MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Перші українці отримали гроші з Нобелівської премії Меморіалу

09.03.2023   
Марина Гарєєва
30 українських родин, рідні яких загинули внаслідок повномасштабного вторгнення РФ, вже отримали грошову допомогу з Нобелівської премії миру від Харківської правозахисної групи. Кожна родина, в якій загинула цивільна особа, отримала по 3000 ₴.

Ілюстрація: Niklas Elmehel/The Nobel Prize та Сергій Приткін/ХПГ [логотипи хпг меморіал харківська правозахисна група] Illustration: Niklas Elmehel/The Nobel Prize and Serhiy Prytkin/KHPG

Ілюстрація: Niklas Elmehel/The Nobel Prize та Сергій Приткін/ХПГ

30 українських родин, рідні яких загинули внаслідок російського повномасштабного вторгнення, вже отримали грошову допомогу з Нобелівської премії миру від Харківської правозахисної групи. Кожна родина, в якій загинула цивільна особа, отримала по 3 000 гривень.

Станом на сьогодні грошову допомогу отримали сім’ї з Харківської та Київської областей, а також мешканці Маріуполя, які були вимушені виїхати з міста. ХПГ опрацьовує нові заявки, аби й інші родини щонайшвидше отримали фінансову допомогу.

Наразі зарано говорити про якусь статистику. Росія вбивала мирних мешканців навмання, не зважаючи на те, хто загине унаслідок чергового обстрілу чи іншого злочину, спрямованого проти мирного населення: мати чи сестра, чоловік чи син. Премія миру ніколи не компенсує відсоток смертей й не закриє рахунки війни. Проте грошова допомога може дати людям відчуття того, що про них не забули, що вони не лишаться наодинці з вишкіром “руского міра”, що позбавив їх звичайного світу.


ХПГ не лише розподіляє премію миру родинам, постраждалим від війни, а й надає правову, психологічну та гуманітарну допомогу та здійснює моніторингові візити до деокупованих територій, аби допомогти мирному населенню та задокументувати вчинені злочини.

Крім того, Харківська правозахисна група (або “Український Меморіал”) розпочала проєкт “Голоси війни”, щоб історії тисяч українців були не просто почуті у реальному часі, а й залишилися у майбутньому. Це історії звичайних українців і українок, змушених пережити втрату близьких і втрату дому, досвід полону і досвід деокупації й багато інших досвідів, що переслідують людину, яка опинилася у вирі війни. Оформлені в інтерв’ю, “Голоси війни” перетворюються на свідчення злочинів, які ще належить оцінити у майбутньому. Від початку повномасштабного вторгнення на сайті та на ютуб-каналі Харківської правозахисної групи були опубліковані сотні історій українською, англійською та російською мовами. Зараз ці інтерв’ю перекладають дев’ятьма мовами, тож “Голоси війни” лунають у багатьох куточках світу.

Також команда ХПГ документує події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (МКС). Йдеться про геноцид, злочини проти людяності та воєнні злочини. У рамках ініціативи “Трибунал для Путіна” (T4P) Харківська правозахисна група створила та підтримує роботу спільної бази даних злочинів. Cайт T4P доступний сімома мовами. Також на сайті можна подивитися живу статистику, що постійно оновлюється, й переглянути дані, зібрані у мапах, графіках і таблицях. Задокументовані злочини, які могли бути вчинені на теренах України, допоможуть притягти винних до відповідальності у майбутніх судових процесах. Адже, як наголошував Євген Захаров, “справедливість не має терміну давності”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися