26 жовтня – головне за день
• Від 1 до 1,5 мільйона українців вживають наркотики, при цьому щорічно кількість таких людей зростає на 8-10%, розповідає Суспільне із посиланням на генпрокурорку Ірину Венедіктову. «Темпи зростання наркоманії в Україні є одними з найвищих у світі», – заявила вона, підкресливши, що наркотики щороку вбивають близько тисячі людей. «Кожен п’ятий факт збуту наркотиків у 2021 році здійснювався за допомогою мережі інтернет. Цьогоріч правоохоронцями обліковано 24,5 тисячі кримінальних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів», – розповіла генеральна прокурорка.
• 66-річна громадянка України Галина Довгопола, засуджена підконтрольним Кремлю кримським судом до 12 років позбавлення волі в колонії загального режиму з обмеженням волі на 1 рік за обвинуваченням у «державній зраді», протягом трьох тижнів перебувала в СІЗО російського міста Нижній Новгород. Про це повідомляє Кримська правозахисна група. Тепер, за інформацією правозахисників, українка перебуває у «Владимирськім централі» в очікуванні етапування до жіночої колонії. Нагадаємо, засуджену наприкінці березня пенсіонерку на початку вересня етапували з СІЗО Сімферополя до Російської Федерації для відбування покарання.
• Вчора у Криму затримали адвоката Едема Семедляєва під час здійснення ним професійної діяльності – наданні юридичної допомоги кримським татарам, затриманим біля Кримського гарнізонного військового суду, куди вони прийшли як слухачі на відкрите судове засідання. Про це повідомив російський Громадський правозахисний проєкт «За права людини» з посиланням на адвоката Еміля Курбедінова. «Співробітники Відділу поліції № 3 „Центральний“ міста Сімферополя вимагали роздягнутися догола адвокатів Едема Семедляєва та Назіма Шеїхмамбетова, коли вони прибули туди надавати юридичну допомогу затриманим біля будівлі Кримського гарнізонного військового суду кримським татарам і журналістам. Адвокати відмовилися, після чого Едема Семедляєва затримали. Раніше з відділу поліції незаконно вивели адвоката Рустема Кямілєва», – йдеться у повідомленні. Пізно ввечері 25 жовтня Семедляєва відправили до ІТТ міста Судака. Нагадаємо, загалом 25 жовтня біля суду затримали 20 кримських татар.
• Апеляційний суд в Амстердамі постановив, що «скіфське золото» належить Україні і не повернеться до музеїв окупованого Росією Крима, повідомляє Громадське. Колекція експонатів з чотирьох музеїв півострову опинилася в Амстердамі ще до окупації Крима. Спираючись на конвенцію ЮНЕСКО, згідно з якою художні цінності повертають державі, яка надала їх для експозиції, у 2016 році окружний суд Амстердама ухвалив повернути експонати Україні. Представники кримських музеїв подали апеляцію. Але Апеляційний суд підтримав ухвалене раніше рішення. «Тепер музеї мають право оскаржити апеляційне рішення у Верховному суді Гааги у Нідерландах. На час судових розглядів “скіфське золото” зберігається в музеї Алларда Пірсона в Амстердамі», – йдеться у повідомленні.
• В Україні запустили й почали наповнювати реєстр педофілів. Зараз реєстр працює у тестовому режимі. Наразі у ньому вже містяться дані про 171 особу, яка була притягнута до відповідальності та відбуває покарання за сексуальні злочини проти неповнолітніх. У Мін’юсті зазначають, що всі європейські країни створюють подібний реєстр, щоб захистити дітей. «Природою цього реєстру є те, щоб убезпечити, наприклад, навчальні заклади, або лікувальні заклади, або інших людей, які працюють з групами дитячих колективів від того, щоб взяти таку людину на роботу, – наголосила заступниця Міністра юстиції України Олена Висоцька. – Доступ до таких реєстрів матимуть всі наші правоохоронці. Тому реєстр важливий, хоч і складний в наповненні». Засуджену за відповідною статтею людину можна внести до реєстру лише на підставі обвинувального вироку суду, який набрав законної сили. Якщо особа вчинила злочин до створення реєстру, інформація про таку особу вноситься до реєстру на підставі ухвали суду за місцем проживання такої особи або місцем відбування нею покарання за клопотанням прокурора. «Це – певний захист прав людини. Абсолютно цивілізований крок. Але він дещо ускладнює реалізацію цього проекту», – розповіла Олена Висоцька.