MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Чергові хвилі кримських судилищ

06.06.2025   
Марина Гарєєва
16 років колонії — 66-річній пенсіонерці з Севастополя, 20 років — за “держзраду” країни-окупанта; 17 років — за “пожертву українським оборонцям”… Розповідаємо про нещодавні випадки кривосуддя, яке представники РФ чинять щодо мешканців тимчасово окупованого Криму.

Мешканець Севастополя, якого засудили “за держзраду”. Фото зі сторінки так званого “Верховного суду Криму”, яке було розміщене в російській соцмережі “ВКонтактє”.

Мешканець Севастополя, якого засудили “за держзраду”. Фото зі сторінки окупаційного “Верховного суду Криму”, яке було розміщене в російській соцмережі “ВКонтактє”.

16 років позбавлення волі пенсіонерці

Ніну Тимошенко, 66-річну пенсіонерку, яка мешкає в тимчасово окупованому Севастополі, засудили до 16 років позбавлення волі в колонії загального режиму нібито за “передачу інформації про об’єкти ЗС РФ українським спецслужбам”. Як повідомляли в управлінні ФСБ Росії по Криму, жінці інкримінували “державну зраду”.

На думку ефесбівців, восени 2023 року пані Ніна нібито передавала “українським кураторам” інформацію щодо військових об’єктів російської армії та надсилала фото й відео кораблів Чорноморського флоту. За версією ФСБ, вона робила це через месенджер.

“Тимошенко у вересні 2022 року з власної ініціативи звернулася на ‘гарячу лінію’ ГУР МОУ та запропонувала допомогу Україні, спрямовану проти безпеки Російської Федерації”, — цитувало “Суспільне Крим” повідомлення окупаційної ФСБ.

Ніну Тимошенко затримали минулого вересня. Підконтрольний РФ “Севастопольський міський суд” засудив українку до 16 років позбавлення волі в колонії загального режиму, оштрафував її на 200 тисяч російських рублів, а на додачу призначив рік обмеження волі після відбуття покарання. Нелегітимний апеляційний “суд” у Сочі підтвердив цей вирок.

“Третій апеляційний суд загальної юрисдикції (Сочі) залишив рішення суду першої інстанції без змін. Вирок набув чинності”, — цитували журналісти управління ФСБ РФ по Криму та Севастополю.

Своєю чергою пропагандистське севастопольське видання “ForPost” стверджувало, що засуджена є уродженкою Закарпатської області, та оприлюднювало світлину українки й відео з нею й російськими силовиками.

Світлина, оприлюднена севастопольським пропагандистським виданням.

Світлина, оприлюднена севастопольським пропагандистським виданням.

20 років позбавлення волі за ‘держзраду’ країни-окупанта

Крім того, стало відомо, що в тимчасово окупованому Криму засудили 47-річного мешканця Севастополя до 20 років “за держзраду”. Чоловіка також оштрафували на 50 тисяч російських рублів.

Як повідомляла пресслужба так званого “Верховного суду Республіки Крим”, українця засудили за статтею 275 Кримінального кодексу РФ, тобто за державну зраду, а саме — за збір і передачу супротивнику відомостей, які можуть бути використані проти Російської Федерації.

Повідомлення зі сторінки окупаційного “Верховного суду Криму”, оприлюднене у ВКонтактє.

Повідомлення зі сторінки окупаційного “Верховного суду Криму”, оприлюднене у ВКонтактє.

5 червня цього року пропагандистське севастопольське видання “ForPost”, що покликалося на управління ФСБ РФ по Криму, зазначало, що засуджений є уродженцем Житомирщини. Згідно з оприлюдненою інформацією, українця затримали восени 2022-го. Як пишуть севастопольські пропагандисти, у 2022 році російські спецслужби довідалися, нібито засуджений стежить за окупаційними “правоохоронцями”.

“Чоловік отримав від кураторів завдання, згідно з яким встановив на балконі прилеглого житлового будинку камери відеоспостереження, спрямовані на будівлю одного з правоохоронних органів. Надалі він передав СБУ доступ до камери, яка фіксувала місця дислокації підрозділів, переміщення та збори співробітників, а також їхні службові й особисті транспортні засоби”, — цитував “ForPost” управління ФСБ РФ по Криму.

Пропагандисти також розповідали, нібито під час обшуку автівки засудженого вдалося виявити “дещо, схоже на вибуховий пристрій”, інструкцію щодо підриву лінії електропередач і загадкові чорні циліндри, які згадували у інструкції як міни.

Як писали у “ForPost”, за інформацією кримської ФСБ, перші три роки незаконного терміну українець відбуватиме у вʼязниці, після чого його переведуть до колонії суворого режиму.

Нагадаємо, що переслідування осіб, які не є злочинцями з позиції українського законодавства, є порушенням статті 7 Європейської конвенції з прав людини (покарання лише на підставі закону), адже за міжнародним гуманітарним правом Російська Федерація не має жодного права застосовувати своє кримінальне законодавство на тимчасово окупованій території.

17 років колонії жінці, яка приїхала на похорон матері

Щобільше, сумнозвісний “Верховний суд Республіки Крим” засудив 35-річну мешканку Ялти до 17 років колонії. Крім того, окупанти призначили їй обмеження волі на рік і шість місяців після відбуття покарання. Жінці також інкримінували “держзраду”, яка полягала в “наданні допомоги іноземній державі у діяльності, спрямованій проти безпеки РФ”.

Російські “РІА Новості”, що покликалися на пресслужбу нелегітимного “Верховного суду”, писали про цей вирок. За версією окупантів, засуджена нібито зробила пожертву й перерахувала з власного рахунку кошти на закупівлю ударних безпілотників для ЗСУ.

Як зазначали окупаційні медійники, йшлося про Людмилу Колесникову, яка приїхала на похорон матері, а потрапила до СІЗО.

Доповнено: Після початку повномасштабного вторгнення РФ пані Людмила виїхала до Ірландії та вже там допомагала українцям, які були змушені виїхати через агресивну війну РФ. Проте через важку хворобу матері їй довелося повернутися до тимчасово окупованого Криму. У червні 2024-го ефесбівці схопили пані Людмилу просто на цвинтарі, відмовлялися випустити її кота, який залишився зачиненим удома, і зрештою запроторили до Сімферопольського СІЗО №2, де її кілька місяців утримували інкомунікадо. Як писала сама Колесникова у листі, усе це сталося через те, що вона придбала дві NFT-марки, кошти за які пішли на покупку дронів в Україні. Раніше ХПГ детально розповідала про це незаконне затримання, а також переповідала, що відбувається у кримських СІЗО з українськими бранцями.

Людмила Колесникова, фото: Меморіал. ПЗК Liudmyla Kolesnikova Photo posted by the Memorial Support for Political Prisoners Project

Людмила Колесникова, фото: Меморіал. ПЗК


Ми неодноразово писали про російське кривосуддя: вигаданих Росією “шпигунів”, вироки без доказів, незаконні суди над військовополоненими та сфабриковані справи, які розглядають у підконтрольних Росії “судах” тимчасово окупованого Криму. Представники РФ можуть засудити людину за вчинення “морської блокади”, яку неможливо вчинити, спираються на слова свідків, які навіть не бачили того, про що говорять, або плутаються у показах. Маріонеткові “суди”, керовані Російською Федерацією, безкарно ламають життя людей і самі основи судочинства.

Чергова хвиля перевірок

Щобільше, як 5 червня повідомляли в Центрі національного спротиву, після того як Україна вчергове завдала удару по Керченському мосту, російські окупанти посилили так звані “контрдиверсійні” заходи на тимчасово окупованому півострові. Зокрема, окупаційна “поліція” перевіряє кримчан: вибірково зупиняє перехожих, дивиться документи й переглядає вміст мобільних телефонів. Окупанти звертають увагу на те, чи користується людина українськими інтернет-ресурсами, й передивляються чати у месенджерах, тож у ЦНС закликали мешканців Криму бути обережними.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися