MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Марія Колесникова стала лауреаткою премії «Дух Яна Карського» за захист прав людини

23.06.2021   
ХПГ-інформ
Член президії Координаційної ради Білорусі Колесникова перебуває під вартою з вересня минулого року – їй загрожує до 12 років позбавлення волі.

Члена президії Координаційної ради[1] Марію Колесникову, яка перебуває під вартою, відзначили премією «Дух Яна Карського» за захист прав людини, повідомляє Координаційна рада у Telegram. Церемонія вручення відбулася 22 червня у Варшаві, отримала премію сестра Колесникової Тетяна Хомич.

«Колесникова – одна з героїв великої мирної боротьби за свободу у Білорусі. Важко уявити більш гідного посідача цієї нагороди. Ми вирішили визнати стійкий спротив Колесникової та її сміливість вимагати громадянських прав для переслідуваних активістів», – зазначив британський історик, засновник освітнього фонду ім. Яна Карського, професор Тімоті Гартон-Еш.

Під час вручення премії Тетяна Хомич розповіла про ситуацію у Білорусі, про політв’язнів, яких на сьогодні вже понад 500, а також перебування сестри в ув’язненні – до неї не пускають батька, часом листи до неї не доходять по 3–4 тижні. Колесниковій загрожує до 12 років позбавлення волі.

«Що дивує та надихає мене й мільйони білорусів та людей з цілого світу, що навіть після 9 місяців за ґратами Марія не перестає бути собою. Марія – музикант. У тюрмі немає музики, і це реальні катування для неї. Вона уявляє музику у своєму серці. Марія – політик. Вона продовжує надихати білорусів своїм твердим переконанням, що рано чи пізно білоруси доб’ються змін», – сказала сестра лауреатки.


Премією Яна Карського, учасника польського руху Спротиву, відзначаються особливі заслуги у галузі захисту людських прав і гідності, боротьби проти расизму, захисту етнічних та релігійних груп і суверенних націй, щоб побудувати відкрите й толерантне суспільство.


Нагадаємо, Марію Колесникову затримали вранці 7 вересня 2020 року – люди в цивільному й масках заштовхали жінку до мікроавтобуса з написом «Зв’язок» та увезли в невідомому напрямку. У МВС Білорусі тоді казали, що не мають інформації про затримання Колеснікової.

8 вересня її, а також прессекретаря Координаційної ради Антона Роднянкова та виконавчого секретаря Координаційної ради Івана Кравцова представники силових структур намагалися примусово вивезти в Україну, проте Колесникова порвала свій паспорт і її знову затримали.

8 вересня Міжнародний Меморіал опублікував заяву, у якій закликав «уряд Росії, російську та міжнародну громадськість, політичних лідерів Європи і всього світу зробити все можливе, щоб Марія Колесникова сьогодні ж опинилася у безпеці, у Мінську, на свободі». «Уся відповідальність за життя, безпеку та здоров’я Марії Колесникової лежить (…) у першу чергу, на совісті людини, що називає себе президентом Білорусі – на Олександрові Лукашенку», – наголосив Меморіал.

12 вересня Колесникову перевели з мінського СІЗО в тюрму № 8 у Жодино.

16 вересня Слідчий комітет Білорусі висунув Колесниковій обвинувачення у «закликах до дій, спрямованих на спричинення шкоди національній безпеці Республіки Білорусь, скоєних з використанням ЗМІ та мережі Інтернет».


Масові протести у Білорусі розпочалися 9 серпня 2020 року після закінчення голосування на президентських виборах – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією. Повідомлялося про численні фальсифікації, деякі люди не могли проголосувати, бо через рекордну явку виборців на багатьох виборчих дільницях не вистачало бюлетенів. Офіційно було оголошено, що на виборах переміг Олександр Лукашенко, який керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.


На фото: Марія Колесникова (© Дар’я Бурякіна / TUT.BY)

[1] Громадське об’єднання, засноване в серпні 2020 року для подолання політичної кризи та забезпечення злагоди у суспільстві, а також для захисту суверенітету й незалежности Білорусі.

 

 

 Поділитися