MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Білорусь: На недільному «Марші народовладдя» затримано більш ніж 1000 людей

09.11.2020   
ХПГ-інформ
Будь які спроби протестувальників зібратися в різних районах Мінська наражалися на жорстокі затримання. Зафіксовано безпідставне насилля з боку силовиків щодо мирних протестувальників. Силу застосували і до літніх людей, і до жінок.

Учора, 8 листопада, під час традиційного недільного маршу прихильників змін у столиці Білорусі Мінську, а також в інших містах, силовики, за підрахунками правозахисників, затримали більше ніж 1000 людей. Про це повідомила білоруська служба Радіо Свобода. Чергова акція мала назву «Марш народовладдя».

Як передає видання, другий тиждень поспіль на недільну акцію людей приходить менш, ніж раніше. Концентрація ж силовиків на вулицях білоруської столиці була особливо високою – є інформація, що їх завезли в Мінськ з інших міст країни.

Будь-які спроби протестувальників зібратися в різних районах міста наражалися на жорстокі затримання. Правоохоронці оточували групи демонстрантів, блокували їх, щоб не дати об’єднатися у великі колони. Проте принаймні двічі вдалося сформувати колони в кілька тисяч людей. У обох випадках протестувальників розігнали.

Зафіксовано безпідставне насилля з боку силовиків щодо мирних протестувальників. Силу застосували і до літніх людей, і до жінок.

Окремі довільні затримання відбувалися й після того, як правоохоронці очистили центр Мінська від демонстрнатів. Омонівці, даїшники, співробітники інших силових структур ганялися за людьми не лише по вулицях, але й у торговельних центрах – у відвідувачів перевіряли речі на наявність біло-червоно-білих прапорів.

В інших містах Білорусі масових вуличних акцій цього дня не було. Проте затримання, окрім столиці, відбувалися у Бобруйську, Вітебську, Гомелі, Ляховичах.

Сьогодні, 9 листопада, близько тисячі людей пенсійного віку зібралися в Мінську. Такі акції протесту відбуваються щопонеділка. Сьогодні люди зібралися вже вшосте. До пенсіонерів приєдналися медики. Марш пройшов центром міста. Затримань не було.

Марш пенсіонерів і медиків, 9 листопада 2020 року (фото: Радіо Свобода)


Масові протести у Білорусі розпочалися ввечері, 9 серпня, після закінчення голосування на президентських виборах – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією. Повідомлялося про масові фальсифікації, деякі люди не могли проголосувати, бо через рекордну явку виборців на багатьох виборчих дільницях не вистачало бюлетенів.

Офіційно було оголошено, що на виборах переміг Олександр Лукашенко, який керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.

Кандидатка у президенти Світлана Тихоновська, за даними незалежних екзитполів, а також чесних учасників виборчих комісій, на багатьох дільницях перемогла Лукашенка. Під час виборчої кампанії Тихоновська отримала широку підтримку, збираючи багатотисячні мітинги, яких Білорусь не бачила протягом багатьох років. Проте після виборів під тиском Тихоновська була вимушена залишити Білорусь.

У серпні була створена Координаційна рада – громадське об’єднання, засноване для подолання політичної кризи та забезпечення злагоди у суспільстві, а також для захисту суверенітету й незалежности Білорусі. Члени ради зазнають репресій з боку білоруської влади: тиск, примусове видворення за межі країни, тримання під вартою.

1 вересня цього року експерти ООН з прав людини опублікували заяву, у якій закликали Білорусь припинити тортури щодо затриманих і притягнути до відповідальности правоохоронців, які безкарно принижували та били демонстрантів у місцях тримання під вартою. Експертам відомо про 450 задокументованих випадків тортур та жорстокого поводження з людьми, позбавленими волі після президентських виборів.

14 вересня Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch заявила про систематичні побиття та катування демонстрантів, затриманих після президентських виборів 9 серпня цього року у Білорусі. Правозахисники наголошують на необхідності розслідування з боку ОБСЄ та Ради з прав людини ООН.

Нагадаємо, наприкінці жовтня Світлана Тихановська оголосила загальнонаціональний страйк і закликала білорусів не виходити на роботу, нічого не купувати в державних магазинах, не знімати коштів з банківських рахунків тощо. Страйк буде припинено, коли Олександр Лукашенко піде з поста президента, а всіх політв’язнів буде звільнено.

 Поділитися