MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Білорусь: «Пацюк, іди!» – недільні акції протесту

04.01.2021   
ХПГ-інформ
3 січня у Білорусі відбулися перші цього року недільні акції протесту проти влади Лукашенка, сфальсифікованих результатів президентських виборів і поліцейського насилля.

3 січня у Білорусі відбулися перші цього року недільні акції протесту проти влади Олександра Лукашенка, сфальсифікованих результатів президентських виборів і поліцейського насилля, повідомляє білоруська служба Радіо Свобода.

У Мінську та інших населених пунктах країни недільні акції протесту почалися від самого ранку. Останнім часом загальних маршів не проводиться. Минулої неділі централізованого керування протестами так само не було – люди з національною біло-червоно-білою символікою збиралися у своїх дворах і на вулицях, скандували «Хай живе Білорусь!», «Пацюк, йди!», «Я виходжу!».

У Мінську, біля будівлі журфаку БДУ, пройшов пікет солідарности з ув’язненими журналістами – учасники акції вийшли на ґанок вишу з плакатами «Free Press Club!», «62 побитих журналістів», «1200 діб за ґратами», «497 затриманих», «15 кримінальних справ».

Акція солідарности з ув’язненими журналістами біля БДУ
(фото: belsat.eu)


Як повідомляє Свобода, люди збиралися у Барановичах, Гродні, Дзержинську, Могильові та інших містах. Також акції солідарности з Білоруссю відбулися за кордоном, зокрема в Києві, Львові, Варшаві.

У ніч перед протестами у різних місцях з’явилися національні прапори та графіті політичного змісту.

Цього разу затриманих було найменше за весь час із початку протестів – станом на вечір було відомо про 4 випадки затримань у Мінську.

Прихильники змін протягом 149 днів вимагають відставки Лукашенка і проведення нових чесних виборів, звільнення політв’язнів, а також притягнення до відповідальности винних у побитті та катуваннях мирних демонстрантів.


9 серпня 2020 року, після закінчення голосування на президентських виборах, у Білорусі розпочалися масові протести – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією. Повідомлялося про масові фальсифікації, деякі люди не могли проголосувати, бо через рекордну явку виборців на багатьох виборчих дільницях не вистачало бюлетенів.

Офіційно було оголошено, що на виборах переміг Олександр Лукашенко, який керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.

Кандидатка у президенти Світлана Тихоновська, за даними незалежних екзитполів, а також чесних учасників виборчих комісій, на багатьох дільницях перемогла Лукашенка. Під час виборчої кампанії Тихоновська отримала широку підтримку, збираючи багатотисячні мітинги, яких Білорусь не бачила протягом багатьох років. Проте після виборів під тиском Тихоновська була вимушена залишити Білорусь.

У серпні була створена Координаційна рада – громадське об’єднання, засноване для подолання політичної кризи та забезпечення злагоди у суспільстві, а також для захисту суверенітету й незалежности Білорусі. Члени ради зазнають репресій з боку білоруської влади: тиск, примусове видворення за межі країни, тримання під вартою.

1 вересня цього року експерти ООН з прав людини опублікували заяву, у якій закликали Білорусь припинити тортури щодо затриманих і притягнути до відповідальности правоохоронців, які безкарно принижували та били демонстрантів у місцях тримання під вартою. Експертам відомо про 450 задокументованих випадків тортур та жорстокого поводження з людьми, позбавленими волі після президентських виборів.

14 вересня Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch заявила про систематичні побиття та катування демонстрантів, затриманих після президентських виборів 9 серпня цього року у Білорусі. Правозахисники наголошують на необхідності розслідування з боку ОБСЄ та Ради з прав людини ООН.

На початку грудня Міжнародний комітет з розслідування тортур у Білорусі підготував другий проміжний звіт щодо застосування катувань та негуманного поводження стосовно затриманих громадян у період з вересня по листопад 2020 року. У звіті зазначено, що задокументовані в серпні цього року основні тенденції в поводженні із затриманими та ув’язненими, не змінилися. Також у документі наголошено про цілеспрямоване й навмисне створення негуманних умов утримання в місцях несвободи для покарання затриманих. Державні органи навмисне не вживають жодних заходів для захисту затриманих від зараження COVID-19, а також для ізоляції та лікування осіб, що мають симптоми захворювання. У результаті місця несвободи стали місцями масового зараження коронавірусом.

Нагадаємо, наприкінці жовтня Світлана Тихановська оголосила загальнонаціональний страйк і закликала білорусів не виходити на роботу, нічого не купувати в державних магазинах, не знімати коштів з банківських рахунків тощо. Страйк буде припинено, коли Олександр Лукашенко піде з поста президента, а всіх політв’язнів буде звільнено.

 Поділитися