MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Перебуває на території РФ’ — російське міноборони визнало, що Вікторія Рощина в полоні

28.05.2024   
Ірина Скачко
Про долю української журналістки нічого не було відомо з серпня минулого року.

Фото з фейсбук-сторінки Вікторії Рощиної

Фото з фейсбук-сторінки Вікторії Рощиної

Наприкінці квітня рідні Вікторії Рощиної нарешті отримали офіційне підтвердження: вона в російському полоні. Про це повідомляє Національна спілка журналістів України.

Міністерство оборони РФ надіслало батькам журналістки стандартний лист: “За наявними відомостями, Рощина Вікторія Володимирівна, 6.10.1996 року народження, затримана і наразі перебуває на території Російської Федерації”.

Володимир Рощин, батько Вікторії, розповів НСЖУ, що документ датований 17 квітня. Він вже звернувся до Міжнародного комітету Червоного хреста: там теж підтвердили факт полону, але зазначили, що доступу до неї досі немає.

Вікторія Рощина працювала на hromadske, була позаштатною авторкою “Української правди”, “Українського радіо”, “UA:Перший” та “Цензор.нет”, писала репортажі для Радіо Свобода. У 2022 році за репортажі про повномасштабне вторгнення Росії в Україну Вікторія Рощина отримала премію “Мужність у журналістиці”.

Про зникнення Вікторії Рощиної широкому загалу стало відомо на початку жовтня минулого року. Українська журналістка планувала потрапити на тимчасово окуповану Росією територію. 27 липня жінка виїхала з України в Польщу, звідки рушила на російський кордон. Вікторія розповідала близьким, що її кілька днів перевіряли російські спецслужби, але місце свого перебування вона так і не назвала. Востаннє вона виходила на зв’язок 3 серпня.

Рідні Вікторії шукали її скрізь: подавали офіційні заяви про зникнення жінки до Служби безпеки України, Міністерства реінтеграції та Уповноваженого з прав людини. Тоді в СБУ підтвердили, що Вікторія в полоні. “Офіційні особи кажуть нам, що в російських в’язницях багато ‘заморожених’ українських ув’язнених, і вона може бути серед них”, — розповідав минулого року батько журналістки.

Крім того, родина Рощиної писали листи до російських генеральної прокуратури, слідчого комітету, окупаційної прокуратури Маріуполя. Пошуками Рощиної займалася і російська правозахисниця Світлана Ганнушкіна, голова Комітету “Громадянське сприяння”, що допомагає українцям, вивезеним на територію РФ. Восени минулого року вона зверталася із запитом про місцеперебування Рощиної до уповноваженої з прав людини в Росії Тетяни Москалькової. “На жаль, я ще не отримала жодної відповіді, — розповідала Ганнушкіна The Daily Beast. — Відповіді можна чекати понад місяць, запитів багато”.

Згідно з дослідженням Харківської правозахисної групи, на тимчасово окупованих територіях розповсюдженою є практика, коли родині затриманого довгий час ані окупаційна влада, ані офіційні органи РФ не надають жодної інформації про його долю: “Підтвердження перебування зниклого під контролем російської влади могло відбутися через місяці (а подекуди — навіть понад рік) з моменту зникнення. Однак навіть таке підтвердження не містило інформації про точне місцеперебування та стан здоров’я”.

В російський полон Вікторія Рощина потрапила вже вдруге. У березні 2022 року журналістку затримали окупанти, коли вона вирушила із Запоріжжя до Маріуполя. Тоді представники ФСБ 10 днів тримали її у Бердянську. Після численних допитів, росіяни примусили Рощину записати відеоролик. Згодом вона розповідала: “Фсбшники сказали, що запишуть зі мною ‘нейтральне інтерв’ю’ і після цього відпустять. Я наголосила, що нічого не буду вигадувати — вони погодились. Через деякий час приїхали з камерою, написали текст і стали вимагати, щоб я його прочитала. Я не була згодна з формулюванням про ‘високу долю ймовірності врятованого життя’. Але відео записати погодилась. Там уже не було вимог, які вони ставили раніше — про пряму підтримку росії та звинувачення України”. Після цього Рощину відпустили.

Як ми повідомляли раніше, Європейська федерація журналістів (EFJ) внесла до міжнародного списку увʼязнених медійників 17 українських журналістів, яких незаконно затримали росіяни. Серед них — Амет Сулейманов, Асан Ахтемов, Дмитро Хилюк, Ернес Аметов, Ірина Данилович, Ірина Левченко, Марлен Асанов, Осман Аріфмеметов, Ремзі Бекіров, Рустем Шейхалієв, Сергій Цигіпа, Сервер Мустафаєв, Сейран Салієв, Тимур Ібрагімов, Вікторія Рощина, Вілен Темер’янов, Владислав Єсипенко.

Місяць тому Верховна Рада України ухвалила проєкт постанови про звільнення та повернення до України полонених і незаконно утримуваних журналістів. В ньому депутати закликали міжнародну спільноту посилити політико-дипломатичний тиск на Росію, аби захистити права журналістів і повернути їх до України.


Нагадаємо, Харківська правозахисна група створила гарячу лінію щодо зниклих безвісти. Якщо ви є родичем або знаєте про військовополонених, ув’язнених цивільних, зниклих безвісти на окупованій території цивільних, дзвоніть за номером 0 800 20 24 02 (безплатно).

Ми не можемо давати гарантії, що встановимо розташування близької вам людини. Однак за роки нашої роботи нашим фахівцям вдалося знайти понад 30% людей, про яких нам повідомили.

 Поділитися