Росгвардійцю, якого заочно судять за катування мешканців Херсона, оголосили нову підозру
Російському військовому, якого підозрювали у катуваннях, учинених у Херсоні, оголосили нову підозру. Ідеться про Олександра Чиленгірова, стрільця роти оперативного призначення 143-го полку Росгвардії в Челябінській області РФ
Відповідну підозру оприлюднили на сайті Офісу Генерального прокурора.
Відповідно до нової підозри, 9 березня 2022-го військовослужбовці військ національної гвардії РФ (ВНГ РФ) разом з іншими особами (з керівного складу збройних формувань, силових структур та органів окупаційної влади РФ) змусили начальника ізолятора тимчасового тримання №1 ГУНП в Херсонській області віддати їм ключі від усіх приміщень ізолятора й незаконно захопили установу. Надалі росіяни облаштували в ізоляторі катівню.
У підозрі згадані десятки потерпілих, яких росіяни незаконно ув’язнили від початку березня 2022-го до кінця жовтня минулого року. Підозрюваний Чиленгіров не лише незаконно ув’язнював і утримував українців у катівні, а також вдавався до психологічного та фізичного насильства й брав участь у катуваннях. Щобільше, за даними слідства, Чиленгіров, попередньо змовившись з Бондаренковим Є.В. та чотирма іншими російськими військовими, убив незаконно затриману людину. Українця забили до смерті в камері №7.
Правоохоронці наголосили, що людей, яких росіяни протиправно утримували у катівні, обмежували в їжі та у воді, їм не надавали необхідної медичної допомоги та тримали в умовах антисанітарії. Росіяни виснажували своїх бранців, вдавалися до нелюдського поводження, жорстоко й систематично били та катували затриманих (у тому числі електрострумом), завдаючи людям психологічних страждань. Росіяни били незаконно затриманих людей руками, ногами, палицями та іншими предметами, а також пускали струм, аби змусити українців надати неправдиві свідчення про себе та близьких. Як зазначено у підозрі, “потерпілим систематично погрожували вбивством, затриманням близьких та рідних”. Щобільше, українцям погрожували розстрілами. Росіяни мучили людей на довготривалих допитах і незаконно утримували в камерах, непристосованих для тривалого перебування ув’язнених.
З огляду на все вищезазначене, Чиленгірова Олександра Арсеновича, 2002 року народження, підозрюють у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 28, частиною другою статті 438 КК України, а саме у жорстокому поводженні з цивільним населенням та в інших порушеннях законів та звичаїв війни.
Катівні як план Кремля та сексуальне насильство як зброя
За останніми даними, близько 90% українських військовополонених пройшли через катування, зґвалтування, погрози сексуального насильства або інші форми жорстокого поводження. Таку цифру минулого тижня озвучив Генеральний прокурор України під час зустрічі зі Спеціальною доповідачкою ООН з питань катувань, докторкою Еліс Джил Едвардс. Як наголошував Андрій Костін, Росія вибудувала розвинену систему тортур та жорстоко поводиться як з військовополоненими, так і з цивільними. Про це свідчать випадки, зафіксовані на всіх деокупованих територіях України, які перебували під контролем російських збройних сил. Лише на звільненій Херсонщині правоохоронці віднайшли 11 катівень. У Харківській області наразі розслідують майже 100 випадків катувань, у яких встановлено понад 700 постраждалих. “Подібну картину ми бачимо і в інших деокупованих регіонах”, — наголошував Костін.
У квітні 2023-го в Офісі Генпрокурора повідомляли, що від початку повномасштабної військової агресії РФ до 28 квітня 2023 року українські правоохоронці зафіксували 182 факти сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК). Правоохоронці підкреслювали, що офіційно встановлена кількість випадків СНПК не відображає реальних масштабів насильства, а з деокупацією нових територій кількість постраждалих невпинно зростає. При цьому після деокупації територій на Сході та Півдні України прослідковувалася чітка модель: усюди, де перебували російські військові, були зафіксовані випадки сексуального насильства. Це могло вказувати на те, що військові ЗС РФ використовували сексуальне насильство як зброю для знищення української нації, та свідчити про злочин геноциду.
Щобільше, лише з 24 лютого 2022 року до 23 травня 2023-го Управління Верховного комісара ООН з прав людини задокументувало 864 випадки свавільних затримань цивільних, вчинених представниками РФ. Моніторингова комісія ООН встановила, що на окупованих РФ територіях України росіяни свавільно затримували та катували людей. Людей страчували без суду і без слідства: в ООН задокументували 77 випадків свавільних страт, також люди зникали безвісти. Раніше Mobile Justice Team (група міжнародних слідчих, що разом з Офісом Генпрокурора України займаються злочинами, ймовірно скоєними представниками РФ в Україні) встановила, що Російська Федерація планувала та фінансувала мережу катівень на Херсонщині, що налічувала щонайменше 20 катівень. Як зауважував керівник Mobile Justice Team Вейн Джордаш, “численні катівні, фінансовані російською державою, не випадкові, а радше є частиною ретельно продуманого та профінансованого плану, який має на меті знищення української національної та культурної ідентичності”. “Діяльність на окупованих Росією територіях мала на меті знищення свідомих українців, залякування всіх інших, примус до виїзду до Росії або залишення на місці лояльних до Росії мешканців”, — говорив директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, виступаючи під час слухань Підкомітету з прав людини Європарламенту.
Харківська правозахисна група писала про систему так званих “військових концтаборів”, що функціонують на території РФ і де незаконно утримують полонених українців; катівні, створені росіянами для дітей; катування електрострумом та інші знущання з військовополонених, а також про перший вирок, винесений за воєнні злочини, зокрема і катування, скоєні в окупованому Криму. Як наголошував Євген Захаров, після повномасштабного вторгнення РФ катування українських військовополонених та цивільних ув’язнених на окупованих територіях стало масовим явищем. Станом на липень 2023-го у базі, зібраній глобальною правозахисною ініціативою “Трибунал для Путіна” (Т4Р), було задокументовано понад 500 випадків катувань, у тому числі ішлося про 12 неповнолітніх.
Наразі у базі Т4Р зафіксовано понад 50 тисяч злочинів, які могли скоїти представники РФ в Україні. База даних T4P — один із найбільших масивів даних про війну в Україні, де зафіксовані події ймовірних воєнних злочинів, які вдалося встановити. При цьому реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.