MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Затриманих учора кримських татар арештували до квітня

10.02.2022   
Марлена Мустафаєва та Аметхана Абдулвапова окупанти триматимуть за ґратами принаймні до 7 квітня, а Ернеста Сейтосманова та Ансара Османова – до 6 квітня.

Фото: «Кримська солідарність»

Підконтрольний Москві «Київський районний суд Сімферополя» обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 7 квітня кримським татарам Марлену Мустафаєву та Аметхану Абдулвапову, а «Ленінський районний суд Севастополя» ув’язнив до 6 квітня Ернеста Сейтосманова та Ансара Османова, передає Офіс Омбудсмана.

Усіх чотирьох звинувачують у «вчиненні злочину, передбаченого ст.205.5 КК РФ (організація діяльності терористичної організації та участь в діяльності такої організації)».

За інформацією «Кримської солідарності», обвинувачення стверджує, що Марлен Мустафаєв є членом ісламської партії «Хізб ут-Тахрір» і разом з Азаматом Еюповим, Ризою Омеровим и Айдером Джаппаровим «організував у Білогорську терористичний осередок». Абдулвапов проходить за іншою справою, як «учасник террористичної организації». Ансара Османова и Ернеста Сейтосманова ФСБ підозрює в організації «севастопольскої группи».

Нагадаємо, о четвертій ранку 9 лютого одночасно в кількох районах окупованого Криму почалися обшуки в кримськотатарських оселях. Російські правоохоронці забрали на допит чотирьох осіб: Ансара Османова, Аметхана Абдулвапова, Марлена Мустафаєва і Ернеста Сейтосманова. 

«Перед затриманням у їхніх помешканнях було проведено незаконні обшуки. Вони здійснювалися співробітниками ФСБ без допуску адвокатів та вручення відповідних процесуальних документів кримськотатарською мовою, рідною для затриманих, що є порушенням 6 статті Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», – заявила Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова.

Адвокат Эміль Курбедінов повідомив про відключення мобільного зв’язку одразу у кількох кримських адвокатів саме в час проведення слідчих дій. Крім того, не працювали телефони у координатора та корреспондента «Кримської солідарності» Дилявера Меметова і Зідана Аджикелямова.

Російська влада використовує як привід для переслідування кримських татар їхню участь у діяльності міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір». 

За цією категорією справ в Криму вже затримали 89 осіб. 40 із них – уже засуджені до позбавлення волі на строки від 7 до 19 років.


Міжнародна ісламська політична організація «Хізб ут-Тахрір» називає своєю місією об’єднання всіх мусульманських країн у ісламськім халіфаті, але відкидає терористичні засоби досягнення цього. Верховний суд Російської Федерації заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, занісши до списку з 15 об’єднань, названих «терористичними». В Україні організація діє без обмежень. Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їхнє переслідування мотивованим за релігійною ознакою.


Правозахисний центр «Меморіал» вважає рішення Верховного суду РФ від 2003 року, яким «Хізб ут-Тахрір» визнана терористичною організацією, необґрунтованим. У його мотивувальній частині не міститься доказів терористичної спрямованості діяльності організації. На теперішній час невідомо жодного факту скоєння чи підготовки учасниками організації терактів будь-де у світі.

У січні міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch у своїй доповіді про права людини у Криму відзначила що окупаційна влада переслідує кримських татар через їхні релігійні та політичні переконання.

ООН вимагає від Росії припинити безпідставні затримання та арешти кримчан, а також звільнити незаконно утримуваних за гратами громадян України, зокрема Еміра-Усеїна Куку, Галину Довгополу, Сервера Мустафаєва, Владислава Єсипенка, Нарімана Джеляла та інших. 

 Поділитися