MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

За захист прав людини та демократії: Сервер Мустафаєв отримав премію від Freedom House

22.05.2025   
Марина Гарєєва
Сервер Мустафаєв, незаконно засуджений Росією правозахисник і громадянський журналіст, отримав Премію Свободи імені Альфреда Мозеса від організації Freedom House. Бранця РФ нагородили за вагомий внесок у захист прав людини й демократії.

Сервер Мустафаєв. Фото: “Кримська солідарність”.

Сервер Мустафаєв. Фото: “Кримська солідарність”.

Про це сповістили на офіційному сайті премії Freedom Award.

У вересні 2020 року Південний окружний військовий суд в Ростові-на-Дону незаконно засудив кримського татарина до 14 років позбавлення волі. До того Сервер Мустафаєв здійснював системний моніторинг ситуації в Криму та висвітлював політично вмотивовані суди над кримчанами. Він також є одним із координаторів “Кримської солідарності”, що документує порушення прав людини на окупованому РФ півострові.

Пані посол України в США Оксана Маркарова отримала премію у Вашингтоні за політвʼязня. Як наголосила пані посол, нинішні злочини Росії продовжують злочини СРСР, які так і не були покарані:

“Злочини Кремля проти кримських татар та геноцидна війна проти України є продовженням непокараної людиноненависницької політики імперії зла, депортацій 1944 року і всіх інших злочинів проти українців”, — написала Маркарова на своїй фейсбук-сторінці 21 травня.

“Для мене була велика честь отримати від його імені цю нагороду і нагадати про Сервера і всіх інших наших заручників і незаконно утримуваних Росією українців. Це визнання є важливим нагадуванням про боротьбу України та кримськотатарського народу проти жорстоких репресій з боку РФ”, — наголосила пані посол.

Маркарова також нагадала, що як координатор “Кримської солідарності” Сервер Мустафаєв висвітлював порушення прав людини в тимчасово окупованому Криму й захищав жертв політичних репресій. 5 травня йому виповнилося 39 років, проте кримський татарин не міг змоги відсвяткувати цей день. Нині Сервер Мустафаєв перебуває в російській колонії у Тамбові, за тисячу миль від рідного Бахчисарая, зазначала Маркарова.

Freedom House — це міжнародна правозахисна організація. Її заснували ще у 1941 році, аби консолідувати демократичні сили у боротьбі проти тоталітаризму. Нині організація захищає та підтримує демократію, права людини та свободу слова у світі, а також захищає людей, які відстоюють ці цінності за умов репресій. Щороку Freedom House вручає премії людям і організаціям, які зробили значний внесок у захист прав людини. Особистості світового масштабу — Далай-лама XIV, Вінстон Черчилль, Мартін Лютер Кінґ (молодший) — також були лавреатами Freedom House.

ПКТ у колонії №1 Тамбова

На початку квітня дружина політвʼязня казала “Кримській солідарності”, що Сервера Мустафаєва перевали з штрафного ізолятора (ШІЗО) у приміщення камерного типу (ПКТ) в колонії №1 Тамбова. За словами дружини, 25 березня кримського татарина спочатку відправили до ШІЗО на три дні, а вже першого квітня його перевели у ПКТ на два місяці. Чому Серверу зробили жорсткішими умови утримання, родині не повідомили.

“Сервер багато чого не міг розповісти, лише повідомив, що один із перевіряючих — співробітник комісії, вкрай негативно поставився до нашої релігії, з упередженим ставленням до мусульман” — цитувала пані Мустафаєву “Кримська солідарність”.

Як наголошували журналісти “Крим. Реалії”, у пенітенціарній системі Росії приміщення камерного типу вважають жорсткішою мірою дисциплінарного покарання, ніж ШІЗО, адже у ПКТ людину можуть утримувати до шести місяців. Умови утримання в приміщенні камерного типу передбачають довготривалу ізоляцію, а також обмеження або повну заборону контактувати з зовнішнім світом. Побачення, листування та отримання передач для людей, яких утримують у ПКТ, також заборонені.

Порушення прав кримських мусульман у російській неволі

Ми неодноразово писали, як Росія порушує права незаконно увʼязнених мусульман, та розповідали про умови, в яких їх утримують, зокрема писали про Ремзі Бекірова й Олександра Сізікова. Наприкінці минулого року ми також розповідали, що в російській колонії Ремзі Бекірову пропонували їжу зі свинини, яку він не міг споживати, а тому значно схуд. Цього травня Уповноважений ВР з прав людини наголошував, що у російській неволі політв’язням перешкоджають у забезпеченні релігійних прав. Зокрема, представники РФ забороняють кримським татарам виконувати щоденні молитви, а через спроби помолитися їх відправляють до штрафного ізолятора. Більше про утиски, яких зазнають віряни в російській окупації, можна почитати у нашій рубриці Свобода совісті.

Цього лютого ми також писали, що Сервер Мустафаєв скаржився на біль у попереку та псоріаз. Політвʼязень розповідав дружині, що у бараці суворих умов утримання в нього з’явився біль у попереку, проте росіяни не робили йому обстеження. Минулого серпня ХПГ розповідала, що Сервер Мустафаєв втрачає зір у російській неволі. Ми неодноразово писали, що Росія не лише незаконно “судить” і вивозить на власну територію громадян України, а й не надає полоненим належної медичної допомоги. При цьому, згідно з Женевською конвенцією, ненадання медичної допомоги українським громадянам, яких РФ безпідставно утримує у в’язницях, прирівнюється до катувань і порушує невіднятне право на життя.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися