7 жовтня – головне за день
• Для боротьби з дискримінацією та забезпечення права на конфіденційність депутати Європарламенту вимагають жорстких запобіжних заходів при використанні інструментів штучного інтелекту (ШІ) у правоохоронних органах. Про це йдеться у відповідній резолюції, ухваленій учора. Зазначено, що системи ідентифікації на основі штучного інтелекту вже неправильно ідентифікують групи етнічних меншин, ЛГБТ, людей похилого віку та жінок, що особливо хвилює в контексті правоохоронних органів та судової влади. Щоб забезпечити дотримання основних прав під час використання цих технологій, алгоритми мають бути прозорими – по можливості державні органи повинні використовувати програмне забезпечення з відкритим кодом. Ідеться також про заборону постійного автоматичного розпізнавання осіб у громадських місцях – заради поваги до конфіденційності та людської гідності, – адже за громадянами слід стежити лише у разі підозри у злочині. Для запобігання дискримінації через використання ШІ, особливо у правоохоронних органах чи на кордоні, остаточні рішення завжди повинні приймати люди-оператори, а суб’єкти, які контролюються системами на базі ШІ, повинні мати доступ до засобів правового захисту.
• Станом на 7 жовтня, за відомостями правозахисного центру «Весна», у Білорусі визнані політв’язнями 801 особа. Більша частина цих людей потрапила під політично мотивоване кримінальне переслідування у зв’язку з подіями під час і після президентських виборів 2020 року. Рівно півроку тому політв’язнями у Білорусі були визнані 323 особи.
• ВОЗ рекомендувала до використання першу вакцину від малярії серед дітей в африканських країнах, повідомляє Радіо Свобода. Ця хвороба щороку забирає життя сотень тисяч людей. «Людство давно мріяло про ефективну і безпечну вакцину від малярії, і цей історичний день настав. Довгоочікувана вакцина – це прорив у науці, а також у справі захисту здоров’я дітей і боротьбі з малярією. Використання вакцини як доповнення до наявних методів запобігання малярії допоможе щорічно рятувати тисячі юних життів», – заявив директор організації Тендрос Адганом Гебреєсус. Вакцину розробляли 30 років.
• Сьогодні виповнюється 15 років від дня загибелі російської журналістки та правозахисниці Ганни Політковської. Її вбили чотирма пострілами впритул у під’їзді дому, де вона мешкала. За законодавством РФ саме 7 жовтня спливає термін давності у справі про її вбивство. ЄСПЛ визнав, що розслідування обставин смерті Політковської не було ефективним. Органи слідства так і не назвали імена замовників убивства.
• Українська мова стала офіційною мовою бразильського муніципалітету Прудентополіс, розповідає Сусіпльне. Цей муніципалітет називають столицею «української Бразилії»: 75 % його населення – етнічні українці, переважно вихідці з Тернопільщини.