СБУ оголосила підозру очільнику військово-патріотичного клубу ‘Варяг’
Підозра очільнику ‘Варяга’
Служба безпеки України зібрала доказову базу та повідомила про підозру ще одному представнику РФ, який може бути причетним до мілітаризації українських дітей. Як учора сповістила пресслужба Головного управління СБУ в Криму, йдеться про очільника так званого військово-патріотичного клубу “Варяг”. Крім того, підозрюваний очолює так званий “союз прикордонників Криму”.
“На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки заочно повідомили фігуранту про підозру за частиною першою статті 438 Кримінального кодексу України (воєнні злочини)”, ― мовиться у фейсбук-повідомленні Головного управління СБУ в Автономній Республіці Крим від 9 квітня 2025 року.
За даними слідства, підозрюваний керує будівництвом “військово-патріотичного табору”, де рашисти вчитимуть українських дітей, як здійснювати розвідувально-диверсійну діяльність, стріляти з різних видів озброєнь і керувати безпілотниками.
У СБУ також зазначили, що цей дитячий військовий центр розташовуватиметься у тимчасово окупованому Сімферополі. Представники РФ планують облаштувати там тири, звести смугу перешкод і скеледром та навіть зробити водойму для водолазної підготовки. Як зазначили есбівці, фінансування цього “проєкту” підозрюваний отримав з фонду путінських грантів.
У СБУ також зауважили, що підозрюваний займається зомбуванням українських дітей ще з 2017 року. Оскільки зловмисник перебуває на тимчасово окупованій території, нині тривають комплексні заходи для притягнення його до відповідальності. Розслідування проводили співробітники СБУ в Автономній Республіці Крим за процесуального керівництва кримської прокуратури.
Мілітаризація українських дітей в тимчасово окупованому Криму
Як зазначали “Крим. Реалії”, представники РФ продовжують мілітаризувати українських дітей у тимчасово окупованому Криму. Юристка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська також зауважувала, що мілітаризація дітей є одним із головних завдань молодіжної політики в Росії (що може тривати щонайменше до 2030 року). З минулого року в Росії та на окупованих нею територіях України представники РФ активно залучають дітей до так званих військово-патріотичних об’єднань і усіляко популяризують службу в російській армії.
“Це стає повсюдним, дуже популярним і, за свідченнями самих [депортованих українських] дітей, яких вдається повертати [до вільної України з ТОТ чи території РФ], ― це такий собі престиж, який росіяни намагаються продемонструвати, коли діти долучаються до таких рухів”, ― цитували Рашевську “Крим. Реалії”. Окрім того, що в подібних центрах українських дітей мілітаризують і роблять так званими патріотами Росії (тобто змінюють дітям ідентичність), залучених до таких об’єднань дітей фактично роблять “агентами російської пропаганди”, відмічала Рашевська.
Окупувавши частини України, Росія цілеспрямовано намагається сформувати мілітаристський світогляд через систему формальної та неформальної освіти неповнолітніх. Зокрема, ще з 1 вересня 2023 року для учнів 5 ― 9 класів окупанти запровадили заняття з основ військової підготовки, а для старшокласників ― ввели модулі військової підготовки, зазначали журналісти.
Навчання за доктринами КДБ і НКВС
До того ж, як 3 квітня цього року повідомляли в Інституті вивчення війни (ISW), ветерани російської військової розвідки створили клуб “Грифон”, у якому дітей віком від семи до 17 років навчають “основ військової підготовки”. Крім того, в дітях “виховують патріотизм і повагу до військової служби”. Про створення цього клубу 23 березня повідомляло російське державне медіа “Ріа Новини Крим”.
Як зазначали в Інституті вивчення війни, “російські ветерани та чинні військовослужбовці навчатимуть дітей відповідно до доктрини підготовки Головного управління спецназу Генерального штабу РФ (ГРУ), радянського Комітету державної безпеки (КДБ), Народного комісаріату внутрішніх справ СРСР (НКВС) та СМЕРШу (радянська контррозвідка сталінської епохи)”. Автори звіту припускали, що інструктори “Грифона” навчатимуть дітей розпізнавати проукраїнські настрої у своїх спільнотах і доносити про них російській владі. Таким чином, представники РФ створюють культуру, в якій процвітає й поширюється проросійський гіпермілітаризм, наголошували в Інституті вивчення війни.
Крім того, “Грифон” і подібні програми готують українських дітей до служби в російській армії, адже Росія “використовує ці військово-патріотичні виховні клуби та програми для створення резерву мобілізованої робочої сили для майбутніх конфліктів, що є прямим порушенням статті 51 Женевської конвенції, яка забороняє Росії як державі-окупанту примушувати осіб, які перебувають під захистом, служити в її збройних або допоміжних силах”, мовилося у звіті.
Зростання кількості кадетських класів
Щобільше, за даними Центру громадянської освіти “Альменда”, в тимчасово окупованому Криму збільшилася кількість кадетських класів. Цього року їх вже 260 (порівняно зі 197 кадетськими класами, які діяли наприкінці минулого року).
Крім того, як зазначала очільниця Центру громадянської освіти “Альменда” Марія Суляліна, на півострові працюють 16 так званих “казачих” класів. Загалом військову справу у школах тимчасово окупованого Криму вивчають понад шість тисяч (6265) дітей.
“Крим. Реалії” також нагадали, що Андрій Попов, так званий “голова відділення російського Добровільного товариства сприяння армії у Криму”, заявляв, що його організація має намір навчити базових навичок управління безпілотниками майже дві сотні школярів (192) з восьми загальноосвітніх установ.
Загальний контекст
Як було зазначено у нещодавній доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини, “російська влада застосовувала дискримінаційну політику, яка змушувала дітей брати російське громадянство та піддавала їх пропаганді війни”. На тимчасово окупованих територіях України влада РФ впровадила свою державну навчальну програму й водночас суттєво обмежила право дітей навчатися українською мовою, виражати свою культурну ідентичність і проукраїнські погляди. “Російська влада прищеплювала українським дітям російський патріотизм і мілітаризацію через освітні програми, молодіжні організації та літні табори”: у школах і молодіжних організаціях на ТОТ пріоритетною стала військово-патріотична підготовка, а навчальні програми пропагували війну. Такі дії порушують норми міжнародного гуманітарного права, яке зобов’язує окупаційну владу захищати дітей, поважати їхню національну ідентичність і забезпечувати безперервність освітнього і культурного розвитку, мовилося у доповіді.
Цього лютого ми писали, що представники РФ пропагують російську армію вже в яслах, а також обшукують школярів і хочуть, аби російські військові брали шефство над окупованими школами. Раніше ми розповідали, що Росія посилює діяльність “Юнармії” у Криму та розповідали, як у тимчасово окупованому Севастополі українських дітей вчили запускати безпілотники та закликали долучатися до російського війська. Ми також писали, що представники Росгвардії обходили дитячі будинки Луганської області, аби вербувати підлітків вступати до російського МВС, а на тимчасово окупованій Херсонщині ‘психологи’-поліціянти намагалися довідатися в дітей потрібну окупантам інформацію. Харківська правозахисна група також висвітлювала мілітаризацію старшокласників з тимчасово окупованих частин Донеччини й Луганщини та переповідала, як на Херсонщині російські окупанти шукають застосунки, які б дозволили дітям дистанційно навчатися в українських школах, і залякують батьків. Ми також писали, як росіяни вивозили школярів з низки тимчасово окупованих територій, аби діти проходили вогневу підготовку на території РФ; як дітей з Луганщини відправляли до Білорусі — “навчатися” у надзвичайників і залучали до мілітаристського руху “Ахмат”; і як тимчасово окупований Маріуполь перетворюють на російську військову базу. Ми також висвітлювали мобілізацію українських дітей і писали про те, як українським підліткам, які опинилися в російській окупації, видавали повістки заздалегідь (ще до досягнення повноліття), а дітей забирали до російського війська просто з “оздоровчих таборів”. На жаль, це лише кілька випадків, що демонструють, як терористична країна використовує українських дітей і порушує їхні права. Нагадаємо, що влітку 2023 року керівника севастопольського підрозділу “Юнармії” засудили до десяти років позбавлення волі. Це був перший ухвалений в Україні вирок за пропагування вступу до російської армії кримським дітям. Навесні 2024 року СБУ повідомила про підозру кремлівському пропагандисту Дмитру Полковникову, очільнику російської мілітарної організації “Кримпатріотцентр”. Більше про порушення прав українських дітей Росією і Білоруссю можна прочитати у нашій рубриці.