, оприлюдненими радником мера міста, на місці курганів мав працювати забудовник з російського Ростова... Петро Андрющенко наголошував, що така забудова стане черговим злочином РФ, терористичної країни, котра нищить не лише українську, а й світову історію.  

Петро Андрющенко вчергове нагадав, що курган є ровесником Єгипетських пірамід, і висловив сподівання, що розголос зможе зупинити свавілля представників РФ.

На знищення кургану вже відреагували в Офісі Генерального прокурора України, де наголосили, що такі дії є порушенням Гаазької конвенції про захист культурних цінностей та Положень до ІV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі. За процесуального керівництва Донецької обласної прокуратури правоохоронці розпочали досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни (частина перша статті 438 КК України).

Читайте також: Росія продовжує знищувати Ханський палац в окупованому Бахчисараї

Війна проти історії 

Відтоді як російські Збройні сили захопили Маріуполь, представники РФ невпинно проводять у місті так звані “ремонтні роботи”. Таким чином російські окупанти марно намагаються приховати сліди скоєних у Маріуполі воєнних злочинів.

Представники РФ нещадно нищили історичний центр міста. “Цивільні окупанти дістались до історичного центру Маріуполя, проспект Миру, 85 — знесення будинку. Чергове приховування наслідків бомбардування російськими літаками”, — писав Петро Андрющенко у листопаді 2022-го.

Знищена Маріїнська жіноча гімназія 

Раніше Харківська правозахисна група зазначала, що під час наступу 2022 року російські війська знищили майже всі школи Маріуполя. Вже тоді окупанти пошкодили будівлю колишньої Маріїнської жіночої гімназії, де на той час розміщалася колегіум-школа №1. Маріїнська жіноча гімназія стала першим навчальним закладом міста. Гімназію відкрили у 1876 році, проте майже 20 років гімназистки навчалися в орендованих приміщеннях, допоки у 1894 році не звели будівлю по вулиці Грецькій. Відтоді у стінах гімназії навчалися покоління дітей.

Історичне фото надане Маріупольським краєзнавчим музеєм і оприлюднене на сайті міста Маріуполь: 0629.com.ua

Історичне фото надане Маріупольським краєзнавчим музеєм і оприлюднене на сайті міста Маріуполь: 0629.com.ua

Історичні фото надані Маріупольським краєзнавчим музеєм і оприлюднені на сайті міста Маріуполь: 0629.com.ua

У різні часи в будівлі гімназії розміщали різні навчальні заклади, а під час Другої світової війни там працював евакуаційний шпиталь. У 1943 році будівля гімназії значно постраждала, проте її відбудували — і вже 1951 року звідти уперше після війни випустилися діти. 1977 року вчителька історії Галина Матвіївна Штанько відкрила Музей гімназії. До повномасштабного вторгнення РФ у ньому було понад 500 експонатів 

У 2022 році у будівлі колегіуму вже не було даху, а частину стін було зруйновано. 

У жовтні минулого року представники РФ остаточно зруйнували першу Маріїнську жіночу гімназію. Гімназія, яка пережила Першу та Другу світову війну, перетворилася на груду каміння з приходом рашистів. “Тут навчалися тисячі маріупольських дітей. Але у 2022 році росіяни зруйнували будівлю…Тепер замість неї пустир”, — ішлося в телеграм-повідомленні міськради Маріуполя від 23 жовтня 2023 року.

Знищення будівлі гімназії, зведеної 1894 року. Скриншот відео.

Знищення будівлі гімназії, зведеної 1894 року. Скриншот відео, оприлюдненого в телеграм-каналі Маріупольської міської ради.

Знищена майстерня та панно художника-монументаліста Віктора Арнаутова 

У січні минулого року російські окупанти знесли старовинний будинок з годинником, у якому була студія, де свого часу працював всесвітньо відомий художник-монументаліст Віктор Арнаутов. “З початку демонтажу окупанти волали, що це — не знесення, а реконструкція. Ось вона — реконструкція від окупантів. В нуль. В труху. Так екскаваторами після бомб нищать усю справжню історію Маріуполя”, — писав Петро Андрющенко у своєму телеграм-каналі 12 січня 2023 року.

Дім з годинником після обстрілів РФ. Світлини з телеграм-каналу Петра Андрющенка.

Дім з годинником після обстрілів РФ. Світлини з телеграм-каналу Петра Андрющенка.

Ба більше, окупанти знищили й самі мозаїки Арнаутова. Спочатку Росія зруйнувала аеропорт міста, де була одна з мозаїк маріупольського митця, а в листопаді 2022-го окупанти стали зносити Будинок зв’язку, у якому була мозаїка “Підкорювачі космосу”, яку Віктор Арнаутов створював разом із Григорієм Пришедьком. Сама будівля була пошкоджена ще під час російських обстрілів у березні 2022 року.

Мозаїка Віктора Арнаутова “Підкорювачі космосу”.

“Підкорювачі космосу”. Мозаїка Віктора Арнаутова, створена у співавторстві з Григорієм Пришедьком.

“Для росіян та колаборантів немає жодної цінності в історії та культурі нашого рідного міста. Вони знищили сотні наших будинків, вбили десятки тисяч людей. А тепер доруйновують усе цінне, що залишилося”, — писала Маріупольська міська рада 21 листопада 2022 року. Тоді ж у своєму телеграм-каналі Маріупольська міськрада оприлюднювала світлини, з яких було зрозуміло, що відбувається демонтаж Будинку зв’язку. У міськраді міста такі дії РФ називали “варварством” і “зневагою”.  

Будинок зв’язку. Світлина оприлюднена в телеграм-каналі Маріупольської міської ради.

Будинок зв’язку. Світлина оприлюднена в телеграм-каналі Маріупольської міської ради.

Знищені “Дерево життя” та “Боривітер”

У липні 2022 року фотограф і дослідник монументального радянського мистецтва Євген Нікіфоров повідомляв, що російські війська знищили мозаїки “Дерево життя” та “Боривітер”, які були створені Аллою Горською, Віктором Зарецьким, Галиною Зубченко, Борисом Плаксієм, Григорієм Пришедьком, Василем Парахіним та Надією Світличною у приміщенні колишнього ресторану “Україна”. 

Створені у 1967 році панно були експериментальними: у них митці прагнули поєднати народну українську традицію, світові тенденції та радянське мистецтво. Для цього вони використовували нестандартні матеріали: шлакоситал і метал. У “Дереві життя” були фрагменти з листового алюмінію, а в “Боривітрі” — з нержавіючих ложок. Фактурні сполучення різних матеріалів створювали оптичний ефект руху.

Фото з фейсбук-сторінки Євгена Нікіфорова.

Фото з фейсбук-сторінки Євгена Нікіфорова.

Фото з фейсбук-сторінки Євгена Нікіфорова.

Фото з фейсбук-сторінки Євгена Нікіфорова.

Нагадаємо, що Алла Горська, мисткиня-шістдесятниця та правозахисниця, зазнала переслідувань радянської влади та була жорстоко вбита у 1970 році. Та ще за життя радянська влада зарахувала і Аллу Горську, і Віктора Зарецького до так званих “українських буржуазних націоналістів”. Це було не просто тавро для митців, а вирок для їхніх робіт, які наказували знищити. Так була знищена більшість київських робіт Алли Горської. Маріупольскі мозаїки, які були створені за участі та під керівництвом Алли Горської, також було наказано знищити. Утім місцеві майстри сховали панно за цегляною фальш-стіною та врятували унікальні мозаїки, допоки Російська Федерація не завершила справу СРСР.  Через постійні обстріли та бомбардування російських військ, унікальні мозаїчні панно українських монументалістів були повністю зруйновані.  

Війна РФ проти культурної спадщини України 

У лютому цього року Харківська правозахисна група писала, як представники РФ скинули авіабомби на Кам’янську Січ, пам’ятку національного значення, що входить до складу Національного заповідника “Хортиця”. Більше про війну РФ проти української культури можна прочитати у статті журналістки ХПГ Ірини Скачко. 

За інформацією ЮНЕСКО, станом на 10 січня цього року від початку російського повномасштабного вторгнення в України було пошкоджено 337 об’єктів культури та історії: 126 релігійних споруд, 148 споруд, що являють історичну або художню цінність, 30 музеїв, 19 пам’ятників, 13 бібліотек, один архів. Найбільше руйнувань зазнали Донецька, Харківська та Одеська області. При цьому Міністерство культури та інформаційної політики України наводило ще вищі цифри: на кінець минулого року Росія пошкодила 872 об’єкти культурної спадщини, з-поміж них 120 пам’яток національного значення. Ці цифри продовжували зростати: за даними Міністерства, у період із 24 лютого 2022 року до 25 лютого 2024 року Російська Федерація зруйнувала або пошкодила 945 об’єктів культурної спадщини. Тільки у Маріупольському районі таких об’єктів було 27. 

Книги з бібліотечних фондів Приазовського державного університету. Фото оприлюднене в телеграм-каналі Маріупольської міської ради.

Книги з бібліотечних фондів Приазовського державного університету. Фото оприлюднене в телеграм-каналі Маріупольської міської ради.

Геноцид у Маріуполі

Наприкінці серпня минулого року правозахисна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала подання до Міжнародного кримінального суду щодо геноциду, вчиненого РФ в Маріуполі. Тоді правозахисники уперше представили юридичне обґрунтування “злочину злочинів”. Як розповідав один зі співавторів подання, експерт Харківської правозахисної групи Михайло Романов, на території міста Маріуполь ішлося про три акти геноциду: вбивства; створення життєвих умов, які призводять до знищення захищеної групи; і депортацію дітей. Своєю чергою інша співавторка подання Катерина Буряковська детально окреслювала те, як за допомогою голоду й відсутності питної води росіяни знищували жителів Маріуполя. За даними очевидців, люди пили дощову воду, збирали сніг або брали воду в тепломережах, аби мати можливість бодай помити руки.

Раніше міжнародні та українські експерти наголошували, що Росія шантажує світ голодом і використовує масовий голод як зброю. Про масовий голод на озброєнні РФ ішлося в досьє щодо воєнних злочинів РФ, яке підготували юристи-правозахисники фірми Global Rights Compliance. Як зазначав старший адвокат Юсуф Саєд Хан, від початку повномасштабного вторгнення РФ “використання їжі як зброї відбувалося в три етапи”. На першому етапі українські міста перебували в оточенні російських Збройних сил, а постачання продовольства було припинено. Другий етап охоплював знищення запасів продовольства та води, а також знищення енергоносіїв у всій Україні. На третьому етапі РФ намагалася запобігти експорту українських харчових продуктів чи обмежити його. З-поміж іншого, команда Global Rights Compliance включила в досьє і випадок Маріуполя: коли місто перебувало під контролем російських Збройних сил, у Маріуполь припинили постачати продовольство. Тоді росіяни блокували чи бомбардували коридори з гуманітарною допомогою. Унаслідок цього маріупольці не мали ані їжі, ані можливості втекти з російської окупації, мовилося в досьє.

Читайте також: ‘У Маріуполі світ ставав монохромним’

Як зауважував директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, у Маріуполі люди, які залишилися на горішніх поверхах, померли від голоду і спраги, адже до них було неможливо дістатися. Таким чином представники РФ продовжили справу Сталіна, знищуючи українців у новій хвилі геноциду. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися