MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Жах на вулиці Теплоенергетиків

21.09.2024   
Марина Гарєєва
Херсонська обласна прокуратура повідомила про підозри керівництву “тимчасового управління МВС Росії у Херсонській області” та наглядачам катівні, яку в березні 2022-го російські загарбники облаштували у приміщенні ізолятора тимчасового тримання у Херсоні. Згадуємо, що відомо про сумнозвісний ІТТ, у статті.

Усі люди на фото були наглядачами катівні на вулиці Теплоенергетиків у Херсоні з липня по жовтень 2022 року. Журналісти “Суспільного” ідентифікували усіх їх, а українські правоохоронці повідомили їм про підозри. Фото: зі сторінки Юрія Куулара у російській соцмережі.

Усі люди на фото були наглядачами катівні на вулиці Теплоенергетиків у Херсоні з липня по жовтень 2022 року. Журналісти “Суспільного” встановили особи росіян, а українські правоохоронці повідомили їм про підозри. Фото: зі сторінки Юрія Куулара у російській соцмережі.

Підозри російським поліцейським 

Про висунуті підозри повідомили журналісти “Суспільного”, які покликалися на обласну прокуратуру. Відповідні підозри та повістки можна віднайти на сайті Херсонської обласної прокуратури. Всі вони датовані 18 вересня цього року.

Наприкінці січня 2024-го у фільмі “Гаспада афіцери” розслідувачі “Суспільного” ідентифікували сімох наглядачів, які працювали у цій херсонській катівні, та передали зібрану інформацію правоохоронцям. Прокурори оголосили підозри усім, кого ідентифікувала редакція розслідувань: Андрію Співаку, Віктору Айвазову, Івану Бокаленку, Юрію Куулару, Станіславу Григор’єву, Ігорю Яковлєву та Євгену Козирєву.

Окрім них, правоохоронці також повідомили про підозри наглядачу Валентину Логінову, який мав звання прапорщика; начальнику незаконного “тимчасового управління МВС Росії у Херсонській області”, генерал-майору поліції Юрію Завялову (на момент приїзду на Херсонщину він був заступником начальника ГУ МВС у Красноярському краї); а також двом його заступникам: полковнику поліції Геннадію Березіну (був начальником міського управління “Красноярське”) та полковнику поліції Юрію Закавряшину (був начальником міжмуніципального відділу МВС Росії “Бородинський”).

Саме генерал-майор Зав’ялов і його заступники призначили наглядачами Андрія Співака та красноярських поліцейських, покривали їхні злочини та навіть долучилися до організації незаконного “референдуму” восени 2022-го, під час якого увʼязнених у Херсонському ізоляторі українців змушували “голосувати”. Також вони відповідальні за катування і незаконне затримання та утримання жителів Херсонщини у 2022 році.

Лише за попередніми підрахунками правоохоронців, через створену російськими загарбниками катівню пройшли щонайменше 700 незаконно ув’язнених українців. 183 людини офіційно визнали потерпілими. Одну людину закатували на смерть. 

У катівні, яку російські окупанти облаштували в ізоляторі на вулиці Теплоенергетиків, утримували як чоловіків, так і жінок. Людей жорстоко катували (подекуди за допомогою води чи електроструму) та систематично били. Наглядачі катівні долучалися до катувань. Як наголошують журналісти, з липня 2022-го в ізоляторі відбулася ротація: утримувати ув’язнених українців приїхали російські поліцейські з Красноярського та Омського краю.

Тоді керівником ІТТ призначили старшого лейтенанта поліції Андрія Співака (з позивним Злой). До цього Співак працював заступником командира роти окремого батальйону охорони та конвоювання підозрюваних і обвинувачених управління МВС Росії в Омську. Злой швидко встановив власні правила для увʼязнених українців: щоразу, коли наглядачі прочиняли двері камери, утримуваних в катівні людей змушували кричати “Слава Росії! Слава Путіну! Слава Шойгу!” Злой також змушував бранців співати гімн Росії (люди мали знати його напам’ять) та російські пісні: “Катюшу” та “офіцерів ”.

14 листопада 2022 року. Прорашистьскі гасла та гімн Росії, видряпані на стіні у камері катівні на вулиці Теплоенергетиків. Фото: Тарас Ібрагімов / “Суспільне”.

