MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Експрес-огляд законотворчої діяльності Верховної Ради України ІХ скликання Огляд № 39 Законопроекти, зареєстровані в парламенті за період 27.042020–01.05.2020

06.05.2021   
Ігор Усенко, Євген Ромінський
Загалом за цей тиждень зареєстровані 62 проекти законів і постанов Верховної Ради України, з яких 25 становлять проекти процедурних постанов щодо різних аспектів діяльності парламенту, пов’язаних із прийняттям за основу, відхиленням або поверненням на доопрацювання окремих законопроектів, уточненням порядку денного сесії, уточненням положень парламентських постанов тощо.

Загалом за цей тиждень зареєстровані 62 проекти законів і постанов Верховної Ради України, з яких 25 становлять проекти процедурних постанов щодо різних аспектів діяльності парламенту, пов’язаних із прийняттям за основу, відхиленням або поверненням на доопрацювання окремих законопроектів, уточненням порядку денного сесії, уточненням положень парламентських постанов тощо.

Загальні засади, якими керуються автори огляду, див Вступні застереження до постійного моніторингу законопроектної діяльності Верховної Ради України ІХ скликання.

Стан проходження проектів у цьому огляді визначається на кінець робочого дня 05.05.2021.

 

Проблеми національної безпеки, окупованих територій і ООС

 

Проект 3395 від 27.04.2020 (Наливайченко В. О.) про особливості управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі України. 24.11.2020 подано редакцію на заміну, яка далі і розглядається.

Проектом передбачається прийняти новий Закон з одночасним визнанням таким, що втратив чинність Закон України «Про особливості управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі» від 16.06.2011. Головна мета проекту полягає в тому, щоб ліквідувати Державний концерн «Укроборонпром», а замість нього передати управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі України Міністерству з питань стратегічних галузей промисловості України. Також проект передбачає корпоратизацію (перетворення) державних підприємств оборонно-промислового комплексу України в акціонерні товариства, 100 відсотків акцій яких належить державі.

Далеко не перший проект подібного спрямування. Рішення є суто політичним і в межах забезпечення державної безпеки України може мати як позитивні, так і негативні наслідки.

Проект відкликаний 22.12.2020.

Проект 3403 від 28.04.2020 (Кожем’якін А. А., Костюх А. В. + 8) про внесення зміни до статті 2 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України».

Проект розроблений з урахуванням численних звернень керівників закладів фізичної культури і спорту, у структурі яких є відділення зі стрільби кульової та/або біатлону, стосовно неможливості проводити повноцінний навчально-тренувальний процес і брати участь у змаганнях різного рівня у зв’язку з відсутністю набоїв (боєприпасів) до спеціальної спортивної зброї. Він покликаний на законодавчому рівні врегулювати питання передачі боєприпасів, що підлягають утилізації, закладам фізичної культури та спорту, у структурі яких відповідно до їх власних статутів є відділення зі стрільби кульової та/або біатлону.

Проект 03.12.2020 прийнятий у першому читанні.

 

Законотворчість, парламентаризм та діяльність Верховної Ради України

 

Проект 3415 від 29.04.2020 (Фролов П. В., Арахамія Д. Г., Кулініч О. І.) про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України (щодо особливої процедури розгляду законопроектів у другому читанні).

Пропонується установити, що у разі подання до проекту не менше 1000 пропозицій та поправок, такий законопроект може розглядатися за особливою процедурою. У разі прийняття Верховною Радою рішення про застосування особливої процедури у дводенний строк з дня прийняття такого рішення кожний народний депутат має право визначити не більше однієї своєї неврахованої пропозиції, поправки до кожної статті проекту первинного законодавчого акта чи пункту проекту про внесення змін до первинних законодавчих актів, на яких він наполягає, та надіслати на адресу головного комітету лист із зазначенням їх номерів у порівняльній таблиці законопроекту, підготовленого до другого читання. На пленарному засіданні під час розгляду законопроекту у другому читанні за особливою процедурою ініціатори відхилених пропозицій, поправок для обґрунтування в одному виступі усіх своїх пропозицій, поправок, на голосуванні яких він наполягає надається до 5 хвилин.

Проект є доволі дискусійним у частині дотримання прав позафракційних депутатів, оскільки якщо депутати зі складу фракцій можуть централізовано подавати пропозиції і розподіляти їх між ініціаторами, то пропонований підхід дозволяє фактично ігнорувати більшість поправок, що подаються позафракційними депутатами. Втім, слід враховувати, що пропонований порядок все ж має певною мірою пришвидшити проходження великих комплексних законопроектів, до яких зазвичай подається багато правок і пропозицій.

