В окупованому Криму пропонують законодавчо закріпити поняття ‘ждун’
Небезпечні для РФ “ждуни”
В тимчасово окупованому Криму запропонували закріпити на законодавчому рівні поняття “ждун” і депортувати громадян з проукраїнськими поглядами з півострова. Про це 7 серпня повідомили журналісти Крим.Реалії.
За даними журналістів, законодавчо закріпити “ждунів” запропонував проросійський активіст, представник так званої “Кримської міжнаціональної місії” Заур Смірнов.
Окупаційна влада Криму вважає “ждунами” тих кримчан, які очікують на деокупацію півострова українськими оборонцями та повернення легітимної української влади. На думку Смірнова, законодавче закріплення поняття “ждун” дозволить більш ефективно боротися з цим “небезпечним” для РФ явищем.
Переслідування українців в окупації та зміна демографічного складу ТОТ
Раніше ми неодноразово писали, як Російська Федерація переслідує мешканців тимчасово окупованих територій, посилює фільтрацію, незаконно мобілізує українців до лав армії агресора та не лише депортує дітей на власні території, а змушує батьків їхати за ними в табори та залишатися жити в РФ. Подібна політика РФ порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема статтю 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни. Згідно з нею, “окупаційна держава не повинна здійснювати переміщення або депортації частини свого громадянського населення на територію, яку вона окуповує”. Своєю чергою масове переселення росіян у Крим і депортацію кримчан можна вважати воєнним злочином і злочином проти людяності, наголошував Владислав Мирошниченко, який аналізував зміну демографічного складу населення тимчасово окупованих територій України у 2022–2023 роках.
Тим часом підконтрольні РФ окупаційні “суди” продовжують переслідувати кримчан. Як 10 серпня повідомив адвокат Еміль Курбедінов, так званий “Верховний суд Криму” залишив без зміни рішення нелегітимного Київського районного суду Сімферополя і продовжив арешт активістам Азізу Азізову і Мустафі Абдураманову. За рішенням “суду”, вони мають залишатися у СІЗО до 4 листопада 2024 року. Політв’язні заперечували і свою провину, і видуману “терористичну діяльність”, яку вони нібито здійснювали.
Еміль Курбедінов наголошував, що, відповідно до російського федерального закону про протидію тероризму, наразі організація “Хізб ут-Тахрір” не визнана терористичною, тож переслідування людей відбувається поза законом. “Це вже якийсь феодальний лад”, — казав адвокат “Кримській солідарності”. Він також відзначав, що навіть у часи феодалізму дотримувалися законів, а “у цьому випадку без жодних законних підстав людей просто переслідують під надуманими приводами під соусом ‘боротьби з тероризмом’”.
Без права на медичну допомогу
Крім цього, Росія незаконно вивозить засуджених за проукраїнські погляди кримчан на власну територію, де людей утримують у нелюдських умовах, часто без надання необхідної медичної допомоги. Раніше ХПГ писала про Арсена Абхаїрова, ув’язненого у так званій “справі кримських мусульман”, який потерпав від болю в ногах і страждав на варикоз; Азамата Еюпова, якого етапували з окупованого Криму до Челябінської області попри те, що чоловік пережив чотири ішемічні інсульти; Зекір’ю Муратова, який мав інвалідність третьої групи, підвищений тиск, серцеву недостатність і низку інших захворювань, але не отримував медичної допомоги у російській неволі. Ми також писали про Амета Сулейманова, який потребував термінової заміни серцевого клапана. Це лише кілька прикладів ставлення представників РФ до незаконно увʼязнених українців. При цьому, згідно з Женевською конвенцією, ненадання медичної допомоги українським громадянам, яких РФ безпідставно утримує у в’язницях, прирівнюється до катувань і порушує невіднятне право на життя.
Погіршення зору у Сервера Мустафаєва
Цього тижня у “Кримській солідарності” повідомили, що засуджений до 14 років ув’язнення правозахисник і колишній координатор “Кримської солідарності” Сервер Мустафаєв продовжує втрачати зір у російській неволі. Наразі політв’язня утримують у бараці суворих умов утримання (СУУ) у ВЧ-1 Тамбовської області РФ, куди його перевели у лютому цього року.
Про те, що у пана Мустафаєва погіршується зір, розповіла дружина політв’язня Майє Мустафаєва, котра змогла відвідати чоловіка наприкінці липня. Пані Мустафаєва наголосила, що проблеми з зором у її чоловіка почалися ще у СІЗО Новочеркаська. Тоді окуліст виписав політв’язню окуляри, в яких він міг читати та писати. “Якщо раніше він бодай бачив дрібний шрифт, то тепер усе розпливається. У Сервера швидко втомлюються очі”, — поділилася жінка.
Через утримання в СУУ Сервер Мустафаєв не може продовжити навчання на юридичному факультеті, куди він вступив на початку минулого року. Він так і не зміг почати навчатися на заочній формі. Пані Майє надіслала скаргу до російського ФСВП. Хоча там нібито обіцяли “розібратися”, cправа так і не зрушила з місця.
Сервер Мустафаєв перебуває у ССУ вже понад пів року: росіяни перевели туди кримчанина “через тяжкість його статті”. Ба більше, політв’язня поставили на профоблік як “схильного до тероризму”. При цьому Сервер Мустафаєв уже перебуває на обліку як “схильний до екстремізму”.
У “Кримській солідарності” нагадали, що Сервер Мустафаєв здійснював системний моніторинг ситуації в Криму та висвітлював політично вмотивовані суди над кримчанами. Представники РФ заарештували Сервера Мустафаєва та Едема Смаїлова після обшуків, які відбулися 21 травня 2018 року. У вересні 2020-го в Південному окружному військовому суді в Ростові-на-Дону Сервера Мустафаєва засудили до 14 років позбавлення волі, Едема Смаїлова — до 13 років позбавлення волі. Висунуті проти них звинувачення долучили до бахчисарайської “справи Хізб ут-Тахрір”.
Як ми раніше писали, Сервер Мустафаєв і ще 16 українських журналістів, яких незаконно затримали на тимчасово окупованих територіях, були внесені до міжнародного списку увʼязнених медійників. Цей список складає Європейська федерація журналістів (EFJ). Тоді до міжнародного списку увʼязнених потрапили: Амет Сулейманов, Асан Ахтемов, Дмитро Хилюк, Ернес Аметов, Ірина Данилович, Ірина Левченко, Марлен Асанов, Осман Аріфмеметов, Ремзі Бекіров, Рустем Шейхалієв, Сергій Цигіпа, Сервер Мустафаєв, Сейран Салієв, Тимур Ібрагімов, Вікторія Рощина, Вілен Темер’янов, Владислав Єсипенко. Більшість затриманих — кримчани. Усі вони зустріли 2024 рік за ґратами.