• Російсько-українська війна / Новини
• Рубрики / Право на життя
Верховний Суд у Москві залишив за ґратами колишнього вчителя музики з Криму
Верховний Суд у Москві залишив чинним вирок 66-річному політв’язню Зекір’ї Муратову, який має інвалідність третьої групи. Російські судді залишили кримського татарина в російській в’язниці.
Про це розповіли захисники політв’язня Ліля Гемеджи та Едем Семедляєв журналістам “Кримської солідарності”.
Судді розглянули касаційну скаргу сторони захисту на апеляційну ухвалу, винесену Апеляційним військовим судом, який лишив чинним попередній вирок літньому політв’язню. До цього сумнозвісний Південний окружний військовий суд засудив Зекір’ю Муратова до 11 років позбавлення волі.
Адвокати політв’язня наводили докази того, що попередні рішення “судів” були ухвалені з порушенням закону, проте судді це проігнорували й залишили літнього чоловіка у в’язниці.
Сторона захисту наголосила, що основою звинувачень у всіх справах “Хізб ут-Тахрір” стало судове рішення, винесене ще у 2003-му році, коли “Хізб ут-Тахрір” було визнано терористичною організацією. Проте адвокати пояснили, що це рішення втратило чинність, адже від 2008-го року в Росії діє новий закон — “Про протидію тероризму”.
“На підставі цього закону [організація] ‘Хізб ут-Тахрір’ не була визнана терористичною організацією, а стаття 205.5 є бланкетною нормою, і вона надсилає нас саме до цього закону. У зв’язку з чим [судове] рішення, яке має в основі рішення від 2003-го року про визнання ‘Хізб ут-Тахрір терористичною організацією, є незаконним і має бути скасоване”, — окреслювала пані Гемеджи позицію захисту у відео, оприлюдненому на фейсбук-сторінці “Кримської правозахисної групи” 11-го липня.
Як розповіли захисники політв’язня, умови утримання впливають на стан чоловіка. “Стан його здоров’я не покращується, зважаючи на його вік та умови утримання, — наголосили адвокати. — Він потерпає від підвищеного артеріального тиску та серцевої недостатності”.
Адвокатка Муратова розповіла, що їй вдалося поговорити зі своїм підзахисним у день судового засідання і чоловік підтвердив, що в нього, як і раніше, часто підвищується артеріальний тиск.
Уповноважений ВР України з прав людини прокоментував рішення російського суду. “Закликаю світову спільноту відреагувати на чергове ганебне судилище, посилити тиск на Росію, зокрема, санкційний, задля негайного звільнення Зекір’ї Муратова, а також всіх незаконно утримуваних громадян України!” — написав він у своєму телеграм-каналі 12-го липня.
Дмитро Лубінець нагадав, що у лютому 2023-го у російських тюрмах вже померли двоє політв’язнів — Джеміль Гафаров і Костянтин Ширінг. Бранці Кремля так і не дочекалися лікування, про яке неодноразово просили. При цьому антигуманне поводження з незаконно ув’язненими Росією громадянами України, так само як і ненадання медичної допомоги, порушують основоположні права людини — на життя та здоров’я. “Незабезпечення медичною допомогою, а тим більше відмова в її наданні — класифікується міжнародним гуманітарним правом як тортури й катування, що може призвести до смерті”, — наголосив Уповноважений.
Передісторія
Зекір’ю Муратова затримали 7-го липня 2020-го року в Алушті, після того як у Криму відбулися масові обшуки. Літнього чоловіка звинувачували за статтею 205.5 КК РФ (Організація діяльності терористичної організації та участь у діяльності такої організації). Ішлося про участь в організації “Хізб ут-Тахрір”. Згодом колишнього вчителя музики засудили до 11 років позбавлення волі.
Муратов має інвалідність третьої групи та цілу низку захворювань: підвищений тиск (200/150), серцеву недостатність, ваду серця, жовчнокам’яну хворобу, хронічну гіпертонічну хворобу та стенокардію. У чоловіка також німіє та сохне ліва нога, через атрофію м’язів він часто падає. Окрім цього, в кримського татарина є опущення однієї нирки, унаслідок чого він постійно відчуває напади сильного болю. Щобільше, Зекір’я Муратов переніс кілька операцій (пахова грижа, пупкова грижа), йому видалили жовчний міхур.
Влітку 2021-го року, перебуваючи в слідчому ізоляторі, Муратов захворів. 26-го липня 2021-го року Зекір’ю Муратова госпіталізували до Міжобласної туберкульозної лікарні № 19 (тюремна лікарня у Ростові-на-Дону) з підозрою на пневмонію. Чоловік був у важкому стані, йому діагностували “двосторонню пневмонію з ураженням 50% легень”. Довгий час ПЛР-тести не підтверджували у нього наявність COVID-19. Проте незабаром було встановлено, що він хворів саме на нього. До того, а саме у березні, в кримського татарина стався гіпертонічний криз.
Політв’язень провів 48 днів у лікарняній палаті. Попри важкий стан та клопотання сторони захисту, суд продовжував запобіжний захід, тож колишнього вчителя музики утримували під вартою.
Як раніше розповідав адвокат Ігор Еліфанов, після того як Муратов перехворів на ковід, він сильно схуд. У в’язниці, розташованій у місті Балашов (Саратовської області РФ), політв’язень отримував медикаменти від тюремного лікаря та родичів, проте йому не кращало. “Після того як він перехворів рік тому на COVID-19 у слідчому ізоляторі, він сильно схуд. Але не падає духом через це, тримається”, — казав адвокат.
Правовий вимір
Нагадаємо, що переслідування осіб, які не є злочинцями з позиції українського законодавства, порушує статтю 7 Європейської конвенції з прав людини (покарання лише на підставі закону). За міжнародним гуманітарним правом Російська Федерація не має права застосовувати власне кримінальне законодавство на територіях, які перебувають під окупацією. Щобільше, Росія не має жодного права вивозити жертв політично вмотивованих переслідувань на свою територію. Вивезення кримських політв’язнів на територію РФ є воєнним злочином. Відповідно до норм міжнародного гуманітарного права, навіть якщо особа скоїла кримінальне правопорушення на окупованій території, її мають судити на окупованій території і саме на окупованій території засуджений має відбувати покарання. Попри це, згідно з даними, зібраними КримSOS, лише протягом 2022-го року щонайменше 15 жертв політично вмотивованих переслідувань у Криму були етаповані у російські виправні колонії. Правозахисники відзначали, що географія таких пенітенціарних закладів дуже широка: кримчан вивозять як до Тамбовської області, так і до Красноярського краю. “Перебування політв’язнів у виправних колоніях, що розташовані на такій великій відстані від півострова, створює перешкоди для своєчасного доступу адвокатів”, — наголошували у КримSOS.
Поза тим Російська Федерація продовжує незаконно етапувати громадян України до російських тюрем. 12-го липня 2023-го року у “Кримській солідарності” повідомили про черговий такий випадок, коли політв’язнів з так званої “другої Сімферопольської групи” у справі “Хізб ут-Тахрір” — Фархода Базарова і Меджита Абдурахманова — етапували до російської в’язниці у місті Балашов Саратовскої області. Зекір’я Муратов, який наразі перебуває у тій самій тюрмі, розповів про це адвокату. За наявною інформацією, Меджита Абдурахманова помістили до карантинної камери.
Окупувавши Кримський півострів, Російська Федерація порушує норми утримання політв’язнів, не надає незаконно засудженим фахової медичної допомоги, фактично вбиваючи людей. Харківська правозахисна група писала про вигаданих Росією “шпигунів”, вироки без доказів й інші випадки кривосуддя, яке чинять підконтрольні РФ суди окупованого Криму. Представники РФ засуджують людей за вчинення “морської блокади”, яку неможливо вчинити, спираються на слова свідків, які навіть не бачили того, про що говорять, або плутаються у показах. При цьому маріонеткові суди, керовані Російською Федерацією, безкарно ламають життя людей і основи судочинства. Росіяни можуть ув’язнити людину на 17 років за 70 хвилин розмови про іслам, відібрати окуляри й Коран у 67-річного політв’язня та підкидати книжки під час обшуків. Можуть протримати людину у Володимирському централі (в’язниці для особливо небезпечних злочинців) за статтею про тероризм, а потім порушити нове кримінальне провадження. Представники РФ можуть користатися з власної безкарності на тимчасово окупованих територіях України.
За даними Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, станом на 15-те травня 2023-го року Російська Федерація незаконно утримує 182 політв’язні в Криму. З-поміж них — 116 кримських татар. Станом на 9-те травня 2023-го року, за абсурдним звинуваченням у так званій “дискредитації ЗС РФ” (а саме за статтею 20.3.3 КоАП РФ) було порушено 343 “справи”. З усієї кількості “справ” окупаційні суди винесли 298 незаконних постанов про штраф у розмірі від 30 тисяч до 75 тисяч рублів. За так звану “дискредитацію ЗС РФ” (за яку країна-окупант також передбачила кримінальну відповідальність — статті 207.3 та 280.3 КК РФ) в окупованому Криму було винесено по два незаконні вироки, розповідали у Представництві Президента України в АР Крим.
У звіті, підготовленому командою Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я, яка встановила, що позасудові затримання й насильницькі зникнення під час російської окупації Херсонщини відбувалися цілеспрямовано, було зазначено, що кримські татари безслідно зникали на блокпостах Херсонської області, їх затримували набагато частіше. Крім того, кримських татар частіше звинувачували в скоєнні злочинів і рідше звільняли.
У Кримськотатарському ресурсному центрі наголошували, що лише з 2017-го до 2022-го року на окупованому півострові було зафіксовано 7 911 порушень основних прав людини: 371 обшук (277 обшуків стосувалися кримських татар); 1 327 затримань (1 091 — кримських татар); 1 270 допитів (969 — кримських татар); 1 212 арештів (902 — кримських татар). За підрахунками КримSOS, сумарний термін жертвам політично вмотивованих переслідувань у Криму за рік повномасштабного вторгнення становить майже 700 років: 699 років і 9 місяців.
Більше про безчинства РФ у Криму та сфабриковані “судові процеси” можна почитати у рубриках Право на справедливий суд, Політика і права людини, Право на життя.