Проект 25.05.2020 прийнятий у першому читанні.

 

Права громадян та громадських об’єднань

 

Проект 3355-1від 30.04.2020 (Іонушас С. К., Стефанчук Р. О. + 26) про внесення змін до деяких законів України (щодо визначення суб’єктів, на яких поширюється дія антикорупційного законодавства),

Проект формально альтернативний, але по суті є розвитком проекту 3355 від 16.04.2020 (Стефанчук Р. О.) про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» (щодо уточнення переліку суб’єктів декларування) (див. Огляд № 37). Він майже втричі більший за основний і передбачає внесення змін не лише до Закону України «Про запобігання корупції», а й до Законів України «Про захист персональних даних» і «Про доступ до публічної інформації». Як визначено у пояснювальній записці, проектом пропонується встановити, що дія Закону України «Про запобігання корупції» (в тому числі положення щодо фінансового контролю) поширюється на осіб, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку, господарського товариства (крім акціонерного товариства), у статутному капіталі якого більше 50 відсотків часток належать державі, посадових осіб органів акціонерного товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій прямо чи опосередковано належить державі. Водночас проектом виключаються із суб’єктів антикорупційного законодавства радники, помічники, уповноважені, прес-секретар Президента України, які виконують свої обов’язки на громадських засадах. Пропонуються зміни щодо визначення характеристик членів сім’ї суб’єкта декларування. Змінами до Закону України «Про доступ до публічної інформації» пропонується відкрити доступ до інформації про структуру, принципи формування, розмір винагороди керівника, членів наглядової ради юридичної особи публічного права, державних підприємств, державних господарських товариств тощо.

Проект 13.05.2020 прийнятий за основу із скороченням строку підготовки до другого читання, однак 21.07.2020 не прийнятий у другому читанні.

 

Соціальний захист та пільги

 

Проект 3407 від 29.04.2020 (Василенко Л. В., Бобровська С. А. + 17) про статус ветеранів та членів сімей загиблих (померлих) Захисників України та ветеранів.

Проект покликаний замінити Закони України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни»), які пропонується визнати такими, що втратили чинність. Крім того, передбачається внести відповідні зміни до Кодексу законів про працю України, Житлового кодексу Української РСР, Земельного кодексу України, Законів України «Про відпустки», «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», «Про професійну (професійно-технічну) освіту», «Про освіту», «Про дошкільну освіту» та ін. (всього 25 законів). Проект закону змінює підхід до надання статусів ветерана. Пропонується передбачити такі статуси ветерана: учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, ветерани з інвалідністю, ветерани посмертно. Також встановлюються статуси члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана та члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника України. Зміст проекту передбачає оновлення системи державних гарантії для кожного із зазначених вище статусів. Для цього в ньому визначаються, зокрема, засади державної політики у цій сфері; основні завдання Закону; поняття та зміст зазначених статусів ветеранів і членів сімей ветеранів,; державна підтримка цих категорій осіб тощо. Пропонується, окрім гарантій, які вже є в законодавстві, законодавчо закріпити додатковий пакет до загальної програми державних гарантій медичного обслуговування населення медичних послуг та лікарських засобів; право на психологічну підтримку; програми кредитування житла та компенсації за купівлю житла; компенсацію вартості навчання в державних та приватних вищих навчальних закладах за відповідним рівнем професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти; право на професійну орієнтацію та часткову оплату послуг з перекваліфікації або підвищення кваліфікації; компенсацію за надання соціальних послуг; інформування про наявні гарантії. Великий обсяг проекту (51 сторінки) не дає змоги докладніше розглянути його основні положення.

ГНЕУ звернуло увагу на суттєві недоліки проекту, зокрема на те, що ряд категорій осіб, які нині мають право на соціальний захист, у проекті позбавляються такої можливості. Тим самим порушуються вимоги статті 22 Конституції України щодо неприпустимості звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів Також у проекті не враховується традиційне розуміння ветерана як особи, яка має значний досвід діяльності у певній сфері; не визначено юридичне значення надання особі статусу «ветеран посмертно».

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

Проект 3408 від 29.04.2020 (Василенко Л. В., Бобровська С. А. + 17) про статус осіб, які сприяли захисту Батьківщини, та осіб, постраждалих внаслідок збройних конфліктів.

Проект складає єдиний пакет з попереднім, доповнює його і передбачає схожі соціальні гарантії для цивільних осіб, які сприяли захисту Батьківщини, однак не брали безпосередньої участі у відсічі і стримуванні збройної агресії у складі офіційних силових формувань (не є комбатантами) та осіб, постраждалих внаслідок збройних конфліктів. Пропонується прийняття нового Закону України та внесення змін до Законів України: «Про відпустки», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про місцеві державні адміністрації» та ін. (всього 10 законів). Як зазначається в пояснювальній записці нині цивільні особи, залежно від обставин, можуть отримати статус учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та учасника війни. Однак правова природа цих статусів передбачає безпосередню участь у збройних конфліктах (в структурі офіційних силових формувань). Цей Закон спрямований на вшанування внеску цивільних осіб, які надавали допомогу у відсічі та стримуванні збройної агресії, а також посилення соціального та правового захисту осіб, які постраждали внаслідок збройних конфліктів, удосконалення правового регулювання визнання державою статусів осіб, які сприяли захисту Батьківщини та осіб, постраждалих внаслідок збройних конфліктів.

Водночас, як слушно зазначило ГНЕУ, проект охоплює не всі категорії цивільних осіб, яким надається захист згідно з чинним Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зокрема, законопроект надає статус постраждалих осіб внаслідок збройних конфліктів лише особам, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи іншого ушкодження здоров’я на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях та цивільним особам, які стали особами з інвалідністю внаслідок воєнних дій Другої світової війни. Однак невирішеним залишається питання набуття статусу постраждалих осіб особами, які постраждали внаслідок інших конфліктів, зокрема, працівниками та цивільними особами, які брали участь в інших збройних конфліктах (крім другої Світової війни і АТО/ООС), наприклад, в Афганістані) або цивільними особами зі складу  національного персоналу, які, наприклад, отримали (або отримують) інвалідність під час участі у міжнародних операціях. Є й інші суттєві зауваження.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

Проект Постанови 3414 від 29.04.2020 (Королевська Н. Ю., Павленко Ю. О. + ) про звернення до Кабінету Міністрів України щодо вжиття заходів, спрямованих на забезпечення належного соціального захисту дітей – вихованців інтернатних закладів, у тому числі дітей з інвалідністю, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа.

Проект містить чотирнадцять пунктів доручень Уряду України: від «забезпечити належний соціальний супровід дітей, які повернулися в сім’ї із закладів інституційного догляду та виховання у зв’язку із запровадженням на території України дії карантину, насамперед до сімей, де існує ризик вилучення дітей, а також сімей, що перебувають у складних життєвих обставинах, та забезпечити працівників сфери соціального захисту населення, які здійснюють відвідування сімей, соціальний супровід дітей, товарами протиепідемічного призначення і засобами індивідуального захисту, необхідними для їх захисту від коронавірусної хвороби (COVID-19), і запобігання її поширенню» і до «розробити та затвердити державні стандарти соціальних послуг: “Догляду і виховання дитини в сім’ї патронатного вихователя”, “Денний догляд для дітей з інвалідністю”, “Догляду та виховання дітей в умовах, наближених до сімейних”, “Підтриманого проживання для дітей з інвалідністю віком від 16 років, у тому числі з числа випускників інтернатних закладів, малих групових будинків, прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу” тощо».

Проект є черговим прикладом неналежного способу спілкування між парламентом і урядом, який зводиться до вимог останньому вчинити певні дії.

Постанова прийнята 04.06.2020 і невдовзі підписана.

 

Кримінальне і кримінальне процесуальне законодавство

 

Проект 3316-3 від 27.03.2020 (Бакумов О. С.) про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо відповідальності за вчинення злочинів з мотивів нетерпимості).

Альтернативний проектам 3316 від 09.04.2020 (Василевська-Смаглюк О. М.) про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо протидії злочинам на грунті ненависті за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності) (див. Огляд № 36), 3316-1 від 24.04.2020 (Волошин О. А.) про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо встановлення кримінальної відповідальності за публічні заклики та/або пропаганду відмови від народження дітей, руйнування інституту сім’ї, позашлюбних і протиприродних статевих відносин та розпусти) та 3316-2 від 24.04.2020 (Булах Л. В., Лубінець Д. В. + 9) про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо впорядкування відповідальності за злочини, скоєні з мотивів нетерпимості) (обидва див. Огляд № 38).

