MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

РФ планує призвати 15 000 мешканців окупованого Криму

16.04.2024   
Марина Гарєєва
Як повідомили в Кримськотатарському ресурсному центрі, з 21 вересня 2022 року нелегітимна влада півострова вже виписала 60 000 повісток і “мобілізувала” щонайменше 23 000 кримчан. Крім того, “росіяни цілеспрямовано здійснюють мобілізацію у місцях проживання кримських татар”, кажуть у центрі.

Ілюстративне зображення

Ілюстративне зображення

Про це 14 квітня розповіла Тетяна Савчук, менеджерка з комунікацій Кримськотатарського ресурсного центру, в етері телеканалу Freedom.

За даними центру, з 20 квітня 2024 року російська влада планує оголосити чи посилити так звану “часткову мобілізацію”, аби призвати 15 тисяч мешканців окупованого півострова до російських Збройних сил. Пані Тетяна наголосила, що ані кримські татари, ані проукраїнські мешканці півострова не хочуть воювати проти власної країни.

“‘Мобілізація’ спровокувала нову масову хвилю виїзду кримських татар із Криму. Це чергова хвиля депортації з рідного Криму”, — зазначила Савчук і додала, що уникнути незаконної мобілізації можна лише виїхавши з півострова. “По-іншому, на жаль, ніяк”, — підсумувала Савчук.

Правозахисниця також розповіла, що юристи Кримськотатарського ресурсного центру допомагають десяткам людей, котрі не хочуть воювати за країну агресора.

Крім цього, представниця Кримськотатарського ресурсного центру нагадала про непоодинокі випадки, коли кримські татари виїжджали в Україну та йшли воювати проти Російської Федерації. Це спростовує міт, нібито кримські татари не борються зі зброєю в руках, наголосила Тетяна Савчук.

Незаконна мобілізація на ТОТ

Нагадаємо, що відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема статтю 51 IV Женевської конвенції. Відповідно до неї, державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії також заборонені, а призов мешканців/-ок тимчасово окупованих територій до лав загарбницької армії є черговим воєнним злочином Російської Федерації. 

Як 15 квітня повідомляло Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, в Криму вже поховали не менше 772 російських військових, які загинули на війні РФ проти України. З них громадянами України могли бути понад п’ять сотень: 581 похований. У Представництві Президента наголосили, що справжня кількість поховань може бути більшою, адже часто вони відбуваються без публічного висвітлення. У відомстві також повідомили, що щонайменше 42 військовослужбовців РФ з окупованого Криму взяли в полон. Більшість із них, імовірно, є громадянами України.

Раніше Харківська правозахисна група писала, що російські окупаційні сили призивають мешканців Криму, незаконно мобілізують мешканців окупованих частин Донецької області, формують систему військового обліку “військовозобов’язаних” з-поміж мешканців тимчасово окупованих територій, створюють “федеральні комісаріати” на окупованих частинах Херсонської та Запорізької областей тощо. У січні 2023-го постійна представниця Президента України в Криму Таміла Ташева відмічала, що з 2015 року окупаційна влада призвала до ЗС РФ близько 39 000 мешканців Криму. У березні 2023-го команда Центру національного спротиву повідомляла, що на окупованому півострові росіяни вербували пожежників, рятувальників і співробітників пенітенціарної служби. Унаслідок такої мобілізації Державній службі з надзвичайних ситуацій почало бракувати працівників, тож окупаційна влада активно шукала нових пожежників і рятувальників і навіть прибрала віковий ценз для представників цих професій. У вересні 2022 року Таміла Ташева повідомляла, що після оголошення так званої “часткової мобілізації” понад півтори тисячі кримських татар отримали повістки. З огляду на те, що киримли становлять від 13 до 15 % від усіх жителів півострова (згідно з останнім переписом населення, в Криму проживало 250 тисяч представників кримськотатарського народу), це значна цифра.

Тиск на полонених, повістки жінкам і облік дітей 

У грудні 2022 року ми також писали про тиск на українських полонених, яких обманом і шантажем намагаються змусити воювати проти власної країни у складі російських підрозділів. Тоді ж представники РФ намагалися вербувати українських політв’язнів. Також у грудні 2022-го у Центрі стратегічних комунікацій StratCom Ukraine повідомляли, що в окупованій Горлівці почали видавати повістки жінкам. Ще раніше, а саме у травні 2022 року, пропагандистські телеграм-групи писали, що окупаційне МВС самопроголошеної “ЛНР” “планує доукомплектувати” так звану “народну міліцію” та інші злочинні формування “до стану повної бойової готовності”, а тому складатиме списки жінок від 35 до 50 років для “формування мобілізаційного резерву”. Через дії окупантів усі жінки такого віку, крім матерів-одиначок і багатодітних матерів, опинилися заручницями злочинної російської влади на тимчасово окупованих територіях. Крім цього, у вересні 2022-го в захопленому росіянами Маріуполі окупанти розповсюджували листівки, в яких закликали жінок приєднатися до лав російських Збройних сил і піти воювати проти власної країни. Вже у грудні 2023 року стало відомо, що російські окупаційні сили хочуть ставити на облік підлітків, які мешкають у Маріуполі.

Ми також писали, як Росія мілітаризує українських дітей і посилює діяльність “Юнармії” у Криму. 15 квітня 2024-го Представництво Президента України в АР Крим та місті Севастополі також повідомляло, що в окупованому Севастополі російські силовики організували захід для школярів та студентів. Під час заходу так звані “інструктори” у масках розповідали учням про можливості безпілотників, навчали дітей їх запускати та пропагували у майбутньому доєднатися до окупаційних військ РФ. 

Нагадаємо, що 2023 року в Україні ухвалили перший вирок за пропагування вступу до російської армії дітям у тимчасово окупованому Криму. 

У березні цього року у Луганській ОВА також повідомляли, що на тимчасово окупованих частинах Луганщини представники Слідчого комітету РФ агітують вихованців інтернатів вступати до профільних навчальних закладів РФ. За даними Центру національного спротиву (ЦНС), йшлося про академії у Москві, Санкт-Петербурзі та про філію у тимчасово окупованому Луганську. По завершенню навчання представники РФ обіцяли розподілити українських дітей у різні регіони Росії. У ЦНС наголошували, що “це і є типова колоніальна політика геноциду”.

Російська Федерація та Білорусь постійно намагаються мілітаризувати українських дітей і незаконно вивозять малечу, яка опинилася в російській окупації на власну територію. У січні цього року державні ЗМІ Білорусі повідомили, що 35 українських дітей, які мешкали у тимчасово окупованому місті Антрацит на Луганщині, відправили до білоруського міста Могильов. Діти мали пройти “навчання” з білоруськими надзвичайниками у центрі Міністерства з надзвичайних ситуацій. Провладні журналісти Білорусі подавали це як “канікули під мирним небом”, сповнені “незабутніх емоцій”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися