MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

«Ігор, забирай у них камеру!» – на журналістів «Схем» напали в державному банку

05.10.2021   
ХПГ-інформ

Журналісти «Схем» прийшли записувати інтерв’ю із головою правління «Укрексімбанку» Євгеном Мецгером. Кажуть, потім на них напали співробітники банку, забрали техніку та видалили відео. У фінансовій установі все заперечують.

Фото: «Схеми»

Про інцидент повідомила на своїй фейсбук-сторінці керівниця програми розслідувань «Схеми» Наталка Седлецька. До «Укрексімбанку» вчора прийшли журналіст Кирило Овсяний та оператор Олександр Мазур. «За редакційним завданням журналіст мав поставити запитання Мецгеру, щоб його позиція була відображена у розслідуванні, яке готується на один з найближчих ефірів. Але Мецгеру не сподобалось запитання журналіста-розслідувача. Тому він викликав охорону і наказав… „забрати камери“ та „дістати із них касети“», – написала Седлецька.


«Схеми: корупція в деталях» – спільний проект Радіо Свобода та UΛ:Першого – щотижнева телевізійна програма розслідувань та аналітики про велику політичну корупцію.


«Один із працівників банку за вказівкою Мецгера почав забирати камери та "касети", для чого скрутив мого оператора і заламував йому руки, поки йому допомогав охоронець, – розповідає Кирило Овсяний. – Сказати, що я був здивований – це нічого не сказати. Оператора заламують, нас відмовляється випустити з кабінету голова прес-служби Володимир Пікалов, вікна у кабінета зачиняються сталевими брамами і ми чуємо двозначне „сідайте, тепер будемо спілкуватись“».

Наталя Седлецька пише, що оператора утримували силою, у нього відібрали дві камери, картки, на які здійснювався запис, та винесли усю техніку з кабінету. Повернули лише за годину. Протягом цього часу знімальна група була заблокована в кабінеті голови правління банку.

«У кабінеті, окрім самого Мецгера також був присутній директор департаменту інформаційної політики “Укрексімбанку” Володимир Пікалов, охоронець та ще один працівник банку на ім’я Ігор, який застосував фізичну силу до оператора „Схем“», – заявляє журналістка.

Техніку згодом все ж таки повернули, але відео інтерв’ю та нападу видалили. Знімати все, що відбувалося, на телефон медійникам не дозволили, проте їм вдалося зробити аудіозапис. На ньому чути чоловічий голос, що наказує: «Ігор, забирай у них камеру! Касети повитягуйте!»

Скріншот з відео «Схем»

«Схеми» звернулися до поліції із заявою про перешкоджання законній журналістській діяльності. Поліція Києва розпочала кримінальне провадження.

«Ситуація абсолютно неординарна. Фактично злочинні дії вчиняються в державному банку, в центральному офісі, в кабінеті голови правління. Це створення перешкод журналістам в їхній діяльності, вилучення зібраного матеріалу, утримання їх – або як заручників або просто незаконне утримання з метою вилучення зібраного матеріалу, фактично проведений їх обшук з метою виявлення чи не приховують вони при собі зібраний матеріал – це безпрецедентна дія», – заявив адвокат «Схем» Анатолій Попов.

В «Укрексімбанку» прокоментували вчорашню подію. В установі вважають, що журналіст «Схем» цікавився «банківською таємницею», а також «висловлював припущення щодо нібито допущених Банком порушень у рамках відповідних правовідносин».

Фейсбук-сторінка Укрексімбанку

«Інформація, яка запитувалася, відповідно до статті 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» є банківською таємницею, яку банки зобов'язані зберігати, у тому числі шляхом обмеження кола осіб, що мають доступ до неї. З огляду на це, пресслужба банку була змушена зупинити подальше проведення зазначеного інтерв’ю. Подальша розмова відбувалася у форматі офрекордс-зустрічі. Журналісту було запропоновано підготувати перелік питань, інформація щодо яких може бути надана банком з дотриманням вимог чинного законодавства України, та надіслати його до банку з метою підготовки розгорнутих відповідей на такі питання», – йдеться в повідомленні «Укрексімбанку».

У банку стверджують, що знімальну групу ніхто не затримував: журналісти, мовляв, залишили приміщення «без перешкоджання». В установі розглядають «можливість звернення до правоохоронних структур та органів, що регулюють діяльність у сфері телебачення і радіомовлення, щодо аналізу дій журналіста на відповідність вимогам чинного законодавства України і Кодексу етики українського журналіста».

Аудіозапис, на якому чути, що на журналістів тиснуть і забирають у них обладнання, в «Укрексімбанку» не прокоментували.


Напередодні ми повідомляли, що експерти Інституту масової інформації зафіксували минулого місяця 13 випадків порушень свободи слова в Україні. Вісім із них стосувалися фізичної агресії проти журналістів, чотири – кіберзлочинів, один – юридичного тиску. Загалом з початку року ІМІ зафіксував 139 випадків порушень свободи слова.

 Поділитися