Зізнання під ножем
Про це 20 травня повідомило управління Служби безпеки України в Чернігівській області.
“Служба безпеки України задокументувала черговий воєнний злочин, скоєний військовослужбовцем збройних сил РФ під час тимчасової окупації частини північних регіонів України”, — мовилося у фейсбук-дописі обласного управління СБУ.
Правоохоронці підозрюють військовослужбовця 74-ї окремої мотострілецької бригади 41-ї загальновійськової армії російських Збройних сил. У складі окупаційного підрозділу він перебував в селі Лукашівка Чернігівського району.
Як встановило слідство, разом із двома іншими загарбниками підозрюваний вдерся до приватного будинку постраждалого, силоміць вивів його з будинку та відвів до сусідньої оселі.
Там підозрюваний почав жорстко вибивати “зізнання” — завдав чоловікові ножового поранення в ногу та продовжував тиснути лезом у рану. Таким чином російський військовий намагався витягнути інформацію про позиції ЗСУ та підрозділів тероборони.
Як зазначали в обласному управлінні СБУ, інші військові ЗС РФ також брали участь у знущаннях — били полоненого чоловіка й погрожували розстріляти з автомата.
На підставі зібраних доказів есбівці заочно повідомили фігуранту про підозру за частиною другою статті 28 і частиною першою статті 438 Кримінального кодексу України (жорстоке поводження з цивільним населенням, вчинене за попередньою змовою групою осіб під час збройного конфлікту).
Нині тривають комплексні заходи для притягнення підозрюваного до відповідальності.
Розслідування проводили співробітники СБУ в Чернігівській області за процесуального керівництва обласної прокуратури.
Знущання з військовополонених у Лукашівці
Цьогоріч українські правоохоронці вже повідомляли про підозри російським військовим, які знущалися з українських військовополонених у Лукашівці.
Зокрема, 9 квітня цього року у Чернігівській обласній прокуратурі розповідали про двох російський військових, які отримали заочні підозри.
За даними слідства, у березні 2022-го командир одного з підрозділів російських Збройних сил спільно з підпорядкованим йому військовим перебували у Лукашівці на Чернігівщині. Коли чотирьох українських захисників взяли в полон, підозрювані почали їх “допитувати” й одночасно бити полонених руками, ногами, битою та іншими предметами. Унаслідок побоїв усі військовополонені отримали чисельні тілесні ушкодження, а один з постраждалих втратив свідомість.
Щобільше, російські загарбники тримали українських військових надворі без верхнього одягу та взуття. Оскільки температура повітря була низькою, це призвело до обмороження кінцівок.
“Відповідно до норм міжнародного гуманітарного права, таке поводження з особами, які вибули зі строю та стали військовополоненими, є грубим порушенням”, — наголошували правоохоронці.
Російським військовослужбовцям оголосили підозри у вчиненні воєнних злочинів — жорстокому поводженні з військовополоненим та порушенні законів та звичаїв війни, вчиненому групою осіб (частина друга статті 28 та частина перша статті 438 Кримінального кодексу України). Максимальна санкція статті передбачає до 12 років позбавлення волі.
Загальний контекст
Як зазначав директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, представники РФ намагаються фізично і морально зламати громадян України, які потрапили до російського полону. Крім того, військовополонених у російських колоніях намагаються довести до такого стану, щоби після обміну вони не могли воювати. Раніше Харківська правозахисна група також досліджувала мережу катівень на Харківщині та катування цивільних.
У лютому 2025-го журналісти The Wall Street Journal оприлюднили розслідування, яке свідчило про те, що після початку повномасштабного вторгнення РФ російським тюремникам могли наказувати вчиняти насильство щодо українських полонених і бути з ними жорстокими. В ООН неодноразово наголошували, що катування та нелюдське поводження становить організовану частину державної політики РФ, а в Головному управлінні розвідки України повідомляли, що в Росії діє ціла система катувань, за яку відповідають окремі люди. У вересні 2024-го в ООН також відмічали, що катування полонених українців є “узвичаєною” та “широковживаною” практикою для представників РФ, а наприкінці жовтня 2024-го Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні заявила, що катування, які представники російської влади вчиняли щодо українців, можуть бути розцінені як злочини проти людяності.
На жаль, подекуди катування настільки жорстокі, що призводять до смерті людей. Цього березня МВС України повідомляло, що 80% тіл українців, переданих із російських місць ув’язнень, мають ознаки катувань. Раніше у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими зазначали, що понад 90 людей, яких Міжнародний Комітет Червоного Хреста ідентифікував у російських тюрмах, повернули до України мертвими. Минулого жовтня ми писали про закатованих до смерті мешканців Херсонщини. Ми також розповідали про Вікторію Рощину, тіло якої повернули з російського полону з ознаками катувань. 45 журналістів з усього світу розслідували обставини викрадення й загибелі української журналістки.