MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Шантаж дітьми

21.03.2025   
Марина Гарєєва
Як повідомив Президент України, представники РФ примусово вивезли до Росії дітей деяких працівників Запорізької АЕС, аби змусити атомників залишатися працювати на станції. Розповідаємо про тиск на працівників ЗАЕС, викрадення атомників і ядерний терор РФ.

Ілюстративне зображення. Depositphotos

Ілюстративне зображення. Depositphotos

Автобусами — до РФ

Російські окупанти примусово вивезли до Росії дітей деяких працівників Запорізької АЕС. Такий шантаж мав змусити атомників залишатися працювати на станції. Про це повідомив Президент України під час конференції після переговорів із прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гар Стере.

За словами Володимира Зеленського, дітей працівників ЗАЕС росіяни автобусами вивозили на територію РФ. “Вони [окупанти] взяли в багатьох із них дітей, посадили в автобуси й вивезли на територію Російської Федерації. У такий спосіб люди працюють... Ти заради дитини зробиш усе. Я впевнений, що ви так само думаєте. Я це можу сказати вам як батько”, — казав Володимир Зеленський.

Президент України також зазначив, що всі атомники, які нині обслуговують станцію, — це українці, а ЗАЕС є власністю України, яку визнає Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) та інші міжнародні інституції. “ЗАЕС належить Україні, і це визнають усі. Мало того, персонал, який там працює, — це персонал, який отримував постійні заробітні плати від України. Так, [російські загарбники] незаконно змінили керівництво станції, але всі працівники там — українці”, — наголошував Президент

Зеленський також зазначив, що попри моніторинг МАГАТЕ й інші інспекції нині станція перебуває у “складному технічному стані”. “Усі розуміють, що станція має постійно охолоджуватися, а для цього потрібно правильно постійно технічно її підтримувати. Після того як росіяни підірвали дамбу, нормального постачання води туди немає. Тому станція зараз перебуває в дуже складних технічних умовах”, — наголошував Володимир Зеленський.

Викрадення й тиск на працівників ЗАЕС

Представники РФ і раніше порушували права працівників Запорізької атомної електростанції, зокрема й викрадали людей. Ще у липні 2022-го працівники ЗАЕС і їхні рідні казали журналістам The Wall Street Journal, що російські окупанти викрадали працівників станції, аби отримати викуп. Тоді у російському полоні перебували понад 40 працівників ЗАЕС. Рідні полонених використовували групові чати у вайбері, аби обмінюватися світлинами викрадених атомників і збирати викуп за викрадених. Того ж липня в “Енергоатомі” сповіщали про викрадення трьох працівників ЗАЕС. 18 липня російські військові вивезли у невідомому напрямку двох працівників станції: заступника начальника цеху дезактивації з експлуатації та поводження з радіоактивними відходами Сергія Пихтіна та майстриню цеху дезактивації Олену Рябцеву. Днем раніше, 17 липня 2022 року, представники РФ викрали начальника служби охорони навколишнього середовища ЗАЕС Ігоря Квашніна. Про викрадення повідомляла пресслужба “Енергоатома” у фейсбук-дописі від 19 липня 2022 року. Як наголошували в “Енергоатомі”, таким чином росіяни намагалися дестабілізувати роботу найбільшої в Європі атомної електростанції.

10 жовтня 2022-го окупанти викрали заступника генерального директора Запорізької АЕС із персоналу Валерія Мартинюка. За даними “Енергоатома”, викраденого утримували в невідомому місці й могли катувати та залякувати. “Таким чином росіяни намагаються отримати вкрай необхідну їм інформацію про особові справи працівників Запорізької АЕС, щоб якнайшвидше змусити український персонал працювати на Росатом. Окупанти у прямому сенсі застосовують тортури до атомників ЗАЕС, не цураючись найжорстокіших знущань”, — писала пресслужба “Енергоатома” в телеграм-каналі 11 жовтня 2022 року.

Харківська правозахисна група також розповідала про викрадення Сергія та Олександра Коржів, двох братів, які працювали інженерами на ЗАЕС і жили під Енергодаром. Один брат мешкав у селі Нововодяному, інший — у Новоукраїнці. У вересні 2022-го братів затримали, Сергія відвезли у в’язницю в Енергодарі, Олександра тримали на заправці біля села Благовіщенка: погрожували, імітували страту, але за декілька днів відпустили. Проте вже 16 грудня, коли Олександр мав їхати в Енергодар до матері, його зупинили десь по дорозі та вивезли у невідомому напрямку. Минулого листопада стало відомо, що нелегітимний окупаційний “суд” у Мелітополі засудив інженера Запорізької атомної станції Сергія Коржа до 13 років ув’язнення. Станом на той час не було відомо, де загарбники утримували Олександра.

Навесні 2023-го ми писали, що у тимчасово окупованому Енергодарі почастішали випадки викрадень працівників ЗАЕС, які не погоджувалися співпрацювати з російською окупаційною владою, а рідні викрадених працівників не знали, де їх утримують. Крім того, представники РФ блокували доступ на станцію українським атомникам.

У квітні 2023 року в “Енергоатомі” повідомляли, що представники РФ викрали ще чотирьох працівників ЗАЕС, у тому числі так званого “заступника начальника” служби фізичного захисту Марка Волкова, який, за даними “Енергоатома”, співпрацював з окупантами. Людей викрали увечері 6 квітня. Тоді “окупанти у масках вдерлися до одного із приміщень тимчасово окупованої Запорізької АЕС”, забрали чотирьох працівників служби фізичного захисту станції та  вивезли їх у невідомому напрямку, повідомляв “Енергоатом” в офіційному телеграм-каналі. За даними “Енергоатома”, усіх викрадених вважали “лояльними до окупаційного керівництва ЗАЕС”.

У травні 2023-го ХПГ писала, що росіяни планують вивозити працівників ЗАЕС і відправляють дітей так зване “оздоровлення”. Тоді підконтрольна РФ окупаційна “влада” стверджувала, нібито вже вивезла понад 2000 жителів тимчасово окупованих територій Запорізької області, з-поміж яких було майже 800 дітей. Як повідомляли в Генштабі ЗСУ, росіяни вдалися до обману, аби вивезти частину сімей запорізьких атомників на територію РФ: спочатку окупаційна влада анонсувала евакуацію людей до Бердянська і Кирилівки на бази відпочинку та готелі. Проте “тих, хто погодилися, вивезли до Ростовської області та розмістили в наметових містечках”, повідомляли у Генштабі.

Викрадення атомників не припинялися: 23 червня 2023 року представники РФ викрали інженера з охорони праці ЗАЕС Сергія Потинга. Як сповіщали в “Енергоатомі”, викраденого бачили у відділенні окупаційної “поліції”, де загарбники незаконно утримували містян і працівників ЗАЕС. “Сергій, перебуваючи у справжньому полоні рашистів, регулярно піддається катуванням та фізичному насильству. А після тортур загарбники щоразу відправляють інженера до лікарні, аби він не помер. При цьому вони досі не висунули чоловікові жодних обвинувачень, проте продовжують знущання та репресії”, — писала пресслужба “Енергоатома” в телеграм-каналі за місяць після викрадення, у липні 2023-го.

У грудні 2023 року Головне управління розвідки України повідомляло, що Росія посилила тиск на українців, які працюють на Запорізькій атомній електростанції. Зокрема, російські окупанти вимагали, аби українські атомники отримали паспорти РФ і підписали контракти до 31 грудня 2023 року. Як зазначали у ГУР, росіяни анулювали перепустки українських працівників ЗАЕС і таким чином позбавляли людей доступу до робочих місць. Окрім цього, російські спецслужби намагалися посіяти недовіру поміж працівників ЗАЕС, які відмовлялися від паспортів держави-агресора і незаконних контрактів. Для цього представники РФ створювали телеграм-боти та закликали атомників писати анонімні доноси на своїх колег.

Вже цього лютого під час зустрічі з головою МАГАТЕ Рафаелем Ґроссі Президент України повідомляв, що російські окупанти захопили в заручники двох українських енергетиків, які працювали на ЗАЕС. Володимир Зеленський казав, що окупанти ув’язнили енергетиків, бо нібито знайшли в них проукраїнський контент.

Нагадаємо, що минулого липня відбулася презентація дослідження глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”), присвяченого насильницьким зникненням. T4P змогла ідентифікувати 5340 жертв насильницьких зникнень та направила подання до МКС й узагальнення для Робочої групи ООН.

Порушення умов експлуатації, шантаж і ядерний терор

Крім того, представники РФ регулярно порушували умови експлуатації на ЗАЕС: використовували дрони-камікадзе над ядерними реакторами атомної електростанції, запускали ракети з реактивної системи залпового вогню, розташованої неподалік ЗАЕС, не пускали експертів МАГАТЕ до реакторних залів станції, облаштовували вогневі позиції на будівлях ЗАЕС, використовували протипіхотні міни на периферії майданчика Запорізької АЕС тощо.

Запорізька атомна електростанція. Світлина “Енергоатома”.

Запорізька атомна електростанція. Світлина “Енергоатома”.

Цього березня МАГАТЕ здійснило ротацію на Запорізьку АЕС через тимчасово окуповані території без погодження з Україною. Міністерство закордонних справ засуджувало таке порушення суверенітету й територіальної цілісності України, що відбулося внаслідок російського шантажу. Як зазначали у МЗС, Росія “фактично змусила співробітників МАГАТЕ перебувати на станції без ротації 80 днів” (що значно перевищує запланований термін), утримувала людей “під безпрецедентним психологічним тиском” (у зоні підвищених ризиків) і “позбавила міжнародних експертів свободи пересування та використовувала їх як інструмент політичного тиску на міжнародну спільноту”. “Росія цілеспрямовано створює штучні перепони для діяльності міжнародних організацій в Україні, змушуючи їх порушувати українське законодавство, двосторонні угоди з Україною, а також нехтувати резолюціями Генеральної Асамблеї ООН”, — наголошували у МЗС України.

Як раніше неодноразово відмічали в “Енергоатомі”, представники РФ регулярно порушують умови експлуатації на ЗАЕС, що постійно призводить до аварійних ситуацій. “Кожного разу ми кидаємо кубик. І якщо ми дозволимо цьому продовжуватись раз у раз — то одного дня удача відвернеться від нас”, — казав Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі ще у березні 2023-го. У березні цього року держави-члени МАГАТЕ підтвердили підтримку суверенітету та територіальної цілісності України та засудили незаконне захоплення Росією Запорізької атомної електростанції, а також атаки на об’єкти ядерної інфраструктури України. “Українські ядерні об'єкти повинні працювати безпечно та надійно під повним суверенним контролем України”, — заявляли у МАГАТЕ.

На жаль, Росія продовжує вдаватися до ядерного терору. Цього лютого держава-агресор вдарила по укриттю над четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС. Як наголошували у МЗС України, “це чергова ескалація ядерного тероризму з боку Росії, яка не вперше вчиняє подібні злочини у ході своєї загарбницької війни проти України”. У МЗС також нагадували, що Росія “продовжує утримувати в заручниках Запорізьку АЕС”, яка є найбільшою атомною станцією Європи. Разом із ЗАЕС Росія утримує в заручниках “тисячі українських працівників, які щодня вимушені запобігати новій катастрофі”, перебуваючи в умовах окупації та терору.

Нагадаємо, що у статті 56 першого додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 1977 року чітко зазначено, що “установки і споруди, що містять небезпечні сили, а саме: греблі, дамби й атомні  електростанції, — не повинні ставати об’єктами нападу навіть у тих випадках, коли такі об’єкти є воєнними об’єктами, якщо такий  напад може викликати звільнення небезпечних сил і наступні тяжкі втрати серед цивільного населення”, а “сторони, що перебувають у конфлікті, повинні прагнути уникати розміщення будь-яких воєнних об’єктів поблизу установок або споруд”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися