MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Автору виразу ‘вєжлівиє люді’ повідомили про підозру

04.06.2024   
Марина Гарєєва
Пропагандист, який у 2014 році називав загарбників Криму ‘вєжлівимі людьмі’, тепер закликає знищити Харків.

Борис Рожин. Скриншот з відео пропагандиста.

Борис Рожин. Скриншот з відео пропагандиста.

3 червня у Службі безпеки України повідомили, що йдеться про проросійського блогера Бориса Рожина, який став колаборантом ще у 2014 році. Есбівці задокументували нові злочини блогера-колаборанта та повідомили йому про підозру.

Як зазначили в СБУ, наразі Рожин є одним із ключових рупорів Кремля. Пропагандист “публічно підтримує повномасштабну війну РФ проти України та виправдовує воєнні злочини рашистів”, мовиться в телеграм-дописі Служби безпеки України.

У СБУ також нагадали, що саме Борис Рожин придумав словосполучення ‘вєжлівиє люді’ для позначення окупаційних угруповань РФ, що захоплювали Крим у 2014 році. Наразі підозрюваний закликає до повного знищення цивільної інфраструктури Харкова і виступає за продовження масованих ракетно-бомбових ударів по місту, зазначили в СБУ.

Як встановили слідчі, Рожин поширює антиукраїнський контент під псевдонімом Colonelcassad. Для цього він використовує власні акаунти у соцмережах. Авдиторія проросійського блогера сягає майже мільйона користувачів.

За даними слідства, пропагандист почав публічно підтримувати дії країни-агресора ще під час захоплення Криму. У той час він і сам мешкав на півострові та працював фрилансером. Згодом Рожин очолив окупаційне інтернет-видання “Голос Севастополя”, котре поширює кремлівські фейки про російсько-українську війну.

Як зазначили у СБУ та прокуратурі Автономної республіки Крим та міста Севастополя, слідчі заочно повідомили Рожину про підозру одразу за п’ятьма статтями Кримінального кодексу України, а його дії були кваліфіковані як:

  • публічні заклики до захоплення державної влади (частина друга статті 109 Кримінального кодексу України);
  • публічні заклики з метою зміни меж території, державного кордону України (частина перша статті 110 КК України);
  • колабораційна діяльність (частина шоста статті 111-1 КК України);
  • пропаганда війни (стаття 436 КК України);
  • пособництво державі-агресору (частина перша статті 111-2 КК України).

Крім цього, ще у 2022 році слідчі Служби безпеки повідомили Рожину про підозру за статтею 436-2 Кримінального кодексу України (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників).

Як розповіли в кримській прокуратурі, слідчі встановили, що упродовж 2022 року Рожин неодноразово виступав як “військовий експерт” у прокремлівських пропагандистських медіа. Зокрема він з’являвся на телеканалах (рос.) “Первый Севастопольский” та “Украина-ру”, де закликав до “звільнення” Харкова, Слов’янська, Краматорська та інших українських міст, а також до здійснення агресивно-наступальних дій російської армії на “Азовсталі” у Маріуполі.

Крім цього, підозрюваний усіляко підтримував повномасштабне вторгнення РФ: “в численних інтерв’ю він розмірковував щодо напрямку подальших атак, порівнював війну в Україні з Афганістаном та відповідав на запитання щодо ‘вторгнення Білорусі на Західну Україну’”, мовиться у телеграм-повідомленні прокуратури від 3 червня.

У прокуратурі АР Крим та міста Севастополя підкреслили, що все вищеперелічене підтверджує висновок судово-лінгвістичної експертизи. Згідно з нею, “у висловлюваннях підозрюваного містяться виправдовування збройної агресії РФ, публічні заклики до продовження агресивної війни проти України, захоплення її державної влади та території”.

Наразі тривають комплексні заходи, спрямовані на те, аби знайти й притягти до відповідальності підозрюваного. Відомо, що він переховується на тимчасово окупованій частині України. За скоєне йому загрожує до 12 років позбавлення волі.

Загальний контекст

Нагадаємо, що у листопаді минулого року ідеолога “денацифікації” України, російського пропагандиста Армена Гаспаряна визнали винним у публічних закликах до геноциду українського народу. Більше про особливості доведення геноцидної риторики Кремля та базу даних російських інформаційних злочинів можна прочитати у статті ХПГ. У квітні цього року підозру за публічні заклики до геноциду отримала й головна редакторка пропагандистського каналу “Russia today” Маргарита Симоньян, яка називала ув’язнених за часів сталінських репресій українців “недобитками” та заявляла, що їхніх нащадків “цього разу доведеться добити”.

Окупувавши не лише кримський півострів, а й інформаційний простір тимчасово окупованих територій, представники РФ послідовно чинять тиск на кримських журналістів та кримськотатарські видання, звинувачують медійників у “дискредитації російських Збройних сил” та “дезінформації” тощо. При цьому безліч українських журналістів залишаються бранцями Кремля, а представники РФ продовжують незаконно затримувати українських медійників у Криму та на інших тимчасово окупованих частинах України.

Ба більше, Російська Федерація приховує долю журналістів, яких незаконно утримує. До прикладу, лише наприкінці минулого місяця російське Міністерство оборони офіційно підтвердило, що журналістка Вікторія Рощина перебуває в російському полоні. Про долю журналістки нічого не було відомо з серпня минулого року. Рідні іншого бранця Кремля, журналіста Дмитра Хилюка також довго не могли добитися від представників РФ офіційної інформації, хоча російські загарбники викрали Дмитра ще на початку березня 2022-го під час окупації частин Київщини. У січні минулого року Міноборони РФ у відповіді на численні запити щодо журналіста заявляло, що “не зобов’язане надавати жодної інформації про українських затриманих, пов’язаних із ‘спецоперацією’, нікому, за винятком Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ)”. Улітку минулого року Червоний Хрест повідомив рідним, що його представник особисто зустрічався з Дмитром в російському СІЗО. Лише на початку квітня 2024-го стало відомо, що рідні Дмитра Хилюка нарешті отримали офіційне підтвердження від російського Міноборони про те, що чоловік дійсно перебуває у полоні. При цьому Росія так і не назвала місцеперебування журналіста. Аналітичне дослідження насильницьких зникнень, які відбувалися на тимчасово окупованих територіях України, підтверджувало, що Росія повсякчас приховує місцеперебування зниклих людей. На жаль, викрадення й зникнення людей в тимчасово окупованому Криму стали звичною справою. Нещодавно ми писали, що вже вісім років невідомо, де перебуває Ервін Ібрагімов, член виконавчої ради Світового конгресу кримських татар, якого викрали у травні 2016 року в тимчасово окупованому Бахчисараї. Від початку російської окупації Криму десятки кримчан були викрадені представниками РФ. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися