MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Рада ООН засудила РФ за насильницьке переміщення та депортацію українських дітейРосія вивезла понад 19,5 тисяч українських дітей Уряд РФ координує вивезення українських дітей, — Conflict ObservatoryРосія порушує фундаментальні права українських дітей, — ООН У Києві попрощалися з Ендрю Бегшоу: загиблий волонтер допомагав українцям, бо вважав це ‘моральним вчинком’‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні “Прийшла до тями в лікарні” — на дівчину, що врятувалася з маріупольського пекла, напав невідомий«Була людина і раз – розриває людину» – маріупольська випускниця, що пройшла крізь пекло‘Ти спілкуєшся із сусідами ввечері, а на ранок немає навіть їхніх тіл’, — маріуполька, що виїхала з міста у травніМешканка Маріуполя: ‘Я наливала собакам горілку, щоб у них не зупинилися серця’

РФ планує вивезти 26 тисяч українських дітей ‘на відпочинок’

21.04.2023   
Марина Гарєєва
За словами заступниці голови уряду РФ з питань соцполітики, 6 000 дітей мають вивезти на територію РФ. При цьому представники так званої ПВК “Вагнер” вивозять українських дітей з Бахмута. Про війну РФ проти українських дітей — у статті ХПГ.

Заступниця голови російського уряду з питань соціальної політики Тетяна Голікова говорить про плани відправити 26 тисяч українських дітей “на відпочинок” . Скриншот з відео.

Заступниця голови російського уряду з питань соціальної політики Тетяна Голікова говорить про плани відправити 26 тисяч українських дітей “на відпочинок”. Скриншот з відео.

‘Привлечь к отдыху’ 

Російська Федерація продовжує вчиняти воєнні злочини та планує відправити “на відпочинок” 26 тисяч дітей, які проживають на тимчасово окупованих територіях України. При цьому шість тисяч дітей мають вивезти на територію РФ.

Такі плани озвучила Тетяна Голікова, заступниця голови російського уряду з питань соціальної політики. Виступ Голікової, яка перебуває під міжнародними санкціями, оприлюднили журналісти “РБК-Україна” в офіційному телеграмі 19-го квітня.

За словами урядовиці, щонайменше 26 тисяч українських дітей з окупованих територій можна буде (рос.) “привлечь к отдыху”.

Голікова розповідає, що українські діти з окупованих РФ територій України зможуть відпочити влітку в “місцевих установах”, які будуть розташовані у “631-му таборі на базі освітніх організацій із денним перебуванням”. За словами посадовиці, “це дозволить залучити до відпочинку 20 тисяч дітей”.

При цьому Голікова додає, що “ще шість тисяч дітей із ‘нових регіонів’ [так у Кремлі називають окуповані території України] відпочиватимуть в інших суб’єктах РФ, у тому числі на узбережжі Чорного моря”.

Вивезення українських дітей з Бахмута

У той час як найвище керівництво РФ продовжує анонсувати воєнні злочини, учасники так званої ПВК “Вагнер” продовжують їх вчиняти.

Як повідомили в Офісі Генерального прокурора 20-го квітня, вагнерівці незаконно депортують українських дітей і вивозять сім’ї з дітьми у невідомому напрямку.

“У ході моніторингу ЗМІ й проросійських Telegram-каналів прокурорами виявлено відео, на якому представники так званої ПВК ‘Вагнер’ на чолі зі своїм ватажком 16-го квітня 2023-го року незаконно депортували з міста Бахмута дві родини місцевих мешканців разом із двома неповнолітніми дітьми”, — повідомили в Офісі Генпрокурора.

Вже на іншому відео представник ПВК “Вагнер” спілкується з однією з цих родин та дитиною у місці тимчасового перебування.

“Також встановлено, що упродовж 17-18-го квітня 2023-го року з цього населеного пункту озброєні ‘вагнерівці’ вивезли у невідомому напрямку ще дві сім’ї бахмутчан з маленькими дітьми. Загалом незаконно депортовано трьох хлопчиків та одну дівчинку, — розповіли правоохоронці. — Наразі проводяться першочергові слідчі дії, направлені на встановлення усіх обставин кримінальних правопорушень, розшук українських дітей та повернення їх додому”.

Ювенальні прокурори Донецької обласної прокуратури розпочали досудове розслідування за фактами порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).

Злочини РФ проти українських дітей

За офіційними даними, Російська Федерація депортувала понад 19 тисяч українських дітей. 407 дітей вважаються зниклими безвісти. Реальна кількість незаконно вивезених дітей може бути значно більшою.

Наразі було встановлено, що йдеться про розгалужену систему таборів, у які відправляють українських дітей. Дослідники з Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я встановили, що в російських “рекреаційних таборах” та подібних закладах незаконно утримуються українські діти віком від 4 місяців до 17 років.

Команда Conflict Observatory виявила мережу з щонайменше 43 закладів, у яких утримували чи досі утримують депортованих дітей.

У 41-му випадку йдеться про літні табори, які вже існували в Росії та анексованому Криму. 7 таборів працюють у підконтрольному Росії Криму, 34 — на території РФ. 12 таборів розташовані на узбережжі Чорного моря. 10 — утримують українських дітей поблизу Москви, Казані та Єкатеринбургу. 11 таборів розташовані за більше ніж 800 км від російсько-українського кордону: зокрема два табори розташовані у Сибіру та один — на Далекому Сході. Мережа таборів для утримання українських дітей простягається усією територією Росії. Найвіддаленіший табір розташовується за понад 6 000 км від українського кордону: в Магаданській області, поблизу Тихого океану, що майже утричі ближче до США, ніж до України. Скоріше за все, існує набагато більше установ, де незаконно утримують українських дітей.

Крім того, дослідники ідентифікували два заклади, пов’язані з депортацією дітей-сиріт: психіатричну лікарню в окупованому Криму та сімейний центр у Московській області. Раніше ХПГ писала про дитбудинок “Ялинка”, в якому перебували діти-сироти з Херсона.


Нагадаємо, що Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Президента Путіна, вважаючи очільника РФ винним у незаконній депортації тисяч дітей. Наслідки цього рішення Харківська правозахисна група розглядала у статті “Ордер для Путіна: що кажуть експерти та чи врятує Президента РФ міжнародний імунітет?

Своєю чергою Рада ООН засудила РФ за насильницьке переміщення та депортацію українських дітей. В ухваленій 4-го квітня резолюції, вищий правозахисний орган ООН вимагає, щоб РФ припинила незаконне примусове переміщення цивільних осіб та інших осіб, які перебувають під захистом, у тому числі й дітей, “які перебувають у закладах опіки, дітей без супроводу та дітей, розлучених із сім’єю”. Дослідники Єльської школи підкреслювали, що згоду українських батьків на вивезення дітей до російських таборів найчастіше отримували під примусом. Крім цього, дітей розлучали з батьками під час так званої процедури фільтрації.

Французький юрист Емманюель Доуд, який подав позов до Міжнародного кримінального суду щодо незаконного і насильницького вивезення з України дітей, наголошував, що сам факт депортації дітей є складовою злочину геноциду. Нападів на частину населення, які скоюють з метою асиміляції цього населення, достатньо, щоб кваліфікувати скоєне як геноцид, підкреслював Доуд. Правник пояснював, що РФ вчиняє асиміляцію, адже, насильно забираючи українських дітей з власних родин, Росія розриває психологічні та фізичні зв’язки не тільки з їхніми батьками, а і з власним народом, і з власною історією. Те саме відбувається і на територіях України, тимчасово окупованих РФ. Зокрема, у Маріуполі росіяни намагаються змінити ідентичність українських дітей, які не змогли виїхати з міста. Українських школярів змушують підіймати російський прапор, слухати гімн Росії чи розважати російських військових й виступати перед ними на імпровізованих концертах.

Тим часом російська уповноважена з прав дитини Марія Львова-Бєлова, щодо якої МКС також видав ордер на арешт, нещодавно заявляла, що російські спецслужби завадили повернутися додому українській дитині.

Згідно зі статтею 2 Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, “насильницька передача дітей із однієї людської групи в іншу” належить до дій, “вчинених з наміром знищити, цілком чи частково, яку-небудь національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку”, тобто є геноцидом. Харківська правозахисна група пояснювала, чому вивезення українських дітей до РФ порушує Женевську конвенцію та є злочином геноциду. ХПГ також писала про дітей, вивезених з Харківської області, з Маріуполя, всиновлених дітей з Донецької області й інші злочини проти дітей, включно з катуванням

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися