MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Росія могла бити по харківській телевежі, аби залякати людей

23.04.2024   
Марина Гарєєва
Вчора, 22 квітня, російські війська ракетою влучили по телевежі у Харкові. Чого хотіли досягти цією атакою у Кремлі — розбираємося у статті.

Харків. Наслідки російської атаки 22 квітня. Фото з телеграм-каналу Олега Синєгубова.

Харків. Наслідки російської атаки 22 квітня. Фото з телеграм-каналу Олега Синєгубова.

На думку Івана Сокола, директора департаменту цивільного захисту Харківської ОВА, удар по телевежі був спробою залякати мешканців міста та Харківщини. “На мою особисту думку, це було залякування населення міста Харкова та найближчих населених пунктів. Уявіть собі, серед білого дня о 16:40 був завданий ракетний удар по вежі, яка є найвищим об’єктом у місті Харкові. Звісно, це трохи схвилювало людей. Я думаю, цей удар був спрямований на те, щоб трохи залякати населення Харківської області”, — казав посадовець журналістам Радіо Свобода.

Таку ж думку висловив і Президент України. “Російські терористи знов вдарили по Харкову — по телевишці. Очевидне залякування, щоб терор був помітний усьому місту і щоб спробувати обмежити Харків у звʼязку та доступі до інформації”, — казав Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 22 квітня.

Своєю чергою речник Повітряних сил ЗСУ Ілля Євлаш відмічав, що влучання в телевежу навряд могло трапитися випадково. На думку Євлаша, цим ударом Росія хотіла досягти кількох цілей: “перебити зв’язок, поширити сигнал російської пропаганди та обмежити мовлення українських програм”.

РФ намагається “створити надмірну паніку” 

В Інституті вивчення війни (ISW) також припускають, що наразі Росія здійснює інформаційну операцію одночасно з повітряними атаками на Харків, аби “переконати українців тікати” з міста через імовірний напад російських сил.

Як зауважили аналітики ISW в останньому звіті, “Кремль, можливо, намагається нагадати про удар [по телевежі] у Києві в березні 2022 року та перші тижні вторгнення Росії в Україну, аби створити паніку серед українців під час ще одного складного моменту війни”. В Інституті вивчення війни також припускають, що кремлівська пропаганда намагається використати занепокоєння щодо майбутнього наступу на Харків, аби “створити надмірну паніку серед українців”. Аналітики ISW посилаються на попередження української влади про спроби Росії посіяти паніку серед цивільних у Харкові, а також на заяви кремлівських пропагандистів про нібито неминуче знищення та захоплення міста.

У самому ж Інституті вивчення війни вважають, що “ймовірність успішного наземного наступу Росії на Харків є вкрай низькою, якщо Україна швидко отримає нову військову допомогу США”.

Аналітики ISW також відмітили те, що російські державні ЗМІ та так звані “воєнкори” намагалися виправдати удар по телевежі тим, що нібито на ній були розміщені засоби протиповітряної оборони та координаційного обладнання. Кремлівські пропагандисти також “натякали”, що російські сили вже кілька разів намагалися поцілити не лише в телевежу у Харкові, а також в інші вежі у Сумах і Чернігові, у тому числі в березні 2022 року.

Удар по телевежі у Харкові 22 квітня

Російські військові поцілили в харківську телевежу 22 квітня. Як писав міський голова Ігор Терехов, росіяни цілили по об’єкту інфраструктури. Своєю чергою очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомляв, що, на щастя, минулося без людських жертв, оскільки під час російської атаки співробітники телевежі перебували в укритті.

“Загальна висота вежі до влучання — 250 метрів. Удар був на висоті близько 140 метрів”, — писав Синєгубов у своєму телеграм-каналі. Він також відмічав, що через російську атаку були пошкоджені технічні приміщення.

Через російське влучання телевежа частково зруйнована. Фото: “Суспільне Харків”.

Через російське влучання телевежа частково зруйнована. Фото: “Суспільне Харків”.

Черговий удар російських сил по Харкову також прокоментувала директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк. Пані Оксана наголосила, що руйнування телевежі є воєнним злочином, відповідно до українського законодавства та міжнародного гуманітарного права, адже цивільні об’єкти, зокрема і телевежі, “мають абсолютний захист і не можуть бути законною мішенню у збройному конфлікті”

“Атака на телевежу в Харкові є частиною систематичної широкомасштабної кампанії проти українського цивільного населення, яку веде Росія”, — написала Романюк на своїй фейсбук-сторінці. Вона також закликала міжнародну спільноту відреагувати на черговий злочин РФ.

За попередніми даними, російські сили могли атакувати телевежу ракетою Х-59. Українські правоохоронці розпочали кримінальне провадження через порушення законів та звичаїв війни. 

Уранці 23 квітня Іван Сокол сповістив, що наразі “відсутнє цифрове телебачення по Харкову в зоні дії передавача та у найближчих населених пунктах”. Олег Синєгубов радив містянам та жителям області підключати кабельне та супутникове телебачення та казав, що у Харкові працює радіо, інтернет та мобільний звʼязок.

Зараз фахівці розбирають пошкоджену техніку та аналізують ступінь її пошкодження, аби встановити остаточні збитки, спричинені цим ударом. Як припускає Іван Сокол, відновити телевежу можна буде лише після завершення бойових дій. Утім, коли фахівці розберуть усю пошкоджену апаратуру, вони оцінять можливості відбудови телевежі. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися