ГУР: Російські війська все частіше застосовують боєприпаси з отруйним газом
РГ-Во з безпілотників
Нині російські війська дедалі частіше застосовують боєприпаси з отруйним газом на лінії бойового зіткнення. Зокрема, такі випадки фіксують у Запорізькій області в районі населеного пункту Щербаки, повідомляє Головне управління розвідки Міноборони України.
Як зазначає ГУР у телеграм-повідомленні, здебільшого йдеться про гранати РГ-Во ― російські військові скидають їх з безпілотників на позиції українських оборонців.
“Застосований російськими загарбниками газ вражає слизову оболонку та дихальні шляхи. Перебування у зоні ураження хімікатом без засобів захисту може мати летальні наслідки ― на жаль, серед захисників України вже є загиблі”, ― повідомляла пресслужба ГУР 14 квітня цього року.
Зараз тривають експертизи хімічної речовини, яку використовують російські війська. Коли вони будуть завершені, можна буде точно ідентифікувати, яку саме хімічну речовину нині використовує країна-агресор.
У Головному управлінні розвідки наголосили, що упродовж злочинної війни проти України використання хімікатів на полі бою стало системною практикою російських загарбників.
Хімікати на полі бою
Раніше у Генштабі ЗСУ неодноразово повідомляли, що Росія застосовує хімікати на полі бою, а, за даними командування Сил підтримки Збройних Сил України, з лютого 2023 року російські військові системно використовують небезпечні хімічні речовини. Як зазначали в Міністерстві оборони України, від початку повномасштабного вторгнення російські війська понад 6900 разів застосовували боєприпаси, що містять небезпечні хімічні речовини. Майже 3400 українських військовослужбовців, які отримали медичну допомогу, мали ознаки отруєння невідомою хімічною речовиною.
У жовтні минулого року постійний представник України при Організації із заборони хімічної зброї Олександр Карасевич повідомляв про щонайменше три випадки загибелі українських військових, що сталися через використану Росією хімічну зброю.
Минулого травня Державний департамент США звинуватив Росію у використанні забороненої хімічної зброї проти України. Сполучені Штати звинувачували російські сили у застосуванні хлорпікрину. Тоді Держдепартамент оголосив про санкції щодо Росії, у тому числі проти військ радіаційного, хімічного і біологічного захисту російських Збройних сил.
Використання забороненого хлорацетофенону
Ще раніше, у січні 2024 року, капітан Андрій Рудик, представник Центру досліджень трофейного та перспективного озброєння та військової техніки Генштабу ЗСУ, розповідав про значно токсичнішу хімічну сполуку, яку використовували російські військові. Йшлося про хлорацетофенон або CN, який містили газові гранати РГ-Во. За даними Генштабу, російські Збройні сили уперше застосували РГ-Во проти українських захисників у грудні 2023-го.
Хлорацетофенон — це бойова отруйна речовина з групи лакриматорів. Смертельна токсодоза становить 11 мг-хв/л. “Приблизно 70 крапель такого газу вистачить, щоб вбити дорослу людину. Хлорацетофенон повністю заборонений Женевським протоколом про заборону застосування на війні задушливих, отруйних або інших подібних газів та бактеріологічних засобів 1925 року. І заборонений для використання в бойових умовах резолюцією Генеральної Асамблеї ООН A/RES/2603 ‘Question of chemical and bacteriological (biological) weapons’ 1969 року”, — наголошував представник Центру досліджень трофейного та перспективного озброєння та військової техніки Генштабу ЗСУ. Андрій Рудик також зауважував, що Росія була підписантом обох документів.
Систематичні та цілеспрямовані хімічні атаки
У грудні 2023-го Інститут вивчення війни (ISW) повідомляв, що на східному березі Херсонщини російські військові скидають гранати К-51, які містять газ CS. 810-та бригада морської піхоти Чорноморського флоту Росії підтверджувала, що навмисно використовує хімічні речовини проти українських військ, що є очевидним порушенням Конвенції про заборону хімічної зброї, учасником якої є Росія, наголошували в Інституті вивчення війни. Хоча Росія є державою-учасницею Конвенції з 1997 року, РФ неодноразово її порушувала. Зокрема, за інформацією ISW, російські військові застосовували гранати К-51 у Донецькій області ще в листопаді 2022 року. Минулого грудня українські правоохоронці оголосили підозру начальнику військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту російських Збройних сил, якого звинуватили в тому, що він наказав забезпечити російську армію газовими ручними гранатами К-51 й іншими засобами боротьби із масовими заворушеннями, спорядженими хімічними речовинами сльозогінної дії.
Оприлюднене у квітні 2024 року розслідування The Telegraph підтверджувало, що російські війська систематично здійснюють хімічні атаки, спрямовані проти українських оборонців. Українські воїни, які перебували на різних позиціях по всій лінії фронту, розповідали, як їхні позиції майже щодня атакували російські безпілотники, що скидали гранати з хімічними речовинами. Тоді журналісти також згадували сумнозвісний газ CS.
Використання газу CS
Речовина CS (2-Хлоробензальмалононітрил) є бойовим отруйним газом подразнювальної дії на основі хлорпікрину. Ця речовина має сльозогінну дію, її часто застосовують поліціянти проти порушників на демонстраціях. Під час Першої світової війни німецькі війська використовували концентрований хлорпікрин проти сил Антанти як сльозогінний газ. Він всмоктувався в організм під час дихання, ковтання та через шкіру. Газ CS викликає блювоту, запаморочення, сильне запалення очей, носа, горла, дихальних шляхів, конвульсії. Він також може спричинити втрату свідомості та вражає шкіру.
Як раніше пояснювали в Командуванні сил ЗСУ, формально речовина CS не є хімічною зброєю: згідно з Конвенцією про заборону розробки, виробництва, накопичення, застосування хімічної зброї та її знищення, вона належить до хімічних засобів боротьби з заворушеннями. Проте використання газу CS під час воєнних дій неприпустимо, адже, як зазначено у пункті п’ятому першої статті Конвенції, “кожна держава-учасниця зобов’язується не використовувати хімічні засоби боротьби з заворушеннями як засоби ведення війни”. “Застосування хімічної зброї або хімічних засобів боротьби з заворушеннями як засобу ведення війни є порушенням Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї та про її знищення”, — наголошували у ЗСУ й додавали, що здебільшого російські військові скидали хімічні речовини з гранатами К-51 та РГ-Во з безпілотників. Речник об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку полковник Олександр Штупун також зазначав, що хлорпікринові гранати К-51 викликають блювоту й утруднене дихання, а якщо у людини є алергія, можуть спричинити смерть.
Використання фосфорних боєприпасів
Ми також писали, як російські війська застосовували фосфорні бомби, заборонені Женевською конвенцією. Зокрема, у 2022 році російські війська застосували фосфорні боєприпаси у Попасній (на Луганщині). Попри те, що додаткові протоколи 1977 року до Женевської конвенції забороняють застосування боєприпасів з білим фосфором, якщо це наражає на небезпеку цивільних, Російська Федерація неодноразово використовувала заборонені фосфорні боєприпаси під час агресивної війни проти України.
Білий фосфор надзвичайно отруйний: він викликає хімічні опіки та глибокі рани, що довго не можуть загоїтися. Білий фосфор також вражає кістки й кістковий мозок і призводить до змертвіння тканин. Як зазначав очільник Луганської ОВА, застосування фосфорної зброї може спричинити дуже тяжкі та болісні каліцтва та призвести до повільної та болісної смерті. Для людини смертельна доза становить 0,05—0,15 грама фосфору. Людина може померти, навіть якщо опіки від фосфору вразили не більше 10% шкіри, оскільки смерть настає через гіпокальціємію (вимивання кальцію з крові) упродовж однієї або двох діб після ураження. Навіть продукти згоряння є вкрай небезпечними: якщо їх вдихнути, можна знищити легені. Ба більше, для лікування поранень, отриманих від фосфорних боєприпасів, потрібен спеціально навчений медперсонал, а лікарі й самі можуть отримати фосфорні рани.
Окрім цього, використання фосфорних боєприпасів спричиняє хімічне забруднення ґрунтів, а фосфорні сполуки можуть роками залишатися у землі. Частинкам фосфору властиво лишатися та накопичуватися у водоймах, болотах, вологих ґрунтах і снігу. Як зазначало видання “Рубрика”, в історії були випадки, коли фосфор після вибухів на полігоні зберігався у ґрунтах понад 20 років і при цьому не зазнавав жодних суттєвих змін. Щобільше, накопичений у воді фосфор може потрапляти й в організми тварин і птахів, а небезпечні речовини, які утворюються від горіння фосфору, також можуть осідати на сільськогосподарській продукції, що нестиме загрозу людям, які її вживатимуть.