MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Білоруського активіста намагаються видворити з України без рішення суду

21.04.2021   
Ірина Скачко

Сьогодні вранці до білоруського анархіста Олексія Боленкова, що кілька років мешкає в Україні, з обшуком прийшла поліція. Після цього представники СБУ пред’явили йому рішення про примусове видворення. У Білорусі на нього чекає КДБ.

Про це йдеться у повідомленні на фейсбук-сторінці неурядового проєкту «Без кордонів».

В коментарі Суспільному координатор проєкту «Без кордонів» Максим Буткевич заявив: «Мені зателефонував Олексій Боленков, громадянин Республіки Білорусь, громадській активіст, анархіст – повідомив, що до нього прийшли співробітники Національної поліції України з рішенням про обшук. Обшук було проведено, спілкування було коректним, із протоколами і рештою. Одразу коли обшук завершився, були також співробітники служби безпеки України, які пред’явили рішення СБУ, не суду, про примусове видворення Олексія з території України».

«Мені повідомили, що я загрожую національній безпеці України, тому ухвалили рішення про те, щоб я залишив територію України протягом 24 годин. Вони хотіли мене витягти з квартири, але приїхав адвокат і сказав, що вони не мають права. Співробітники СБУ не мають права перебувати в моїй квартирі, вони навіть не показали нам свої посвідчення», – розповів Олексій Боленков журналістам білоруської служби Радіо Свобода. Він пояснив, що обшук проводили через «якусь підозру про вчинення підпалів».

Чоловік зазначив, що він працює – шиє одяг, – і нічого не підпалював. «Гадаю, що це замовили ультраправі угруповання України, оскільки я займаюся охороною різних акцій, які проводять, у тому числі, ЛГБТ», – припустив він.

Взимку 2014 року Боленков брав участь у подіях на Майдані. Через це ним зацікавилися білоруськи правоохоронці. Крім того, КДБ підозрює його в підпалі податкової інспекції у 2013 році.

Згідно із «Законом України про статус іноземців і осіб без громадянства» та «Інструкцією про порядок примусового повернення та примусового видворення», ДМС і СБУ можуть ухвалити рішення про примусове повернення іноземця на батьківщину. Іноземець у такому разі залишає Україну добровільно. Якщо він відмовляється, ДМС і СБУ можуть звернутися до суду із позовною заявою про примусове видворення.

Як повідомляють в неурядовому проєкті «Без кордонів», станом на вечір середи Олексій поки не вивезений, консультується із адвокатами, до справи долучилися представники Офісу Омбудсмана.


У червні 2019 року у Києві люди, що назвали себе офіцерами Служби безпеки України, викрали і вивезли на кордон із Білоруссю колишнього політв’язня Олександра Францкевича. Чоловік, що цілком законно мешкав в Україні, пішов до міграційної служби за посвідкою та зник. Лише о третій ночі Олександр зателефонував матері з кордону і сказав, що його депортували до Білорусі.


Головне зображення: Белсат


Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 Поділитися