MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Зниклі безвісти – закон, що не діє

12.04.2019   
Ірина Скачко
Закон «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти» вступив в силу ще 2 серпня 2018 року. Згідно з ним вже у листопаді мали бути створені Комісія з питань зниклих безвісти осіб та відповідний Реєстр. Втім, вимоги закону не реалізовані й досі. Про це йшлося вчора в Комітеті Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин. Тут заслухали звіт КМУ про виконання закону про зниклих безвісти.

Закон «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти» вступив в силу ще 2 серпня 2018 року. Згідно з ним, вже у  листопаді мали бути створені Комісія з питань зниклих безвісти осіб та відповідний Реєстр. Втім, вимоги закону не реалізовані й досі. Про це йшлося вчора в Комітеті Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин. Тут заслухали звіт КМУ про виконання закону про зниклих безвісти.

«3 грудня 2018 року та 4 березня 2019 року Комітет звертався до Прем‘єр-міністра України Володимира Гройсмана з вимогою надати інформацію щодо стану виконання закону. Згідно з відповіддю КМУ на лист Комітету від 3 грудня 2018 року, у вересні минулого року був ухвалений план щодо імплементаціі закону. Відповідь на лист від 4 березня не отримана», – повідомляється на офіційній Фейсбук-сторінці Комітету.  – «13 березня Комітет заслухав інформацію Кабінету Міністрів України, міністерств та інших державних органів (відповідно компетенції) щодо стану виконання Закону України „Про правовий статус осіб, зниклих безвісти“ (від 12.07.2018 р. № 2505-VIII). За результатами обговорення було зроблене відкрите звернення до КМУ щодо ситуації, яка склалася з імплементацією Закону України „Про правовий статус осіб, зниклих безвісти“, опублікуване, зокрема в газеті „Голос Украіни“».

Відповідь надійшла від МВС: у ній йшлося, що проект постанови КМУ «Про затверження Порядку ведення Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісті за особливих обставин» та проект постанови КМУ «Про затвердження Порядку створення та діяльності пошукових груп» було внесено на розгляд уряду лише в березні.  А проект про створення комісії уряд розглядав 3 квітня.

«По суті, ми фактично повернулися до того стану, який мав би бути на кінець жовтня 2018 року. Але зараз у нас квітень 2019 року. Комісію і реєстр не створено. Закон України не виконується, і ніхто не несе за це відповідальність», – наголосив голова Комітету Григорій Немиря.

«15 березня під час прес-конференції ми виступили зі зверненням до Президента та Прем’єр-міністра з проханням надати відповіді, чому не виконується закон. Але досі нам ніхто не відповів», – сказала Голова ГО «Об’єднання рідних безвісти зниклих «НАДІЯ» Ядвіга Лозинська.

Зараз облік осіб, що зникли безвісти, веде відділ пошукової роботи Управління цивільно-військового співробітництва Мінстерства оборони. Крім того, свої реєстри є у Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Так, наприкінці минулого року МКЧХ нарахував в Україні понад півтори тисячі зниклих осіб. Від 2014 року організація реєструє такі випадки по обидві сторони від лінії зіткнення.

Згідно із  Законом «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти» особа набуває статусу зниклої безвісти з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи безвісти та її розшук. Також підставою для цього є рішення суду. При цьому набуття відповідного статусу не зменшує обсяг цивільної правоздатності такої особи. За особою, що вважається зниклою безвісти, зберігаються місце роботи та посада. Особам, які зникли безвісти під час проходження військової служби внаслідок збройного конфлікту або воєнних дій, надаються гарантії, передбачені зокрема законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Інфографіка Міжнародного Комітету Червоного Хреста

 Поділитися