MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

В Росії готують окремих ‘спеціалістів’ з катуваньТульська колонія №1, де тримають українських полонених: двом катам оголошено підозри‘Асамблея приголомшена’ — резолюція ПАРЄ про українців у російській неволіЄвропарламент проголосував за створення спеціального трибуналу щодо розслідування злочину агресії‘Нам навіть не дали попрощатися’: 12-річний Олександр розповів свою історію війниСБУ встановила особу ватажка кадирівців, який керував ‘каральними рейдами’ на ЛуганщиніУ Мелітополі окупаційна влада залишила літніх людей без жодної допомоги, заборонивши останній благодійний фондРосійська ракета вбила 46 людей — остання інформація про терористичну атаку РФ у Дніпрі (оновлено)У світі все гучніше говорять про те, що агресії Росії проти України немає жодних виправданьРосійські спецслужби збирають персональні дані військовополонених та їхніх рідних

Моніторинг переказів і переслідування кримчан

25.11.2024   
Марина Гарєєва
Мешканців Криму обвинувачують у незаконній передачі коштів особам, яких підозрюють в екстремізмі. Крім того, представники РФ продовжують переслідувати кримських активісток. За даними КРЦ, за період російської окупації на півострові вже зафіксували щонайменше 26 випадків кримінального переслідування жінок.

Ілюстративне зображення.

Ілюстративне зображення.

Дзвінки й листи “Росфінмоніторингу”

Про те, що у тимчасово окупованому Криму винайшли ще один спосіб тиску на проукраїнських активістів, розповів Голова правління Кримськотатарського ресурсного центру (КРЦ), член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв.

“ <…> До переліку вже добре відомих нам інструментів переслідування, якими активно користуються спецслужби РФ для утисків проукраїнських активістів у Криму та у третіх країнах, додався ще один досить цікавий”, — написав він на своїй фейсбук-сторінці 24 листопада.

Як зауважили в КРЦ, за даними Барієва, російські окупанти моніторять фінансові транзакції кримчан і використовують підозри в “екстремістській” діяльності, аби виправдати незаконні затримання.

Людям телефонують, представляються співробітниками Росфінмоніторингу, а потім висувають обвинувачення у незаконній передачі коштів особі, яку підозрюють в екстремістській діяльності. Згодом виявляється, що так звані “екстремісти”, яким нібито надавали фінансову підтримку, були з України, розповідає Барієв.

Аби підсилити вагомість телефонних обвинувачень, паралельно з дзвінком у соцмережі або на електронну пошту людині надсилають лист-повідомлення. Лист оформлений на офіційному бланку, він має печатку й засвідчений підписом заступника директора Федеральної Служби з фінансового моніторингу, тож усе має досить правдоподібний вигляд, наголосив Барієв і оприлюднив приклад такого листа.

Приклад листа, який оприлюднив Ескендер Барієв на своїй фейсбук-сторінці.

Приклад листа, який оприлюднив Ескендер Барієв на своїй фейсбук-сторінці.

Поки людина оговтується та намагається довести власну невинуватість, на неї морально тиснуть. Якщо подібну операцію здійснюють ефесбівці, людина може опинитися у застінках. Якщо ж до залякувань вдаються шахраї, вони намагаються видурити гроші з людини, нібито для того, аби все залагодити, пише член Меджлісу.

Барієв також зазначив, що спочатку вважав, що йдеться про звичайне залякування, яке практикує ФСБ, проте згодом він довідався, що такі дзвінки й листи є непоодинокими. У той час як Росія прослуховує людей та слідкує за усіма у примарній гонитві за “терористами” й “екстремістами”, в Криму спокійно “орудує група шахраїв у погонах”, яку ніхто не поспішає затримувати, зауважив пан Ескендер.

З огляду на це він закликав мешканців Криму і третіх країн бути вкрай пильними та не пересилати гроші незнайомим або малознайомим людям, адже “все, що ви зробили або не зробили, може бути використане проти вас співробітниками вищезазначених контор-структур”.