14 листопада 2022 року. Прорашистьскі гасла та гімн Росії, видряпані на стіні у камері катівні на вулиці Теплоенергетиків. Фото: Тарас Ібрагімов / “Суспільне”.

Як розповідав Тарас Букрєєв, учасник руху спротиву, якого росіяни утримували в катівні-ізоляторі, усе “це було гірше, ніж допити”. “Це було приниження — кричати щоразу: ‘Слава Росії! Слава Путіну! Слава Шойгу!’. Цей їхній гімн — це принизливо. Але ти розумієш, що треба, тому що не кожен з твоїх співкамерників витримає побиття струмом… Кожен розуміє: ми будемо робити це, щоб не підставляти інших”, — казав вцілілий у фільмі.

Щодо інших підозрюваних: капітан Іван Бокаленко у Росії був заступником командира взводу 4-ї роти патрульно-постової служби міського управління МВС “Красноярське”. Юрій Куулар (позивний Борода) був прапорщиком поліцейського взводу 8-ї роти полку патрульно-постової служби. Прапорщик Ігор Яковлєв також служив у 8-й роті, де був командиром відділення. Віктор Айвазов (незаконно ув’язнені називали його Чечня, бо він носив футболку з таким написом) теж був прапорщиком і працював начальником відділу окремого батальйону охорони та конвоювання підозрюваних і обвинувачених у “Красноярському”.

Посаду старшого сержанта Євгена Козирєва встановити не вдалося. Натомість відомо, що Козирєв також приїхав на окуповану Херсонщину з Красноярська. Ще один підозрюваний, старший сержант Станіслав Григорєв, був поліцейським взводу 8-ї роти. Ув’язнені називали Григор’єва Буратіно, бо він носив в’язку ключів і бив ними людей…

Камера, де могли катувати людей. Фото: Тарас Ібрагімов / “Суспільне”.

Камера, де могли катувати людей. Фото: Тарас Ібрагімов / “Суспільне”.

Герої фільму розповідали, що Злой, Борода, Чечня й Буратіно були найжорстокішими. Російські слідчі з ФСБ і МВС, які допитували утримуваних в ізоляторі людей, долучали Злого до катувань. Як зазначено у підозрі, з-поміж іншого Злой (керівник ІТТ, Андрій Співак) брав безпосередню участь в ув’язненні та катуванні цивільних. Журналісти розповідали, що Борода, Буратіно і Чечня чинили фізичний та психологічний тиск на увʼязнених херсонців, з-поміж іншого людей били чи змушували навколішки “йти” на допит. Крім того, ув’язненим українцям забороняли спати.

Як зазначено в одній із підозр, людей утримували в антисанітарії, в умовах, які виснажували організм. Камери, в яких незаконно тримали мешканців Херсона та області, були переповнені й не провітрювалися, люди потерпали від голоду, адже їжу могли давати один раз на день. Ув’язненим забороняли прогулянки. Їх погрожували вбити, били та катували, психологічно знущалися. Потерпілі не могли спати, адже на ліжках не вистачало місця, та були вимушені слухати крики тих, кого катували. Щобільше, людям не надавали медичної допомоги та примушували працювати. Крім того, орієнтовно з 19 до 22 жовтня 2022 року щонайменше 60 увʼязнених усупереч їхній волі незаконно вивезли до місць несвободи, облаштованих представниками РФ на лівобережжі Херсонщини.

Як зазначав директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, представники РФ могли вивозити українців на власну територію “без будь-якої осмисленої причини”. Зокрема, росіяни вивезли близько двох тисяч засуджених і декілька сотень психічно хворих з Херсонської області, наголошував правозахисник. 

‘Пекло на землі’

Раніше ХПГ писала, що місцеві називали ізолятор на вулиці Теплоенергетиків пеклом на землі та ямою. Про сумнозвісну херсонську катівню на Теплоенергетиків розповідали журналісти британських видань: Reuters і The Guardian. Херсонці, які жили поруч з ізолятором, бачили, як з будівлі виносили тіла людей, загорнуті у білі простирадла. Спочатку окупанти зберігали тіла в гаражі, згодом — скидали у сміттєвози... Свідки також казали, що до ізолятора людей доправляли з мішками на головах. Ті, кому пощастило вийти з катівні живими, були дезорієнтовані й мали сліди побоїв.

Напис на стіні в камері херсонського ІТТ, де росіяни облаштували катівню: “Коли ти виберешся з полону живим. Ти вже не захочеш повертатися знову. І будеш мріяти забути це болісне пекло. Але як би ти не намагався – у тебе ні чорта не виходитиме...”. Фото: Тарас Ібрагімов / “Суспільне”.

Напис на стіні в камері херсонського ІТТ, де росіяни облаштували катівню: “Коли ти виберешся з полону живим. Ти вже не захочеш повертатися знову. І будеш мріяти забути це болісне пекло. Але як би ти не намагався — у тебе ні чорта не виходитиме...”. Фото: Тарас Ібрагімов / “Суспільне”.

Правоохоронці зазначали, що люди пережили катування електрострумом і зазнали побиття дерев’яними та гумовими кийками. Під час катувань представники РФ також вдягали на незаконно затриманих протигази та усіляко знущалися з людей. Вцілілі, які побували в перетвореному на катівню ізоляторі, підтверджували, що незаконно затриманих українців росіяни били та жорстоко катували струмом. Як розповідав один постраждалий, коли у Херсоні почав зростати рух опору, ставлення до бранців стало нестерпно жорстоким. В’язням не дозволяли отримувати передачі, вони були ізольовані від зовнішнього світу: спілкування з родиною чи друзями було заборонене. Бракувало їжі: за словами одного з вцілілих, у нього був лише пакетик швидкорозчинної каші, десь 300 грамів їжі на добу. Згодом той самий пакетик доводилося розтягувати на дві чи три доби... Також в ізоляторі були щонайменше дві жіночі камери. Російські окупанти знущалися і з жінок: одній жінці поголили голову…

Як розповідали правозахисники Zmina, в Херсонському ізоляторі тимчасового тримання були облаштовані жіночі камери. Представники РФ затримували українок протягом літа 2022 року: переважно в липні та серпні. В ізоляторі на Теплоенергетиків жінок утримували до кінця жовтня, поки російські війська не почали відступати. “Жінок тримали в ізоляторі від години до майже трьох місяців. Вік цих жінок, за офіційними даними, від 32 до 58 років. За свідченнями самих утримуваних, наймолодшій із жінок, що перебувала в ІТТ довший час, був 21 рік. При цьому серед затриманих, які перебували в ІТТ недовго, за свідченнями, були й неповнолітні”,  — розповідала правова аналітикиня ZMINA Онисія Синюк. Незаконно затриманих українок підозрювали в партизанській діяльності та допомозі Збройним силам України. Крім цього, росіяни цілеспрямовано затримували співробітниць правоохоронних органів України. Російські загарбники також затримували людей, яких підозрювали у контактах або родинних зв’язках із представниками правоохоронних органів України, сил оборони чи руху спротиву на тимчасово окупованих територіях Херсонщини. Деякі жінки ставали заручницями: їх затримували, аби потім ув’язнити їхніх рідних або знайомих. Одну жінку взагалі затримали за те, що вона відвернулася і не привіталася з російськими військовослужбовцями, які зайшли в автобус на блокпості. Правозахисники підтверджували, що затриманих жінок також катували, зокрема одну постраждалу били електрострумом у груди. Іншу жінку вже привезли в ізолятор з крововиливом під оком та гематомами на голові.

Злочини на Херсонщині

Правоохоронці, правозахисники та журналісти неодноразово писали, що у тих населених пунктах, які перебували під контролем російських Збройних сил, людей вбивали та катували. Наприкінці 2022 року видання The New York Times писало, як у селищі Правдиному на Херсонщині вбили дівчинку-підлітка. Ми переповідали цю історію у статті. Тіло дитини знайшли під уламками будинку, де вона мешкала разом зі своїм хлопцем, колишнім охоронцем одного із сільськогосподарських підприємств. Разом із дівчиною загинули й інші охоронці, які жили в тому самому будинку: тіла шістьох із них було знайдено під завалами, тіло сьомого чоловіка так і не знайшли. За словами чоловіка, який мешкав поруч, у деяких із вбитих чоловіків були зв’язані руки та зав’язані очі, а вбита підлітка виглядала так, наче її задушили.

Катівня на Херсонщині. Фото з фейсбук-сторінки © Херсонської обласної прокуратури [херсонщина катівня катівні херсонщини тортури воєнні злочини] Torture chamber in Kherson oblast Photo from Kherson Regional Prosecutor

Катівня на Херсонщині. Фото з фейсбук-сторінки © Херсонської обласної прокуратури

Українські правоохоронці повсякчас повідомляли про випадки сексуального насильства, яке російські військові вчиняли на окупованих територіях Херсонської області. Одну жінку представники РФ ґвалтували упродовж чотирьох місяців. Іншу місцеву жительку з березня 2022 року систематично оголювали та катували: обливали окропом. 26-річна жителька Херсона, яка потрапила до однієї з облаштованих росіянами катівень і була там упродовж 14 днів, розповідала, що їй постійно погрожували зґвалтуванням. На восьмий чи дев’ятий день перебування у полоні напівоголену жінку прив’язали до столу. Упродовж 15 хвилини так званий “слідчий”, який її допитував, нецензурно лаявся, а потім накинув на жінку куртку й впустив до кімнати сімох чоловіків. “Це було залякування, — розповідала потерпіла журналістам The New York Times. — Я не знала, що станеться наступної миті”. Представники РФ не обмежилися залякуваннями: постраждалу били в голову і груди, їй зламали ребро. Крім цього, росіяни пускали струм тілом жінки й занурювали її у воду, аби зробити тортури нестерпнішими.

Іншого постраждалого, який мешкав на окупованих землях Херсонщини, змушували використовувати власне тіло як провідник для струму, аби закип’ятити воду. “Якщо хочеш додому, підігрій нам кави”, — казав один із катів і вмикав подовжувач. На столі стояло горня, повне води, з маленьким кип’ятильником. Аби його нагріти, потрібно було з’єднати роздвоєний провід своїми руками. Коли потерпілий вперше спробував це зробити, його вдарило струмом, вода розлилася. Після другої спроби інший кат попередив, що якщо вода ще раз розіллється, ув’язненому буде непереливки. “При третій спробі в мене почало темніти в очах. Я присів, ледь не втративши свідомість. І тоді вони сказали мені повертатися ‘на підвал’”, — казав чоловік документаторам Truth Hounds.

Щобільше, російські військові могли відкривати вогонь по мирних людях. Крім того, саме у Херсоні російські військові створили катівню, в якій незаконно утримували дітей. За свідченнями людей, які самі побували в одній зі створених окупантами катівень, діти були ув’язнені в окремій кімнаті. Самі окупанти називали це приміщення “дитячою камерою”.

Як сповіщали дослідники Conflict Observatory (команди Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я), представники РФ цілеспрямовано вчиняли позасудові затримання й насильницькі зникнення під час окупації частин Херсонщини. Постраждалих “…змушували перебувати в незручній позі, били, застосовували електрошокер, вдавалися до сексуального та гендерного насилля, інсценували страти чи ‘грали’ в російську рулетку”, зазначали дослідники у звіті. Представники російської окупаційної влади вдавалися до психологічних тортур: не дозволяли спати, застосовували сенсорну депривацію, а також катували холодом. Затриманим відмовляли в наданні медичної допомоги, обмежували доступ до їжі та води. Людей утримували в неналежних умовах, зокрема в умовах перенаселення. Рідним затриманих погрожували, їх також могли катувати. Зараз російські окупанти продовжують вчиняти насильницькі зникнення на тимчасово окупованих частинах Херсонщини. Ми писали про це у статті.

Mobile Justice Team, група міжнародних слідчих, яка разом з Офісом Генпрокурора України розслідувала імовірні злочини представників РФ, скоєні в Україні, зазначала, що Росія планувала та фінансувала мережу катівень на Херсонщині. Херсонська мережа налічувала щонайменше 20 катівень. На думку українських та міжнародних правників, катівні були потрібні для втілення конкретної стратегії Російської Федерації. “Численні катівні, фінансовані російською державою, не випадкові, а радше є частиною ретельно продуманого та профінансованого плану, який має на меті знищення української національної та культурної ідентичності”, — наголошував Вейн Джордаш, керівник Mobile Justice Team.

Станом на 1 вересня 2024 року глобальна ініціатива “Трибунал для Путіна” (Т4Р) задокументувала 1585 інцидентів щодо незаконного затримання та позбавлення волі цивільних осіб. 166 з них були зафіксовані у Херсонській області.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися