MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

РФ: Раїм Айвазов розповів у суді про тортури з боку ФСБ

19.03.2021   
ХПГ-інформ
Співробітники російської спецслужби ставили активіста на коліна, стріляли поруч з ним, погрожували вбивством, вимагаючи дати покази проти інших фігурантів справи.

16 березня на засіданні Південного окружного військового суду в Ростові-на-Дону фігурант сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» Раїм Айвазов розповів про тортури з боку співробітників ФСБ РФ. Про це повідомив Правозахисний центр «Меморіал» з посиланням на громадське об’єднання «Кримська солідарність».

За словами Айвазова, його затримали на російському пункті пропуску, коли він виїжджав з півострова. Співробітники ФСБ посадили його до чорного автомобіля без розпізнавальних знаків. Рідні та адвокат не могли з ним зв’язатися понад 12 годин.

«Вони відвезли мене в поле, імітували розстріл, тобто погрожували вбивством і розправою, казали, що ніхто мене не знайде, якщо я не буду свідчити проти інших учасників справи», – розповів Айвазов.

Після цього Айвазова доставили до відділу ФСБ, де «фізичний і моральний» тиск на нього продовжився. За його словами, «дуже багато страху нагнав» адвокат за призначенням Олег Глушко, під тиском якого він дав показання проти інших фігурантів справи.

Адвокатка Марія Ейсмонт зазначила, що від початку її підзахисному ставили за провину участь у діяльності терористичної організації (ч. 2 ст. 205.5 КК РФ), але після відмови від визнавальних показань обвинуватили в організації такої діяльності (ч. 1 ст. 205.5 КК РФ).

«Коли його затримали, він протягом 10 годин перебував разом із якимись співробітниками, можливо, з оперативними співробітниками ФСБ, які взяли його на пропускному пункті на кордоні. Потім відвезли кудись на узбіччя дороги, де ставили на коліна, стріляли поруч з ним, погрожували його вбити. Він перестав бути на зв’язку зі своєю сім’єю між 2–3 годиною ночі, а офіційне затримання відбулося о 13:30 дня. І ось після цього він підписав визнавальні показання», – розповіла адвокатка.

Слідство стверджує, що перекваліфікація обвинувачення пов’язана з первісними показаннями Айвазова, від яких він згодом відмовився.


Міжнародна ісламська політична організація «Хізб ут-Тахрір» називає своєю місією об’єднання всіх мусульманських країн у ісламськім халіфаті, але відкидає терористичні засоби досягнення цього. Верховний суд Російської Федерації заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, занісши до списку з 15 об’єднань, названих «терористичними». В Україні організація діє без обмежень. Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їхнє переслідування мотивованим за релігійною ознакою.


Раїма Айвазова затримали у квітні 2019 року. Перед тим, у березні, в околицях Сімферополя російські силовики затримали 24 кримських активістів. Усіх обвинувачують у причетності до забороненої на території РФ організації «Хізб ут-Тахрір».

За даними «Кримської солідарності», Айвазов займався організацією передач ув’язненим кримськотатарським активістам, що утримуються у Ростові-на-Дону.

Раїм Айвазов із сім’єю (архівне фото)


Від початку Айвазова обвинувачували в участі в діяльності терористичної організації. У березні 2020 року всім фігурантам справи висунули додаткове обвинувачення у приготуванні до насильницького захоплення влади та зміни конституційного ладу РФ. У серпні 2020 року стало відомо про посилення обвинувачення Айвазову – йому інкримінували організацію діяльності терористичної організації.

Обвинувачення не підтверджені жодними реальними доказами і, в першу чергу, пов’язані з терористичним статусом «Хізб ут-Тахрір» у РФ.

ПЦ «Меморіал» визнав Раїма Айвазова та інших фігурантів справи політв’язнями.


Головне зображення: Раїм Айвазов (фото: «Кримська солідарність»)


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.


Проект ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні»

 Поділитися