MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Заповідник ‘Асканія-Нова’: росіяни призначили свого ‘директора’

24.03.2023   
Ірина Скачко
Довгий час окупанти не цікавилися величезною заповідною територією і там продовжувала працювати українська адміністрація. Тепер росіяни, схоже, планують розграбувати унікальний природоохоронний об’єкт.

Фото з фейсбук-сторінки заповідника Асканія-Нова

Фото з фейсбук-сторінки заповідника “Асканія-Нова”

20 березня в “Асканію-Нову” приїхав гауляйтер Херсонської області Володимир Сальдо та представник адміністрації президента РФ Сергій Кірієнко, повідомляє Центр журналістських досліджень. З ними був якийсь Дмитро Мещеряков, який представився “директором” заповідника.

Виявилося, що росіяни ще 7 березня 2023 року зареєстрували в державному реєстрі юридичних осіб РФ (рос.) “государственное автономное учреждение ‘Биосферный заповедник Аскания-Нова’”.

“Ніякого офіційного представлення нового ‘керманича’ не було. Цей чоловік просто сказав, що він тепер тут ‘директор’, і заявив, що збирається ‘розвивати’ в заповіднику туризм. Про те, що заповідник є науковою, а не розважальною установою, він, судячи з усього, навіть не в курсі”, — цитує ЦЖР власні джерела.

Про Мещерякова наразі нічого не відомо, окрім того, що він громадянин РФ.

“Хто він такий — невідомо. Він не є співробітником заповідника. І, судячи з усього, ця людина дуже далека від заповідної сфери. Але після цього призначення подальше збереження ‘Асканії-Нови’ знаходиться під загрозою”, — кажуть співробітники установи.

В ефірі Громадського радіо заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов розповів, що для окупаційної влади значення “Асканії-Нової” зросло після того, як Сили оборони України звільнили правий берег Херсонщини:

“Зараз у них очевидно дійшли руки до комплексу і вони будують нові плани на ‘Асканію-Нову’. Назагал озвучують, що у планах ‘розвиток туризму’. Однак, наскільки мені видається з деяких їхніх рухів, то насправді вони готують викрадення тварин з ‘Асканії-Нової’ і знищення парку, заповідника і інституту. Тобто вони хочуть просто пограбувати заповідник”.

Біосферний заповідник “Асканія-Нова” ім. Фальц-Фейна — науково-дослідна установа в системі Національної академії аграрних наук України, найбільший степовий заповідник Європи. Перебуває в окупації з лютого минулого року — з перших годин повномасштабного вторгнення. Довгий час окупанти не цікавилися величезною заповідною територією і там продовжувала працювати українська адміністрація. Працівники науково-дослідної установи не покинули заповідник, адже більшість тварин та багато унікальних рослин потребують постійного догляду.

Нагадаємо, за підрахунками Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, Росія завдала збитків українському довкіллю на два трильйони гривень. У тимчасовій окупації перебувають 500 тисяч га українських лісів, 10 національних парків, вісім заповідників і два біосферних заповідники. Під загрозою знищення опинилися 600 видів тварин і 750 видів рослин.

Крім того, у міністерстві фіксують численні смерті дельфінів на узбережжях України, Болгарії та Туреччини. Тисячі морських тварин гинуть через міни і численні російські військові кораблі у Чорному та Азовському морях.

Як ми писали раніше, через дії російської армії можуть зникнути такі тварини, як зубр, рись, білий ведмідь, чорний лелека. Засновник UAnimals Олександр Тодорчук розповідав восени минулого року: “Окупанти цілеспрямовано обстрілюють природні парки, зоопарки і притулки та вбили за час війни вже понад 10 000 000 тварин”.


Женевська конвенція забороняє застосовувати методи або засоби ведення воєнних дій, які мають на меті завдати або, як можна очікувати, завдадуть широкої, довгочасної і серйозної шкоди природному середовищу: “При веденні воєнних дій має бути виявлена турбота про захист природного середовища від широкої, довгочасної і серйозної шкоди”.

Крім того, заповідник “Асканія-Нова” є об’єктом культурної спадщини. А частина 3 статті 4 Гаазької Конвенції забороняє привласнення культурних цінностей, що розташовуються на території іншої договірної сторони.

 Поділитися