За змістом проект в основному повторює проект 3316-2, однак значно відрізняється за формою і редакційно. Головна відмінність проекту – інше визначення поняття нетерпимість: У цьому Кодексі під нетерпимістю слід розуміти відкрите, упереджене, негативне ставлення на основі стереотипних поглядів стосовно категорії осіб, відмінних за такими ознаками як раса, стать, колір шкіри, інвалідність, сексуальна орієнтація, національність, мова, релігійні переконання. Як видається, таке визначення є менш конкретним порівняно з проектом 3316-2.

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду.

Проект 3354-1 від 27.04.2020 (Качура О. А.) про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за невиконання законних вимог та перешкоджання діяльності народного депутата України, Рахункової палати, депутата місцевої ради).

Альтернативний проекту 3354 від 16.04.2020 (Стефанчук Р. О., Качура О. А., Яцик Ю. Г.) про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за невиконання законних вимог та перешкоджання діяльності народного депутата України, Рахункової палати, депутата місцевої ради) (див. Огляд № 37). Відрізняється від основного проекту дещо іншими розмірами санкцій, а також додаванням альтернативних санкцій у виді громадських робіт та застосуванні у санкції частини першої статті 351 Кримінального кодексу України додаткових санкцій.

Проект 12.05.2020 відкликаний.

 

Судочинство і адвокатура

 

Проект 3411 від 29.04.2020 (Кабінет Міністрів України) про внесення змін до деяких законів України (щодо вдосконалення порядку утворення та діяльності третейських судів з метою відновлення довіри до третейського розгляду).

Проект є повторним внесенням з незначними переважно редакційними змінами новим складом уряду однойменного проекту 3045 від 10.02.2020 (Кабінет Міністрів України) (див. Огляд № 28), який 04.03.2020 відкликаний в зв’язку з відставкою уряду. У проекті посилюються вимоги щодо організацій, при яких можуть утворюватися постійно діючі третейські суди; змінюється порядок державної реєстрації третейських судів; розширюється підвідомчість справ, які можуть розглядати третейські суди; дозволяється  подання позовної заяви в електронній формі; збільшуються  повноваження Третейської палати України та уточнюється  порядок її діяльності.

Проект 02.02.2021 прийнятий у першому читанні.

 

Карантинні заходи та регулювання інших питань пов’язаних із протидією поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)

 

Проект 3396 від 27.04.2020 (Кабінет Міністрів України) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, в установах виконання покарань та місцях попереднього ув’язнення).

Проектом передбачається внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та Закону України «Про застосування амністії в Україні». Метою проекту проголошено запровадження тимчасових правових механізмів на період карантину, які забезпечать можливість мінімізувати ризики зараження осіб, які тримаються в установах виконання покарань та місцях попереднього ув’язнення. Для досягнення цієї мети пропонується на період встановлення карантину: 1) зменшити строки відбуття засудженими певної частини призначеного покарання, після фактичного відбуття якої до них може бути застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання або заміна невідбутої частини покарання більш м’яким; 2) передбачити скорочення строків розгляду повторного клопотання щодо умовно-дострокового звільнення засудженого від відбування покарання або заміни невідбутої частини покарання більш м’яким покаранням; 3) встановити особливості обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, проведення слідчих (розшукових) дій та виконання вироків; 4) запровадити неможливість застосування амністії до осіб, щодо яких протягом останніх п’яти років було застосовано амністію або помилування незалежно від зняття чи погашення судимості та які знову вчинили умисний злочин; 5) визначити, що адміністрація установи (органу) виконання покарань після відбуття засудженим установленої частини строку покарання зобов’язана в триденний строк направити до суду матеріали щодо умовно-дострокового звільнення.

Водночас ГНЕУ слушно зауважило, що ставлення суб’єкта права законодавчої ініціативи до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання та заміни невідбутої частини покарання більш м'яким як до засобу «розвантаження» місць відбування покарання на період встановлення карантину, що у свою чергу, має забезпечити можливість мінімізувати ризики зараження відповідних засуджених осіб особливо небезпечними інфекційними хворобами (див. п. 4 пояснювальної записки до проекту), є хибним і заснованим на нехтуванні цілями і завданнями кримінального права, та висловило ряд інших суттєвих зауважень до проекту.

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду.

Проект 3397 від 27.04.2020 (Кабінет Міністрів України) про амністію засуджених (щодо запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2).

Метою проекту проголошено оголосити амністію і поширити її дію насамперед на ті категорії засуджених, які найбільш незахищені та вразливі соціально: на неповнолітніх та жінок, а також чоловіків, які мають дітей віком до 16 років або дітей з інвалідністю, до осіб з інвалідністю першої, другої та третьої груп, хворих на туберкульоз, онкологічні захворювання, осіб, що досягли пенсійного віку, учасників бойових дій, осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях тощо.

