Меню
• Російсько-українська війна   • Події
Марина Гарєєва, 21 лютого 2026

Накази на розстріли й ‘зачистки’

Нещодавно Головне управління розвідки Міноборони України оприлюднило три радіоперехоплення, які свідчили про воєнні злочини представників РФ. Що наказували рашисти, розповідаємо у статті.

Ілюстративне зображення. Depositphotos.

Ілюстративне зображення. Depositphotos.

Днями журналісти-розслідувачі “Схем” оприлюднили розмови російських військовопосадовців, які хизувалися катуваннями й вбивствами українських військовополонених, а також планували чинити тиск на їхніх рідних. Ми докладно розповідали про ці та інші злочини рашистів у матеріалі.

Цього лютого Головне управління розвідки України оприлюднило три радіоперехоплення, які також свідчать про скоєні представниками РФ воєнні злочини. У них російські військові наказували вбивати мирних людей, розстрілювати військовополонених, а також підтверджували вбивство цивільних, скоєне їхньою армією.

‘Де мирні — всіх їб..шить на..й’

Зокрема, 13 лютого 2026 року ГУР оприлюднило радіоперехоплення, яке, за словами розвідників, зафіксувало “нові свідчення цілеспрямованого знищення цивільного населення тимчасово окупованих територій України”.

“Давай там, один великий небо слухають, і готуються дві двоєчки. Одна двоєчка готується на зачистку, де мирні громадяни — всіх їб..шить на..й. Ось ця будівля велика”, — казав рашист.

Розвідники ідентифікували підрозділ, якому було віддано злочинний наказ. За даними ГУР, це був загін колишніх ув’язнених “Шторм” у складі 57-ї окремої мотострілецької бригади російських Збройних сил.

“Події відбувалися на Олександрівському напрямку, в районі населеного пункту Зелений Гай на Донеччині. Перехоплення вкотре підтверджують системний характер воєнних злочинів, які російські окупанти чинять проти мирного населення України — за всебічної підтримки кремлівської влади”, — наголошували в Головному управлінні розвідки України.

‘Акуратно їх взяти в полон — і розстріляти’

11 лютого українські розвідники оприлюднили розмову військовослужбовців російської армії, у якій окупанти обговорювали підготовку до штурмових дій у районі населеного пункту Гуляйполе на Запоріжжі.

Як зазначали в ГУР, під час цього діалогу один із командирів 38-ї окремої мотострілецької бригади 35-ї армії РФ ставив завдання вбивати українських оборонців, які можуть потрапити у полон:

“Дивіться усюди все, усюди все дивіться. Якщо хтось є, бля..ь, вони не знають, що ви підійшли, навіть якщо хтось є, акуратно їх взяти в полон, на..й, пі..ров, — і розстріляти, бля..ь”, — казав російський “офіцер”.

‘Ці під..аси мирних людей розстріляли’

8 лютого у ГУР сповістили, що на околицях Покровська (у Донецькій області) двоє російських військовослужбовців розстріляли місцевих жителів і втекли з бойових позицій. Це підтверджував офіцер 30-ї окремої мотострілецької бригади третьої армії РФ у розмові, яку вдалося перехопити.

“Ці під..аси мирних людей розстріляли та з..ались”, — казав він у розмові. Він також наказував затримати та зв’язати утікачів, які вчинили цей злочин.

“Системні вбивства цивільних осіб та позасудові страти своїх військовослужбовців вкотре доводять: воєнні злочини ― свідома та цілеспрямована політика держави-агресора Росії”, — наголошували в ГУР.

Інші перехоплені розмови рашистів

Головне управління розвідки Міноборони України неодноразово оприлюднювало перехоплення розмов, у яких російські військовослужбовці обговорювали воєнні злочини, які могли або планували вчинити.

“Коли туман, імла, щоб їх не ідентифікували, нехай ліквідовують усіх людей, які є ворогами: на мотоциклах, на велосипедах, жінок та дітей, жінок та дітей”, — наказував один із ворожих командирів.

“Вести спостереження, на дорозі нікого не пропускай. Як прийняв? Хто з гражданскімі великими сумками — одразу їба..ть”, — казав інший російський командир.

Ми докладно писали про ці злочинні накази та інші вбивства цивільних у статті.

У вересні 2025 року Третій армійський корпус також оприлюднював радіоперехоплення, де російський командир наказував діяти швидко й вбивати усіх “без разбора”. За даними Третього армійського корпусу, російські загарбники розстріляли сім’ю цивільних у районі населеного пункту Шандриголове на Донеччині, а неповнолітню дівчинку захопили й використовували для прикриття своїх груп (тобто як “живий щит”) і подальшого просування на Лиманському напрямку. Ба більше, ще до початку штурму російський командир із позивним Балі наказав знищувати цивільне населення й дав інструкції діяти швидко й вбивати усіх підряд.

“…Перевіряйте автомати, підготуйте гранати. Пояснюю план дій: одразу готуйтеся до того, що доведеться вбивати людей. Убивати усіх підряд. Усіх! Підряд. Ну окрім дітей. Усіх, хто там перебувають і жодного стосунку до нас не мають”, — лунало в оприлюдненому перехопленні. Потім також можна було почути наказ “покласти усіх” — (рос.) “всєх в расход”.

У 2024 році Третя штурмова бригада оприлюднювала відео з телефона російського військового та радіоперехоплення, що могли свідчити про злочини російських військових щодо мирних мешканців села Балка Журавка (стара назва — Невське) у Сватівському районі Луганщини.

“Автівки розстрілюйте усі, місцевих я б краще завалив... Треба всіх скрутити, зв’язати, катувати”, — казав російський військовий. Крім того, в одній із радіопередач можна почути наказ про оперативно-силові заходи у населеному пункті, а саме про так звану “зачистку” цивільних, тобто вбивство мирних людей. “Наказ: місцевих жителів зачистити. Зачистити!” — лунало у перехопленні.

Ще у січні 2023-го Служба безпеки України оприлюднювала перехоплену розмову, в якій російський військовий зізнався у вчиненні воєнних злочинів проти цивільного населення під час відступу з Лимана й казав, що російські солдати цілеспрямовано вбивали мирних мешканців й вдавалися до зґвалтувань. Також у січні 2023-го ГУР оприлюднювало розмову, в якій російській військовий прямо закликав вбивати українських дітей і заявляв, що сам має намір так вчиняти. У грудні 2022-го в іншій розмові йшлося про конкретний полк: окупант, розмову якого було записано, розповідав, що військовослужбовці 1-го полку армії Росії погрожували дитині: приставляли автомат до голови й вимагали бензину або грошей.

У травні 2023-го ГУР також оприлюднювало перехоплення, у якому військовий ЗС РФ розповідав, як росіяни взяли в полон українських військовослужбовців і розстріляли їх “просто в окопах”.

У листопаді 2024-го Головне управління розвідки також оприлюднювало радіоперехоплення, у якому російський командир наказував здійснити воєнний злочин. “Полоненого одразу двухсоть”, ― наказував російський командир своїм підлеглим.

Злочини проти українських військовополонених

Цього лютого Служба безпеки Україна оприлюднювала допит російського військового: у 2024 році на Курщині він і його спільник розстріляли з табельної зброї дев’ятьох українських військовополонених. Рашисти пообіцяли полоненим воїнам, що їх відправлять на обмін, і виконали злочинний наказ свого командування, вбивши беззбройних військовополонених.

Як нещодавно повідомляли в Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, з 24 лютого 2022 року по 31 січня 2026 року щонайменше 109 полонених українських військовослужбовців (усі чоловіки) були страчені. З них 70 (усі чоловіки) були страчені у 2024 та 2025 роках. Щонайменше 43 українські військовополонені (усі чоловіки) загинули у полоні. Крім того, 697 (96%) із 725 звільнених українських військовополонених (689 чоловіків і 36 жінок), з якими були проведені конфіденційні бесіди, повідомили про катування або жорстоке поводження під час перебування в російському полоні на різних етапах їхнього інтернування.  

Нагадаємо, що торік Харківська правозахисна група оприлюднила дослідження “Катування українських військовополонених у місцях утримання під вартою в Російській Федерації”. ХПГ також окремо розповідала, що вдалося встановити в ході дослідження, зокрема писала про причетних до катувань українських оборонців, медицину за російськими ґратами та шлях, який проходять військовополонені, яких перевозять з одного місця несвободи до іншого.

Інтерв’ю з автором дослідження можна прочитати за покликанням.

поширити інформацію

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
Подібні статті

• Російсько-українська війна   • Аналітика

‘Зберу з вух гірлянду та подарую тобі’

Обіцяє російський генерал-майор своїй дружині, яка радо реагує на цей меседж. Журналісти “Схем” отримали доступ до приватних повідомлень російського військовопосадовця, у яких представники РФ хизуються катуваннями й вбивствами українських військовополонених, а також планують чинити тиск на їхніх рідних. Розповідаємо, що вдалося встановити колегам, і згадуємо інші випадки катувань і убивств у статті.

• Російсько-українська війна   • Події

В Україні загинули понад 15000 цивільних від початку повномасштабного вторгнення РФ

Крім того, за даними Моніторингової місії ООН з прав людини, понад 41000 мирних людей в Україні зазнали поранень. Згадуємо злочини, вчинені представниками РФ, які задокументували в Моніторинговій місії ООН.

• Російсько-українська війна   • Події

Ще одна підозра за удар по Київській телевежі

Українські правоохоронці заочно повідомили про підозру генерал-майору й командиру 22-ї гвардійської важкої бомбардувальної авіаційної дивізії дальньої авіації Військово-повітряних сил російської армії. Згадуємо й інших російських військовопосадовців, причетних до удару по Києву 1 березня 2022 року, внаслідок якого загинули й були поранені мирні люди.

• Російсько-українська війна   • Події

У перший день лютого РФ атакувала автобус з шахтарями на Дніпропетровщині

Працівники шахти загинули й зазнали поранень. 2 лютого було оголошено Днем жалоби за загиблими шахтарями. Розповідаємо про черговий злочин країни-агресора та інші атаки РФ на цивільних по всій Україні.



Про ХПГ
Хто миКонтактиРічні звітиПолітики ХПГ
Теми
КонституціяПолітикаВпровадження норм європейського праваПраво на життяКатування та жорстоке поводженняПраво на свободу та особисту недоторканністьПраво на справедливий судПраво на приватністьСвобода совісті та віросповіданняСвобода вираження поглядівДоступ до інформаціїСвобода пересуванняЗахист від дискримінаціїСоціально-економічні праваАрміяКримінально-виконавча системаПраво на охорону здоров’яПраво на освітуЕкологічні праваПрава дітейПрава жінокПрава шукачів притулкуГромадянське суспільство
Спецпроєкти
Психологічна допомогаРосійсько-українська війнаГолоси війниДокументування воєнних злочинів в УкраїніПравова допомогаОнлайн-бібліотекаДисидентський рух в Україні. Віртуальний музейІсторії свавільно засудженихГромадянська освітаДовідник юристаПроти катуваньПраво на приватністьГаряча лінія з пошуку зниклих безвісти