MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

11 депортованих до РФ дітей мають повернутися до України (оновлено)

20.02.2024   
Марина Гарєєва
Чергове возз’єднання дітей з родинами відбувається за посередництва Катару. Більше про дітей, які можуть повернутися з країни-агресора, та зусилля детективів з 23 країн світу, які розшукують незаконно вивезених українських дітей, — у статті ХПГ.

Ілюстративне зображення. Світлана з фейсбук-сторінки Людмили Денісової, колишньої Уповноваженої з прав людини

Ілюстративне зображення. Світлана з фейсбук-сторінки Людмили Денісової, колишньої Уповноваженої з прав людини

Повернення додому 

За посередництва Катару Російська Федерація має повернути 11 українських дітей, які зможуть возз’єднатися з родинами.

Про це повідомляє українська редакція Deutsche Welle, яка посилається на агенцію AFP.

За інформацією журналістів, 19 лютого дітей прийняли в посольстві Катару в Москві. Ідеться про дітей, яким виповнилося від двох до 16 років. До України діти мають повернутися 20 лютого через територію Білорусі. При цьому катарські дипломати супроводжуватимуть українську малечу.

Як пишуть журналісти, цього разу до України мають повернути дітей, деякі з яких мають особливі медичні потреби. Зокрема, двоє дітей віком п’яти та шести років мають хронічні захворювання.

Читайте також: ‘На реабілітацію’: 17 дітей з інвалідністю вивезли з тимчасово окупованої Донеччини під Москву

Крім цього, з-поміж дітей є 16-річний юнак, рідні якого загинули під час евакуації з Луганської області. На підлітка чекатиме тітка, яка взяла над ним опіку. 

Журналісти розповіли ще про декількох дітей. Так, п’ятирічний хлопчик, який жив із бабусею та дідусем на підконтрольній Росії території України, возз’єднається з матір’ю. Побачити мати зможе і 14-річний юнак, чию матір-військову у 2022 році кілька місяців утримували у полоні.

Як зазначила державна міністерка Катару з питань міжнародного співробітництва Лолва Аль-Хатер, Катар продовжуватиме “виступати посередником між двома сторонами до того часу, поки це буде потрібно”.

Журналісти також нагадали, що незаконно депортованих до Росії дітей почали повертати до України за посередництва Катару у жовтні минулого року. У Росії стверджують, що таким чином до України вже повернули 59 дітей.

Українська сторона ще не коментувала це повернення. Проте 18 лютого цього року Уповноважений з прав людини писав, що на вихідних зустрічався з державною міністеркою Катару з питань міжнародного співробітництва. “Катар — перша країна, яка допомагає нам повертати українських дітей. Утім, сьогодні обговорювали можливості повернення з території РФ й інших категорій громадян. І можливе залучення Катару до цього процесу”, — писав Дмитро Лубінець у своєму телеграм-каналі 18 лютого. Омбудсман також дякував Катару як за “сприяння у поверненні додому українців”, так і за “бажання стати дієвим партнером у цьому напрямку”. Дмитро Лубінець також зазначав, що Україна і Катар обговорювали реалізацію “багатьох інших гуманітарних треків, про які буде відомо згодом”. 

Оновлено:

О 17:39, 20 лютого, Дмитро Лубінець повідомив, що 11 дітей повернулися до України. Зокрема, з РФ вдалося повернути шість дівчат, з-поміж яких були дві рідні дворічні сестрички-двійнята, та п’ятеро хлопчиків. Найменшій дитині — два роки, найстаршій — 16, ділився Омбудсман деталями.

Лубінець також наголосив, що двох дітей зустрічали з каретою швидкої, оскільки одна дитина зовсім не може пересуватися.

Як розповів Уповноважений, малечу вдалося повернути з тимчасово окупованих територій України та з РФ за посередництва Держави Катар та за підтримки ЮНІСЕФ, а також за сприяння Державної прикордонної служби України.

“На жаль, доля дітей трагічна — вони вимушені були пережити окупацію рідних міст, бомбардування та поранення, смерть рідних. Деяких РФ примусово паспортизувала та навіть знайшла їм ‘опікунів’”, — написав Дмитро Лубінець у своєму телеграм-каналі.

Про дітей, яких вдалося повернути за допомогою Катару в грудні минулого року, можна прочитати у статті ХПГ. 

60 детективів і слідчих з 23 країн світу — у пошуках українських дітей

За офіційними даними, від початку повномасштабного вторгнення Росія депортувала або примусово перемістила з окупованих нею територій щонайменше 19546 українських дітей. Ще 2 144 дитини вважаються зниклими. Наразі до України вдалося повернути 388 дітей.

Нещодавно міжнародні поліціянти змогли віднайти вісьмох українських дітей, яких депортували до Російської Федерації. 

“Шістдесят детективів та слідчих із 23 країн, включно з Австралією, Німеччиною, Нідерландами, Швецією, Великою Британією та США, зібралися разом кілька тижнів тому під час конференції у штаб-квартирі Європолу в Гаазі. Шість неурядових організацій також взяли участь в операції з пошуку викрадених дітей за допомогою супутникових зображень та інших інструментів”, — повідомляли журналісти видання AD, яких цитують правозахисники ZMINA.

Як зазначав очільник відділу боротьби з міжнародними злочинами Національного відділу розслідування нідерландської поліції Вінсент Сіллессен, це був перший випадок, коли міжнародні експерти, які знаються на сфері цифрових відкритих джерел (OSINT), так тісно співпрацювали щодо викрадення дітей в Україні.

Сіллессен наголошував, що незаконне вивезення тисяч українських дітей зі звичного середовища можна розцінювати як воєнний злочин. “Оскільки ми не маємо фізичного доступу до Росії, ми намагаємося знайти цих дітей і злочинців на основі цифрових джерел”, — пояснював він.

Під час так званого хакатону детективи з різних груп шукали у відкритих онлайн-джерелах інформацію, що дозволила б встановити точне місцеперебування восьми депортованих дітей. Для пошуку останніх зображень дітей експерти використали розширене розпізнавання облич. Своєю чергою експерти у сфері геолокації, котра дозволяє встановити точне місце розташування фотографій або відео на основі супутникових знімків, змогли вказати місце фільмування. Увесь цей цифровий пошук був ініціативою поліції Нідерландів і Європолу.

З міркувань безпеки правоохоронці не розголошували ані особисті дані, ані місцеперебування дітей. Проте інформацію про дітей передали Україні, тож “тепер поліція має поділитися інформацією з членами сімей і почати кримінальне розслідування щодо можливих злочинців”, казав пан Вінсент. За наявною інформацією, з-поміж знайдених були й діти-сироти, яких насильно перемістили на тимчасово окуповані РФ території України. Як зазначали журналісти, діти перебувають у різних місцях, а представники РФ використовують дітей для пропаганди. 

Загальний контекст

Нагадаємо, що наприкінці грудня 2023-го Харківська правозахисна група представила нове подання до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС), яке стосувалося переміщення українських дітей на територію Російської Федерації. Подання “Насильницька передача дітей з України до Росії: геноцид” має на меті переконати Офіс Прокурора МКС, аби той перекваліфікував вже відкрите провадження зі статті восьмої Римського Статуту (“воєнні злочини”) на статтю шосту (“злочин геноциду”).

ХПГ також писала, що до злочинної депортації українських дітей причетний не лише Президент Путін і його Уповноважена з прав дитини Львова-Бєлова, а і самопроголошений Президент Білорусі Лукашенко. Ще у липні минулого року депутати Європарламенту закликали Міжнародний кримінальний суд розглянути ордер на арешт Лукашенка.

Нещодавно Комітет ООН з прав дитини засудив порушення прав українських дітей з боку РФ. У рекомендаціях Комітету знайшли відображення проблеми, про які йшлося у спільній доповіді АДЦ “Меморіал” і Харківської правозахисної групи. Більше про порушення прав дітей і вчинені представниками РФ і Білорусі злочини проти української малечі можна почитати у відповідній рубриці ХПГ — Права дітей.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися