Пропагував дітям вступ до російської армії
Про черговий вирок представнику РФ 22 травня повідомили у Головному управлінні СБУ в Криму та у прокуратурі АР Крим та міста Севастополя.
Есбівці нагадали, що сумнозвісний “Кримпатріотцентр” має розгалужену мережу “військово-патріотичних таборів”, які розташовані в тимчасово окупованому Криму й на загарбаних Росією частинах Херсонщини.
“У цих установах дітей навчають вогневій підготовці та роботі в диверсійно-розвідувальних групах, а також намагаються прищепити [дітям] ненависть до нашої держави. Відомо, що Полковников виконує вказівку Кремля щодо вербовки українських школярів та студентів до збройних формувань РФ”, — зазначала пресслужба СБУ у фейсбуці.
За даними есбівців, Дмитро Полковников агітує українських учнів вступати до регулярних підрозділів російських військ, у тому числі до тих, які нині ведуть агресивну війну проти України.
Полковникова визнали винним за двома статтями Кримінального кодексу України: частиною першою статті 438 (порушення законів та звичаїв війни) та частиною третьою статті 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників).
У прокуратурі АР Крим та міста Севастополя розповіли більше про цей вирок. Як довів прокурор у суді, у 2023 році засуджений також взяв участь у зйомці пропагандистського “документального фільму”, у якому публічно схвалював і заохочував залучення дітей до військової підготовки до служби в армії РФ, а також вихваляв особливості такої служби й створював позитивний імідж російського військовослужбовця. Так звану “документальну стрічку” згодом оприлюднили на вебсайті проросійського телеканалу “Вєсті Крим” і на платформі “Кримпатріотцентру” у Rutube.
Оскільки нині зловмисник перебуває на непідконтрольній території України, тривають комплексні заходи для притягнення його до відповідальності за злочини проти України.
Що відомо про Дмитра Полковникова?
Минулого травня ми вже писали, що Дмитру Полковникову висунули підозру. Служба безпеки України також згадувала конкретні дії російського пропагандиста. Як зазначали есбівці, підозрюваний приїздив до одного з так званих “таборів” у Каланчацькому районі Херсонщини та особисто закликав українських дітей підтримати російських окупантів.
“У разі відмови проходити ‘перевиховання’ в окупаційній установі — дітям погрожують відрахуванням зі шкіл, а їхнім батькам — переслідуванням з боку каральних органів Росії”, — наголошували у СБУ.
Як зазначали в прокуратурі Криму, засуджений є колишнім військовослужбовцем РФ і обійняв посаду директора “Кримпатріотцентру” у 2022 році. Як директор він безпосередньо організовував та здійснював пропаганду серед дітей і підлітків півострова на користь добровільного вступу до збройних сил держави-окупанта, що заборонено міжнародним гуманітарним правом.
Злочини РФ у Криму
Цього лютого прокурор Автономної Республіки Крим Ігор Поночовний зазначав, що станом на той час українські правоохоронці вже розпочали кримінальні провадження за понад 3 800 воєнними злочинами та злочинами проти основної національної безпеки, які представники РФ скоїли в Криму. Станом на лютий 2025-го українські суди винесли близько 200 вироків за цією категорією кримінальних справ, а ще 580 справ слухали у судах.
Мілітаризація дітей та пропагування вступу до російських Збройних сил
Влітку 2023-го в Україні ухвалили перший вирок за пропагування вступу до російської армії кримським дітям. Тоді до 10 років позбавлення волі заочно засудили керівника севастопольського підрозділу “Юнармії”. За інформацією Центра журналістських розслідувань, це був Коваленко Володимир Владиславович, уродженець Луганська, 1962 року народження.
У грудні 2024-го підозру оголосили так званому “голові російського регіонального відділення ДОСААФ (Добровільного товариства сприяння армії, авіації та флоту) РФ в Республіці Крим”, а цього квітня Україна оголосила підозру очільнику військово-патріотичного клубу “Варяг”. Слідчі встановили, що останній керує будівництвом “військово-патріотичного табору” в Сімферополі, де українських дітей вчитимуть, як здійснювати розвідувально-диверсійну діяльність, стріляти з різних видів озброєнь і керувати безпілотниками. Як зазначили есбівці, цей “проєкт” фінансується з фонду путінських грантів, а сам підозрюваний займається зомбуванням українських дітей ще з 2017 року. Ми докладно розповідали про те, як Росія мілітаризує українських дітей у Криму: посилює діяльність “Юнармії”, збільшує кількість кадетських класів і таке інше.
Як цього лютого зазначали в прокуратурі АР Крим, Росія повсякчас мілітаризує дітей на тимчасово окупованих територіях України, в тому числі в Криму. Крім того, в прокуратурі звертали увагу на те, що 3 лютого цього року Путін підписав указ, що посилює роль організацій із “військово-патріотичного виховання” в освіті на захоплених територіях. Такі мілітарні організації пропагують службу в армії РФ і сприяють викривленню світогляду школярів, які через свій вік не можуть відмовитися від запропонованих окупантами заходів. “У кінцевому результаті відбувається знищення національної ідентичності українських дітей та сприйняття своєї особистості як громадянина Росії, а саме як її майбутнього ‘защітніка’ від так званих зовнішніх ворогів, зокрема й від України”, — зазначали в прокуратурі АР Крим та міста Севастополя.
Ще на початку 2023-го року команда Conflict Observatory оприлюднювала звіт, у якому зазначалося, що навіть у так званих “оздоровчих таборах”, в які росіяни незаконно вивозять українську малечу, відбувається ідеологічне перевиховання дітей. Зокрема, дослідники Єльської школи гуманітарних досліджень встановили, що спроби перевиховати українських дітей були зафіксовані у 78% випадків: щонайменше у 32-х закладах. Схвалені Російською Федерацією табори часто рекламувались як “програми інтеграції”, а українським дітям нав’язували російськоцентричне виховання на академічному, культурному, ідеологічному та військовому рівнях, адже у низці таборів діти проходили військовий вишкіл.
Переслідування неповнолітніх
Ще влітку 2023-го у Кримськотатарському ресурсному центрі наголошували на тому, що, окупувавши Крим, Росія переслідує неповнолітніх. Як зазначали у КРЦ, такі переслідування є незаконними, політично вмотивованими та злочинними, а подібна політика окупантів “спрямована на залякування дітей з метою подавити будь-які спроби висловити власну думку та висловити протест, а також схилити їх на свій бік”. “Такі випадки позначаться на дитячій психіці, залишаться у пам’яті на довгий час та вплинуть на подальше життя дітей”, — наголошували у Кримськотатарському ресурсному центрі.
Дискримінаційна політика РФ
Як було зазначено у цьогорічній доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини, “російська влада застосовувала дискримінаційну політику, яка змушувала дітей брати російське громадянство та піддавала їх пропаганді війни”. На тимчасово окупованих територіях України влада РФ впровадила свою державну навчальну програму й водночас суттєво обмежила право дітей навчатися українською мовою, виражати свою культурну ідентичність і проукраїнські погляди. “Російська влада прищеплювала українським дітям російський патріотизм і мілітаризацію через освітні програми, молодіжні організації та літні табори”: у школах і молодіжних організаціях на ТОТ пріоритетною стала військово-патріотична підготовка, а навчальні програми пропагували війну. Такі дії порушують норми міжнародного гуманітарного права, яке зобов’язує окупаційну владу захищати дітей, поважати їхню національну ідентичність і забезпечувати безперервність освітнього і культурного розвитку, мовилося у доповіді.