MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У Криму двох українських військовополонених засудили до 17 років позбавлення волі

11.06.2024   
Марина Гарєєва
Йдеться про прикордонників Івана Терещенка та Василя Дмитрука, яких росіяни захопили в полон у Маріуполі. При цьому події, за яких судили полонених з “Азовсталі”, мали місце ще у 2018 році.

Риболовецьке судно “Норд”, яке РФ використала для сміховинних звинувачень, висунутих проти двох українських прикордонників. Світлина була оприлюднена 2018 року у фейсбуці Державною прикордонною службою України. ’Nord’, the fishing boat used by Russia for grotesque charges against two Ukrainian POWs Photo posted on Facebook in March 2018 by the Border Guard Service

Риболовецьке судно “Норд”, яке РФ використала для сміховинних звинувачень, висунутих проти двох українських прикордонників. Світлина була оприлюднена 2018 року у фейсбуці Державною прикордонною службою України.

Підпорядкований окупантам нелегітимний “Верховний суд Республіки Крим” визнав українських прикордонників винними у нібито “викраденні” людей і водного судна та засудив за виконання службових обов’язків прикордонників. 

Про чергове незаконне рішення представників РФ повідомили правозахисні організації “Кримський процес” та “Кримська правозахисна група” (КПГ), які посилаються на рідних незаконно засуджених військовополонених. Про те, що підконтрольний Росії “суд” ухвалив вирок двом співробітникам Державної прикордонної служби України, повідомляли й російські державні агентства (рос.) “РИА Новости” і ТАСС.

Як зазначено у так званому “вироку”, який, за інформацією КПГ, оголосив незаконний “суддя” Сергій Погребняк, обидва українці отримали по 17 років позбавлення волі. При цьому перші три роки вони мають відбувати у в’язниці, а решту покарання — у колонії суворого режиму.

Світлина оприлюднена правозахисною організацією “Кримський процес”.

Прикметно, що на офіційному сайті “суду” навіть немає інформації про “вирок”. Ба більше, протягом усього “судового процесу” прізвища підсудних були приховані. Так звані “судді” розглядали справу на 15 засіданнях і перебували у нарадчій кімнаті упродовж п’яти днів, повідомили у “Кримському процесі”. 

Що відомо про незаконно засуджених військовополонених?

Як розповіли “Кримській правозахисній групі” рідні полонених, Василь Дмитрук обіймав посаду капітан-лейтенанта корабля берегової охорони. Іван Терещенко був старшим мічманом, командиром електромеханічної служби на прикордонному кораблі. У 2018 році вони служили на судні Державної прикордонної служби України. 25 березня 2018 року їхнє судно затримало кримське риболовецьке судно “Норд” під прапором Російської Федерації, яке перебувало в акваторії Азовського моря. Тоді Іван Терещенко працював мотористом, а Василь Дмитрук був капітаном корабля.

Після затримання “Норду” кримські прокурори порушили кримінальне провадження за фактом виходу російського судна з закритого Україною порту окупованої Керчі. За п’ять днів потому — 30 березня 2018 року — український суд заарештував судно. Екіпаж “Норду” притягли до адміністративної відповідальності за порушення прикордонного режиму, адже у капітана корабля та екіпажу були нелегітимні документи, видані окупаційними структурами. Після судових процесів, наприкінці жовтня 2018 року, вони повернулися до Керчі. Тоді російські окупанти казали, що обміняли екіпаж “Норду” на затриманих у Криму моряків українських суден ЯМК-0041 та ЯОД 21-05.

16 травня 2022 року Дмитрук і Терещенко потрапили до російського полону, коли виконували наказ командира та полишили “Азовсталь” у Маріуполі.

Як наголосили правозахисники “Кримського процесу”, упродовж тривалого часу українців утримували не як військовополонених, а як цивільних. Вже у подальшому їх звинуватили у “викраденні” людей і російського судна.

Читайте також: ‘Винна в тому, що люблю Україну!’ У РФ мамі двох дітей з Мелітополя дали 9 років позбавлення волі

За наявною інформацією, спочатку російські окупанти відправили Івана Терещенка до Оленівки. Потім військовополоненого доправили до Горлівки, а вже звідти переправили до сумнозвісного СІЗО №2 в Сімферополі. Щонайменше від кінця серпня 2023 року полонений українець перебував у тимчасово окупованому Криму.

Російські окупанти звинуватили обох українських військовополонених у порушенні п.п. “а”, “в”, “г”, “ж” частини другої статті 126 (викрадення людини) та частини третьої статті 211 (викрадення судна водного транспорту) російського Кримінального кодексу. Фактично українських військовополонених засудили за те, що ще відбувалося ще 2018 року в Азовському морі.

Загальний контекст

Раніше ми писали про справу дев’ятьох херсонців, яких російські окупанти викрали ще влітку 2022-го. Харківська правозахисна група також писала про вигаданих Росією “шпигунів”, вироки без доказів та інші випадки кривосуддя, яке чинять підконтрольні РФ “суди” окупованого Криму. Представники РФ засуджують людей за вчинення “морської блокади”, яку неможливо вчинити, спираються на слова свідків, які навіть не бачили того, про що говорять, або плутаються у показах. При цьому маріонеткові суди, керовані Російською Федерацією, безкарно ламають життя людей і основи судочинства. Більше про російське кривосуддя на тимчасово окупованих територіях України, сфабриковані “судові процеси” та нелюдські умови утримання в російських місцях несвободи можна почитати у рубриках Право на справедливий суд, Політика і права людини, Право на життя. Про українських полонених, які стали заручниками терористичної країни, також можна прочитати у рубриці Новини та Аналітика. Як нещодавно зазначав Генпрокурор України Андрій Костін, наразі його Офіс вже зареєстрував понад 450 кримінальних проваджень за фактами жорстокого поводження та катувань військовополонених та понад 2 100 кримінальних проваджень за фактами катування цивільних. Потерпілими від тортур і нелюдського поводження були визнані понад 3 800 цивільних і понад 2 200 військовополонених.

Нагадаємо, що Харківська правозахисна група має гарячу лінію щодо зниклих безвісти або затриманих цивільних та військовополонених. Ви можете зателефонувати за безплатним номером 0 800 20 24 02, якщо близька або знайома вам цивільна людина зникла або потрапила в полон на тимчасово окупованій території; а також якщо ваші рідні або знайомі — військовополонені, проте ви не знаєте, де їх утримують, не маєте про них звісток тощо.

Юристи Харківської правозахисної групи допоможуть вам у розшуках близьких. Хоча ми не можемо надати стовідсоткових гарантій, що встановимо місцеперебування розшукуваної вами людини, за роки роботи нашим фахівцям вдалося знайти понад 30% людей.

 Поділитися