Водночас профільний парламентський Комітет з питань правоохоронної діяльності погодився з думкою ГНЕУ, що статті 1, 3 та 4 проекту не узгоджуються з нормами чинного кримінального закону України, зокрема, у частині 4 статті 86 Кримінального кодексу України встановлено, що особи, визнані винними у вчиненні корупційних злочинів, вироки стосовно яких не набрали законної сили, не можуть бути звільнені від відбування покарання, а особи, вироки стосовно яких набрали законної сили, – не можуть бути повністю звільнені законом про амністію від відбування покарання.

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду.

Проект 3329-1 від 28.04.2020 (Заболоцький М. Б., Кулініч О. І., Горват Р. І.) про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України (щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)).

Альтернативний проекту 3329 від 13.04.2020 (Нестеренко К. О., Чорний Д. С. + 2) про внесення зміни до Податкового кодексу України (щодо звільнення від оподаткування доходів медичних працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (COVID-19)) (див. Огляд № 37). 

Порівняно з основним альтернативний проект передбачає внесення змін не лише до Податкового кодексу України, а й до Законів України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про споживче кредитування», «Про банки і банківську діяльність», «Про спрощення процедур реорганізації та капіталізації банків», «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік"» та «Про цінні папери та фондовий ринок». Більшість ініціатив стосуються розширення строків подання інформації, звітності тощо. Пояснювальна записка містить таку вказівку на основні ініціативи проекту: тимчасово до 30 червня 2020 року не включення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров’я державної та/або комунальної власності, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за переліком, що визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я; продовження строку незастосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по 30 червня пропонується подовжити  включно до дня скасування карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2; продовження строку не нарахування пені; продовження звільнення від сплати ЄСВ за себе ФОП та особами, які провадять незалежну професійну діяльність на період з 1 по 30 червня 2020 року; продовження мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок по день відміни карантину (включно), установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2); зменшення вимог до мінімального розміру статутного капіталу банків з 500 млн. грн. до 200 млн. грн; продовження строку дії Закону України «Про спрощення процедур реорганізації та капіталізації банків», який завершується 1 серпня 2020 року, до 2024 року; внесення ряду інших змін, спрямованих, на врегулювання адміністративних процедур на період дії обмежувальних карантинних заходів та після їх завершення. 

Проект 30.04.2020 врахований при підготовці проекту 3329-д від 30.04.2020.

Проект 3329-2 від 28.04.2020 (Железняк Я. І., Гетманцев Д. О. + 23) про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України (щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)).

Альтернативний названим вище. Подібний до попереднього. Так само має розлогі положення, якими на 8 сторінках пропонується внести зміни до 9 законодавчих актів. Утім, значна кількість положень аналогічна проекту 3329-1.

Проект 30.04.2020 відхилено на користь проекту 3329-д.

Проект 3329-д від 30.04.2020 (Железняк Я. І., Гетманцев Д. О. + 18) про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України (щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)).

Проект підготовлений на основі попередніх проектів 3329 – 3329-2 Комітетом з питань фінансів, податкової та митної політики. Здебільшого повторює проект 3329-1 з певними редакційними уточненнями, а також з проекту виключено приписи щодо скасування оподаткування медичних працівників, тобто положення яке власне і складало зміст первинного проекту 3329, а також виключено положення щодо того, що уповноважені особи звільняються від відповідальності за порушення строків оприлюднення проміжної фінансової звітності (в тому числі проміжної консолідованої фінансової звітності) за відповідні періоди 2020 року. Загалом проект виглядає значно простішим, ніж первинні ініціативи проектів 3329-1 та 3329-2.

Проект 13.05.2020 прийнятий як закон та невдовзі підписаний Президентом України.

Проект 3409 від 29.04.2020 (Федієнко О. П., Крячко М. В., Соха Р. В.+10) про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України (щодо підтримки операцій операторів, провайдерів телекомунікацій з надання телекомунікаційних послуг безоплатно у період дії карантину).

Проект передбачає надання державою підтримки операторам, провайдерам телекомунікацій, які тимчасово у період дії карантину, що запроваджений Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби COVID-19, безоплатно надавали телекомунікаційні послуги (послуги фіксованого телефонного зв’язку, послуги у мережі рухомого (мобільного) зв’язку, послуги доступу до Інтернету) закладам охорони здоров’я, працівникам цих закладів, за наявності підтвердження керівника відповідного закладу, та особам, зареєстрованим в Електронній системі охорони здоров’я за наявності підтвердження Національною службою здоров’я України.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

Проект 3422 від 30.04.2020 (Клименко Ю. Л., Бобровська С. А. + 14) про внесення змін до Закону України «Про зайнятість населення» (щодо збільшення терміну звернення за допомогою по частковому безробіттю у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)).

Пропонується втричі, з 30 до 90 календарних днів з дня зупинення (скорочення) виробництва збільшити строк, в який роботодавець може звернутися за отриманням коштів для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину.

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду.

Проект 3423 від 30.04.2020 (Васильченко Г. І., Цабаль В. В. + 4) про внесення змін до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України (щодо збереження фінансової основи місцевого самоврядування та забезпечення місцевих бюджетів адекватними ресурсами для запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)).

Метою проекту проголошено забезпечити місцевим бюджетам належне фінансування, якого вони були позбавлені у зв’язку прийняттям Закону України «Про внесення змін до Державного бюджету на 2020 рік» від 13 квітня 2020 року та секвеструванням бюджету. Передбачається на період до 1 січня 2021 року змінити порядок розподілу податку на доходи фізичних осіб.

Проект 02.02.2021 знятий з розгляду.

 

Охорона навколишнього природного середовища

 

Проект 3417 від 30.04.2020 (Штепа С. С.) про основні засади проведення позапланових заходів контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища.

У проекті відповідно до пояснювальної записки пропонується «виведення позапланових заходів контролю за навколишнім природнім середовищем зі сфери дії Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та підготовка окремого спеціального законопроекту, який би покращив ефективність правового регулювання цього питання». Ціллю та завданням проекту проголошено: підвищення екологічної безпеки громадян, покращення стану довкілля в Україні, успішна та ефективна реалізація заходів державного контролю у сфері навколишнього природного середовища. Проектом передбачається прийняття нового Закону України та внесення змін до Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища» та «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Пропонується поліпшити дієвість процедури, оперативність та ефективність проведення позапланових заходів контролю у сфері охорони природного середовища. Визначаються: органи центральної виконавчої влади, які проводять позапланові перевірки та чим вони оформлюються (ст. 1); інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику зі здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів органом контролю про проведення такого заходу і причини, що його зумовили (ст. 2); підстави для здійснення позапланових заходів контролю (ст. 3); час проведення таких заходів (ст. 4); право суб’єкта господарювання, щодо якого проводиться позаплановий захід, отримати копію відповідного посвідчення (направлення) на проведення позапланового заходу контролю (ст. 5); тривалість здійснення позапланового заходу (ст. 6); прикінцеві положення (ст. 7).

Водночас, як слушно зауважило ГНЕУ, проект не забезпечує повноти правового регулювання відповідних суспільних відносин. Так, у проекті не визначені такі важливі питання проведення позапланових заходів державного контролю за суб’єктами господарської діяльності як: види таких заходів та особливості проведення окремих з них; повноваження та обов’язки органів контролю та їх посадових осіб при проведенні цих заходів; порядок проведення заходів; документи, якими оформлюється проведення позапланових заходів державного контролю і які видаються за наслідками їх проведення; права суб’єкта господарювання, діяльність якого перевіряється (крім права отримати копію відповідного посвідчення (направлення) на проведення позапланового заходу контролю) тощо. Оскільки практична реалізація пропонованого закону видається доволі проблематичною, як і доцільність прийняття спеціального закону про проведення позапланових заходів державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища загалом, ГНЕУ запропонувало відхилити проект за результатами розгляду у першому читанні.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

Проект 3418 від 30.04.2020 (Штепа С. С.) про внесення змін до статті 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо посилення відповідальності у галузі охорони навколишнього природного середовища за невиконання законних вимог посадових осіб, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища).

Проект спрямований на забезпечення реалізації положень попереднього проекту. Пропонується збільшити розмір штрафів у названій статті, а також доповнити її новою частиною, яка передбачає підвищені штрафи, якщо ті самі правопорушення вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

 

Господарська діяльність та ринковий нагляд

 

Проект 3393 від 27.04.2020 (Шпенов Д. Ю.) про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Проект передбачає поширення положень пункту 3 частини третьої статті 10  названого закону також і на органи влади, підприємства, установи та організацій, які відповідно до законодавства є зберігачами паперових носіїв інформації про права, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року. Пропонується установити, що органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов’язані не пізніше наступного робочого дня, з дня отримання відповідного запиту державного реєстратора, безоплатно надати запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі. Особи, винні у порушені строку надання інформації на запит державного реєстратора, несуть відповідальність у порядку, встановленому законом.

Проект передусім поширюється на архівні установи, а також на установи-правонаступники. В будь-якому разі йдеться про документи, які перебувають в архівах. За таких обставин пропоновані у проекті строки на надання інформації є нереальними для їх дотримання, а з огляду на встановлення відповідальності, сам по собі підхід є неприпустимим.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

Проекти 3404, 305 і 306 від 29.04.2020 (Горбнко Р. О., Єфімов М. В. + 6) про внесення змін до Митного кодексу України (щодо створення та функціонування вільних митних зон); про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо функціонування вільних митних зон) і про внесення змін до Закону України «Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон» (щодо створення та функціонування вільних митних зон та митних складів).

Усі три проекти спрямовані на одну мету – спрощення умов створення та функціонування вільних митних зон. Зокрема, відкриття вільних митних зон промислового типу наразі можливо лише спеціальними законами, а в проекті передбачається їх створення за ініціативою відповідних органів місцевого самоврядування та місцевої державної адміністрації на підставі рішення Кабінету Міністрів України. Загалом питання статусу і території вільних митних зон та митних складів, а також порядок їх створення і функціонування, особливості переміщення товарів, надання послуг і оподаткування на їх територіях виводяться з під дії Закону України «Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон». Виключаються положення щодо вільних митних зон комерційного та сервісного типу. Так само виключається приписи щодо законодавчого визначення переліку видів товарів, які можуть бути поміщені у митний режим вільної митної зони. У Податковому кодексі України Розділ XIV «Спеціальні податкові режими» пропонується доповнити новою Главою 2 «Особливості оподаткування товарів, що переміщуються через межі вільної митної зони та надання послуг». Ця глава містить дуже розлогі податкові пільги обсяг яких видається дещо дискусійним.

Проект є дуже дискусійним і створює ситуацію законодавчого вакууму щодо регулювання діяльності вільних митних зон та митних складів. З іншої сторони, закладаються умови для посиленої адміністративної сваволі з боку Уряду. З правової точки зору пропонована реформа видається непродуманою і такою, що створює простір для юридичної невизначеності, що тягне за собою потенційні юридичні конфронтації з органами податкового контролю тощо.

Усі три проекти 02.02.2021 включені до порядку денного.

Проект 3364-1 від 30.04.2020 (Жупанін А. В., Герус А. М.) про внесення змін до деяких законів України (щодо врегулювання кризи неплатежів на ринку електричної енергії та питання сертифікації оператора системи передачі).

Формально альтернативний проекту 3364 від 21.04.2020 (Герус А. М., Семінський О. В., Жупанін А. В., Горобець О. С.) про внесення змін до деяких законів України (щодо врегулювання кризи неплатежів на ринку електричної енергії та питання сертифікації оператора системи передачі) (див. Огляд № 38), але фактично є його доопрацьованою редакцією. Практично усі відмінності є уточненнями та редакційними правками.

Проект 03.09.2020 переданий на доопрацювання в Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг і на його основі згодом підготовлений проект 3364-1-д від 01.02.2021, який було 19.02.2021 прийнято в першому читанні, а 15.04.2021 ‒ у другому.

Проект 3364-2 від 30.04.2020 (Єфімов М. В., Мороз В. В.) про внесення змін до деяких законів України (щодо врегулювання питання неплатежів на ринку електричної енергії та сертифікації оператора системи передачі).

Альтернативний попереднім. Багато положень основного і цього проектів є однаковими, однак наявні і значні відмінності, що стосуються окремих аспектів регулювання і порядку діяльності відокремлених операторів.

Проект 03.09.2020 знятий з розгляду.

Проект 3364-3 від 30.04.2020 (Камельчук Ю. О., Шипайло О. І., Горобець О. С.) про внесення змін до деяких законів України (щодо врегулювання питання неплатежів на ринку електричної енергії та сертифікації оператора системи передачі).

Альтернативний попереднім. Майже повністю повторює проект 3364-2 за виключенням кількох положень. Насамперед пропонується визначити, що здійснюється погодження плану розвитку системи передачі на наступні 10 років та звіт з оцінки достатності генеруючих потужностей.

Проект 03.09.2020 знятий з розгляду.

Проект 3399 від 27.04.2020 (Горват Р. І., Лунченко В. В. + 9) про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (щодо стимулювання оновлення рухомого складу автомобільних перевізників та інвестиційної привабливості підприємств транспорту).

Пропонується установити, що тимчасово, до 31 грудня 2025 року, контролюючий орган за заявою платника податку надає розстрочення (рівними частинами) сплати податку на додану вартість на термін, зазначений у заяві платника податку, але не більше 36 календарних місяців, без нарахування процентів, пені та штрафів, визначених цим Кодексом, при ввезенні на митну територію України з поміщенням в митний режим імпорту транспортних засобів, що класифікуються у товарних підкатегоріях 8701 20 10 00 та 8716 39 30 10 згідно з УКТ ЗЕД. Транспортні засоби, ввезені на митну територію України у порядку, визначеному цим пунктом, використовуються платником податків виключно для надання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом. Також у проекті приділена увага порядку і забезпеченню виплат, відповідальності у разі нецільового використання таких транспортних засобів.

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

 

Інші питання

 

Проект 3398 від 27.04.2020 (Чернявський С. М., Чорноморов А. О.) про внесення змін до Розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин».

Пропонується перехідні положення, передбачені пунктом 2 названого розділу, подовжити ще на рік.

Проект 19.05.2020 прийнятий у першому читанні за основу із скороченням строку підготовки, а 04.06.2020 ‒ у другому читанні як закон та невдовзі підписаний Президентом України.

Проект 3360-1 від 28.04.2020 (Фріс І. П.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо усунення розбіжностей та осучаснення реалізації майна в іпотеці та виконавчому провадженні).

Альтернативний проекту 3360 від 17.04.2020 (Мотовиловець А. В., Мовчан О. В., Підпаса Р. А.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення розбіжностей та осучаснення реалізації майна в іпотеці та виконавчому провадженні (див. Огляд № 37). Загалом повторює основний проект з певними уточненнями. Головні відмінності стосуються пропонованих більш розлогих положень щодо оформлення результатів електронного аукціону з реалізації предмета іпотеки та оскарження результатів електронного аукціону.

Проект 05.02.2021 прийнятий у першому читанні.

Проект 3410 від 29.04.2020 (Підпаса Р. А., Федієнко О. П., Крячко М. В., Соха Р. В.) про внесення змін до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (щодо розташування технічних засобів телекомунікацій).

Проектом передбачається уточнити, що відносини користування державним майном, комунальним майном та майном, що належить Автономній Республіці Крим, для доступу до інфраструктури об’єкта доступу для розташування технічних засобів телекомунікацій операторами, провайдерами телекомунікацій, що не передбачає оренду відповідного майна, регулюються Законом України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж».

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

Проект 3416 від 29.04.2020 (Мезенцева М. С.) про внесення змін до додатка до Постанови Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2020 році».

Пропонується доповнити перелік найважливіших подій у суспільно-політичному житті України, які у 2020 році повинні відзначатися на загальнодержавному рівні, святкуванням 90 років з дня заснування Харківського національного автомобільно-дорожнього університету (23.07.1930).

Проект постанови 01.09.2020 знятий з розгляду.

Проект 3421 від 30.04.2020 (Кириленко І. Г., Івчєнко В. Є.) про внесення зміни в додаток до Постанови Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2020 році» (щодо відзначення 50-річчя з дня заснування Всеукраїнського свята театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти»).

Зміст проекту викладений в його назві.

Проект 01.09.2020 включений до порядку денного.

 

Проекти, що подаються без коментарів

 

Проект 3412 від 29.04.2020 (Копитін І. В.) про внесення змін до деяких законодавчих актів з питань удосконалення державного регулювання в галузі державної авіації України.

Проект з незначними змінами повторює проект 7202 від 12.10.2017 (Балицький Є. В.) про внесення змін до деяких законодавчих актів з питань удосконалення державного регулювання в галузі державної авіації України (див. Бюлетень № 146).

Проект 02.02.2021 включений до порядку денного.

Проект 3413 від 29.04.2020 (Шуфріч Н. І.) про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».

Проект 01.09.2020 знятий з розгляду.

Проект 3419 від 30.04.2020 (Кабінет Міністрів України) Закону про внесення зміни до статті 6 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».

Проект 28.05.2020 повернутий суб’єкту ініціативи.

Проект 3420 від 30.04.2020 (Кабінет Міністрів України) про внесення змін до статті 17 Бюджетного кодексу України.

Проект 28.05.2020 повернутий суб’єкту ініціативи.

 

 Поділитися