Вартував у спецшколі зі зброєю, аби діти та вихователі не могли виїхати з окупації
З Миколаївщини — до Анапи
Ювенальні прокурори Офісу Генпрокурора та слідчі Служби безпеки України встановили особу та зібрали докази співучасті російського військового у примусовому переміщенні та насильницькій депортації українських дітей з Миколаївщини до РФ.
На підставі зібраних доказів військовому російських Збройних повідомили про підозру. Йому інкримінують порушення законів та звичаїв війни, вчинене за попередньою змовою групою осіб (частина друга статті 28, частина перша статті 438 Кримінального кодексу України).
В Офісі Генпрокурора розповіли, що підозрюваний є громадянином Дагестану. У СБУ повідомили, що йдеться про Джабраїла Юсупова, який мав позивний Габріель і служив у 205-й окремій мотострілецькій козацькій бригаді сухопутних військ російських Збройних сил. Як зазначено у повідомленні Офісу Генпрокурора, “саме цей підрозділ окупаційних військ брав участь у захопленні села Новопетрівка на Миколаївщині і там дислокувався”.
Окупувавши село, російські військові прийшли до Новопетрівської спеціальної школи, з якої викрали 15 дітей: 11 хлопчиків та чотири дівчинки. Дітям виповнилося від восьми до 17 років. У Офісі Генпрокурора уточнили, що з-поміж депортованих було 12 статусних дітей; дві дитини, які опинилися у закладі через складні життєві обставини; а також дівчинка, яку громадяни США вже вдочерили, але не встигли забрати через російське повномасштабне вторгнення. Ще раніше правоохоронці зазначали, що з 12 статусних дітей десятеро були позбавлені батьківського піклування, а дві дитини були сиротами.
“Аби не допустити виїзду дітей та їхніх вихователів на підконтрольну Україні територію, підозрюваний та ще двоє військових вартували у спецшколі зі зброєю”, — мовиться у повідомленні Офісу.
“Вже у середині липня 2022 року щонайменше двадцятеро озброєних військових Збройних сил РФ прибули до захопленої спецшколи та примусово перемістили вихованців закладу, директорку та її чоловіка у селище Степанівка на Херсонщині”, — розповідали в Офісі Генпрокурора.
Як з’ясували слідчі, пізніше двоє представників місцевих окупаційних органів “влади” за підтримки російських військових організували перевезення дітей та їхніх супроводжувачів до Херсона. Вже з херсонського річкового вокзалу їх на човні доправили до Олешків. “Подальший маршрут пролягав до Джанкоя в анексованому Криму, звідти — до Анапи Краснодарського краю РФ”, — казали в Генпрокуратурі. До залізничної станції Джанкоя дітей та їхніх супроводжувачів вивозили автобусом через окупований Армянськ у Криму. З залізничної станції Джанкоя їх потягом вивезли до Анапи.
З жовтня 2022-го депортовані діти перебували на території РФ. Як зазначали в СБУ, викрадених з України дітей утримували майже місяць в одному з пансіонатів Анапи. В Офісі Генпрокурора наголосили, що українські діти щодня зазнавали впливу російської пропаганди: їм “нав’язували російський націоналізм”, забороняли розмовляти рідною мовою та використовувати українську символіку, а також змушували щоранку співати російський гімн.
За підтримки громадських волонтерських організацій постраждалих вдалося вивезти з Росії до Грузії, щоби згодом повернути до України.
Інші підозрювані у цій справі
В Офісі Генпрокурора також зауважили, що у березні цього року за цим фактом депортації українських дітей вже оголошували підозри двом “псевдопосадовцям окупаційної влади РФ”. Один із підозрюваних був “заступником начальника Департаменту молодіжної політики, сім’ї та спорту ВЦА Херсонської області”. Інша підозрювана обіймала окупаційну посаду “ректорки Херсонського аграрного університету”. Як зазначали в Офісі Генпрокурора, підозрювані відповідали за виявлення українських дітей, які не мають батьків чи перебувають в складних життєвих обставинах, а потім організовували та координували їхнє насильницьке переміщення між тимчасово окупованими територіями України. Правоохоронці наголошували, що підозрювані вдавалися до погроз та психологічного тиску, коли незаконно вивозили малечу. Як зазначали в Офісі Генпрокурора, окупаційні псевдопосадовці виконували злочинний план політичного та військового керівництва РФ.
Злочинний план РФ
Раніше ми писали, що українські правоохоронці оголосили підозри гауляйтеру Донеччини та його спільникам, які організували незаконне переміщення та депортацію української малечі. Підозрювані вивезли до Росії 16 хлопчиків і 15 дівчаток. На той час найменшій дитині було шість років, найстаршим дітям виповнилося 17.
За офіційними даними, Російська Федерація депортувала понад 19 тисяч українських дітей. 1933 дитини вважаються зниклими. Реальна кількість незаконно вивезених дітей може бути значно більшою. Точні цифри наразі неможливо встановити як через тимчасову окупацію частини української території, так і через активні бойові дії. Як днями зауважував Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець, поки до України вдалося повернути 1001 дитину з тимчасово окупованих територій та з самої Росії. Перебуваючи на Міжнародному семінарі з захисту прав дітей і підлітків в умовах війни, який відбувався у Бразилії, Лубінець закликав учасників заходу долучитися до пошуку та моніторингу депортованих і примусово переміщених українських дітей; застосовувати санкції до причетних до викрадення малечі; підтримувати програми реабілітації дітей, які пережили травму війни та депортації; а також ділитися досвідом країн Латинської Америки, що вже долали такі виклики. Омбудсман вкотре нагадав, що депортованих дітей перевиховують і незаконно влаштовують у російські родини. Крім того, представники РФ незаконно видають дітям документи російського зразка та змінюють їхні дані, зокрема імена та вік, що ускладнює пошуки.
Нагадаємо, що наприкінці минулого року Харківська правозахисна група представила нове подання до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС), яке стосувалося переміщення українських дітей на територію Російської Федерації. Подання “Насильницька передача дітей з України до Росії: геноцид” має на меті переконати Офіс Прокурора МКС, аби той перекваліфікував вже відкрите провадження зі статті восьмої Римського Статуту (“воєнні злочини”) на статтю шосту (“злочин геноциду”). Ми пояснювали, чому це важливо, у матеріалі.
У квітні 2023-го Парламентська асамблея Ради Європи визнала, що примусова депортація та насильницьке переміщення українських дітей є елементом злочину геноциду. Як було зазначено у резолюції ПАРЄ, до злочину проти українських дітей причетний не лише Володимир Путін і його Уповноважена з прав дитини Львова-Бєлова, які отримали ордери на арешт від Міжнародного кримінального суду, а і самопроголошений Президент Білорусі Лукашенко. Більше про порушення прав дітей і вчинені представниками РФ і Білорусі злочини проти української малечі можна почитати у рубриці ХПГ — Права дітей.