Переслідування кримських активісток

Крім того, як повідомили у КРЦ, представники РФ систематично переслідують кримських активісток й розпочинають проти них кримінальні провадження. За даними Кримськотатарського ресурсного центру, за період російської окупації на півострові вже зафіксували щонайменше 26 випадків кримінального переслідування жінок.

У Кримськотатарському ресурсному центрі згадали жінок, які перебувають у колоніях. З-поміж них — Горобцова Ірина, Гольденберг Валерія, Данилович Ірина, Малахова Ніна, Сухоносова Ганна.

Крім того, у СІЗО перебувають: Войнаровська Олена, Єльцова Ганна, Кравчук Ольга, Колеснікова Людмила.

У КРЦ також згадали жінок, які мають обмеження або випробувальний термін (Братцева Тамара, Зекер’яєва Еміне, Кадирова Аміна, Кузьо Дар’я); жінок, яких переслідують (Андрієвська Анна, Аріфова Евеліна, Ващенко Наталія, Джамаладінова Сусана, Умерова Зера, Халілова Гульсум); і вже звільнених жінок (Алієва Гульсум, Китайська Лариса, Куламетова Зарема, Мамедова Еліна, Татарісова Лілія, Умерова Зарема, Умерова Леніє). Крім цього, в тимчасово окупованому Криму фіксуються десятки випадків адміністративного переслідування жінок.

25 листопада, у день коли світова спільнота відзначає Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками, у КРЦ закликали Росію “виконувати свої міжнародні зобов’язання, припинити дискримінацію та насильство щодо жінок та незаконне переслідування всіх жителів Криму”. 

Знущання з українських бранок

Нещодавно ХПГ писала про російські судилища над громадянками України та бранок РФ. Цього травня у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими повідомляли, що станом на той час Росія утримувала в неволі близько 400 українок. Ми також писали, що на тимчасово окупованих територіях України загарбники намагалися залучити жінок до війни проти власної країни та роздавали їм повістки, й повідомляли, що у російському полоні померла журналістка Вікторія Рощина.

Цього жовтня Представництво Президента України в АР Крим повідомляло, що у російському полоні погіршується стан здоров’я Ірини Данилович. Під час незаконного ув’язнення в Ірини почалися проблеми зі слухом, вона пережила щонайменше один мікроінсульт і потерпає від постійних запаморочень. Жахливі умови утримання українських політв’язнів у російських тюрмах, що загрожують їхньому життю та здоров’ю, є черговим інструментом тиску країни-агресорки, наголошували у відомстві та закликали міжнародну спільноту відреагувати на злочинні дії з боку РФ та посилити тиск на Росію, яка відверто ігнорує всі норми міжнародного гуманітарного права.

Як ми неодноразово зазначали, Росія усіляко знущається з полонених, у тому числі з жінок. Представники РФ могли змушувати жінок оголеними перебігати з однієї кімнати в іншу в присутності охоронців-чоловіків, вдавалися до психологічного насильства та змушували жінок слухати, як у сусідніх камерах катують військовополонених чоловіків. Військовополонені-жінки також зазнавали катувань під час так званих “допитів”. Українок били, катували електрострумом, погрожували сексуальним насильством. Усі ці випадки підтверджувала Моніторингова місія ООН ще минулого листопада.

Звільнені жінки розповідали, що росіяни могли дати три секунди на те, аби добігти до туалету. Поки жінка бігла, її били електрошокером, били по голові. Могли покласти обличчям на розпечену плиту й вимагали видати інформацію, якої ти навіть не знаєш, згадувала одна з постраждалих. Інша постраждала, мешканка Херсона, яка потрапила до російської катівні, казала, що представники РФ її залякували та погрожували зґвалтувати. Крім цього, у катівні жінці зламали ребро. Росіяни пускали струм тілом жінки та занурювали її у воду, аби зробити тортури нестерпнішими…

Наприкінці жовтня 2024-го Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні заявила, що катування, які представники російської влади вчиняли щодо українців, можуть бути розцінені як злочини проти людяності. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися