Білорусь: Слідчий комітет не знайшов порушень у діях силовиків
Слідчий комітет Республіки Білорусь (СК РБ) не знайшов порушень у діях силовиків під час масових протестів після минулорічних президентських виборів і в порушенні кримінальної справи відмовив. Про це йдеться в повідомленні на сайті відомства.
«Слідчим комітетом завершено перевірку серії звернень громадян із заявами про нібито неправомірні дії співробітників органів внутрішніх справ, що мали місце у зв’язку з їх затриманням у місцях масових заворушень, поміщенням і утриманням у ІТТ і ЦІП (центр ізоляції правопорушників, – ПЛ) ГУВС Мінміськвиконкому», – повідомляє СК РБ та наголошує, що застосування силовиками фізичної сили, а також обрані спецзасоби були цілком законні та пропорційні, «застосовувалися з наміром завдання найменшої шкоди в обставинах, що складаються».
«Поширені окремими, у подальшому визнаними екстремістськими, телеграм-каналами заяви про буцімто перевищення службових повноважень, що мали місце і були виражені в катуваннях, сексуальних знущаннях, свого об’єктивного підтвердження не знайшли, у тому числі це витікає і з пояснень самих заявників», – йдеться в повідомленні.
За даними СК РБ, у Мінську з 9 по 15 серпня минулого року до ІТТ та ЦІП було доставлено 2000 затриманих, з яких із заявами на протиправні дії співробітників органів внутрішніх справ звернулися 680 осіб. Це громадяни віком від 30 років, які не працюють, приватні підприємці та студенти, «частина з яких раніше притягувалася до адміністративної та кримінальної відповідальності, зокрема, за насильницькі злочини».
«Крім того, у ході перевірки встановлені десятки осіб, які навмисне та свідомо порушували громадський порядок, створюючи всі умови для застосування до них співробітниками фізичної сили і спеціальних засобів. Мета таких дій – подальший виїзд для постійного проживання у країни Євросоюзу, після звернення із заявою. Задокументований факт звернення використовувався як фіктивний інструмент для отримання „політичного притулку“ в інших країнах», – заявляє СК РБ.
Також у відомстві стверджують, що «усім особам, що потребували медичної допомоги, вона була надана бригадами швидкої, а також лікарями ЦІП та ІТТ».
«За результатами перевірки винесено постанову про відмову в порушенні кримінальної справи», – мовиться в повідомленні СК РБ.
Нагадаємо, 9 серпня 2020 року, після закінчення голосування на президентських виборах, у Білорусі розпочалися масові протести – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією. Повідомлялося про масові фальсифікації, деякі люди не могли проголосувати, бо через рекордну явку виборців на багатьох виборчих дільницях не вистачало бюлетенів.
Офіційно було оголошено, що на виборах переміг Олександр Лукашенко, який керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.
Тоді почалися нечувані репресії влади РБ проти власного населення. Масові порушення прав людини і норм права відбувалися на всіх етапах контактування людей із представниками силових структур. Жертвами незаконних дій нерідко ставали випадкові люди – перехожі та відвідувачі кафе, ті, що вийшли з дому покурити або виносили сміття. Затримували незалежно від статі, віку, це супроводжувалося побиттям та застосуванням спецзасобів. «Усі дії білоруської влади від 9 серпня 2020 року спрямовані не тільки на жорстке силове придушення мирних зборів, пікетів і маршів, але, перш за все, установлення в суспільстві атмосфери страху та розкручування репресивної машини. Силовикам при цьому гарантувалася не тільки повна безкарність, а й заохочення за будь-яке відхилення від закону: перевищення службових повноважень, незаконне застосування сили та спецзасобів, нелюдське поводження й катування», – йшлося у червневому звіті Міжнародного комітету з розслідування тортур у Білорусі.
Також правозахисники заявляли про нечувані знущання білоруської влади з жінок, цілеспрямоване й навмисне створення негуманних умов утримання в місцях несвободи для покарання затриманих.
Наприкінці березня цього року Рада ООН з прав людини схвалила створення групи з розслідування подій після президентських виборів у Білорусі в серпні 2020 року.