MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

‘Евакуація’ здорового глузду: росіяни планують вивозити працівників ЗАЕС і відправляють дітей ‘на оздоровлення’Окупаційна влада Луганщини формуватиме спецтабори для чоловіків призовного віку‘Чесна пам’ять про минуле завжди зміцнює віру в майбутнє’, — Президент УкраїниЗбройні сили РФ використовували сексуальне насильство як зброю проти української націїВ Україні запрацював Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин — унаслідок воєнних дій Україна спростила реєстрацію місцепроживання дітей ВПОРада ООН засудила РФ за насильницьке переміщення та депортацію українських дітейРосія вивезла понад 19,5 тисяч українських дітей Уряд РФ координує вивезення українських дітей, — Conflict ObservatoryРосія порушує фундаментальні права українських дітей, — ООН У Києві попрощалися з Ендрю Бегшоу: загиблий волонтер допомагав українцям, бо вважав це ‘моральним вчинком’‘Ласкаво просимо до Російської імперії’: херсонський партизан розповів про тортури в облаштованій окупантами катівні “Прийшла до тями в лікарні” — на дівчину, що врятувалася з маріупольського пекла, напав невідомий«Була людина і раз – розриває людину» – маріупольська випускниця, що пройшла крізь пекло‘Ти спілкуєшся із сусідами ввечері, а на ранок немає навіть їхніх тіл’, — маріуполька, що виїхала з міста у травніМешканка Маріуполя: ‘Я наливала собакам горілку, щоб у них не зупинилися серця’‘Я зайшла у Metro і розплакалася’, — дівчина, яка 3 тижні прожила у Маріуполі під обстрілами«Маріуполь – це Фенікс, який ще почне літати…»«Я дитину встигла виштовхнути в коридор і почула як за спиною сипляться шибки»«Страшно було, що ти не загинеш одразу, а тебе покалічить...» – мешканка Рубіжного

Росіяни затримали й депортували українку, яка намагалася повернути до України свого похресника

31.05.2023   
Марина Гарєєва
Ольга Гуруля хотіла повернути свого 17-річного похресника з тимчасово окупованого Генічеська до України. Вдома на дитину чекали бабуся та старший брат.

Ольга, яка намагалася повернути свого 17-річного похресника до України, на допиті. Скриншот з відео, поширеного пропагандистами “РІА Новості”.

Ольга, яка намагалася повернути свого 17-річного похресника до України, на допиті. Скриншот з відео, поширеного пропагандистами “РІА Новості”.

У Москві затримали українку, яка хотіла вивезти з РФ українських дітей, яких незаконно депортували.

Про це 30-го травня повідомили провладні ЗМІ, зокрема й “РІА Новості”. Кремлівські пропагандисти посилалися “на власні джерела” та заявили, що затримана українка “приїхала до Росії з метою вивезення дітей-сиріт з нових регіонів за кордон” і виконувала завдання українського фонду Save Ukraine, який нібито працює з СБУ.

О 14:02 у своєму телеграмі “РІА Новості” оприлюднили відео допиту, яке свідчить про те, що громадянку України могли депортувати з Росії. На відео жінка нібито “зізнається” у тому, що “за завданням волонетерки Анастасії” мала приїхати у Генічеськ, оформити опікунство над двома дітьми, а потім вивезти їх спочатку до Києва, а згодом — до Німеччини. Кремлівські пропагандисти виставляли все у такому світлі, нібито українка навіть не знала, що далі станеться з дітьми. 

При цьому Микола Кулеба, колишній Уповноважений з прав дитини, засновник Благодійного фонду Save Ukraine, розповів, що насправді затримана українка їхала до тимчасово окупованого РФ Генічеська, аби повернути свого 17-річного похресника Дениса до родини.

“На хлопця чекають бабуся й старший брат, які з різних причин не могли поїхати самостійно. Тому хрещена Ольга з усіма відповідними документами їхала повернути похресника й інших кількох дітей, які хотіли повернутися в Україну”, — написав Микола Кулеба у своєму телеграм-каналі увечері 30-го травня.

Він також додав, що подана російськими пропагандистськими ЗМІ інформація, нібито українка отримала завдання від організації Save Ukraine: поїхати за дітьми-сиротами в “нові регіони Росії”, аби зрештою вивезти дітей спочатку до України, а згодом і до Німеччини, є нічим іншим як черговою маніпуляцією РФ. Кулеба уточнив, що йдеться саме про маніпуляцію ФСБ, яка “всіляко перешкоджає поверненню наших дітей, викрадених росіянами”.

Про затримання Ольги Гурулі у фонді Save Ukraine повідомили ще 23-го травня, коли до України вдалося повернути 12 дітей. Тоді похреснику Ольги, 17-річному Денису, так і не вдалося повернутися додому.

12 дітей, яких вдалося повернути до України. Світлина з фейсбук-сторінки Миколи Кулеби та сайту фонду Save Ukraine.

12 дітей, яких вдалося повернути до України. Світлина з фейсбук-сторінки Миколи Кулеби та сайту фонду Save Ukraine.

Росіяни не просто затримали Ольгу, а забрали усі її документи й телефон, розповідали у фонді. Ефесбівці допитували українку дві доби. Жінці погрожували 15-річним ув’язненням. Ользі не дозволили забрати хрещеного сина: її відправили у Мінськ, де українку протримали ще одну добу і лише тоді відпустили. Як зазначали у фонді, Ользі довелося просити допомоги в Червоного Хреста. 

Колишній Уповноважений з прав дитини пообіцяв згодом детальніше розповісти як про цей випадок, так і про те, як Росія продовжує викрадати українських дітей та які засоби впливу й провокації використовують росіяни, аби залишати викрадених дітей на території Росії та на підконтрольних РФ територіях України.

Наразі до України з російської депортації вдалося повернути 371 дитину. Таку цифру озвучив Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець 31-го травня під час відкриття Центру захисту прав дитини (Child Rights Protection Center). На думку Омбудсмана, відкриття Центру продемонструє як українському суспільству, так і міжнародній спільноті, що українські діти є пріоритетом для України. “Адже ми боремось за кожного: за військовополонених, за цивільних заручників, за дітей. Зрозуміло, що основне завдання — повернути й добитися справедливої відповідальності щодо РФ і тих злочинців, які фактично продовжують вбивати майбутнє нашої держави”, — написав Лубінець на своїй фейсбук-сторінці.

За інформацією державного порталу “Діти війни”, від 24-го лютого 2022-го до 31-го травня 2023-го з України були депортовані понад 19 з половиною тисяч дітей (19 501 дитина), 393 дитини зникли безвісти. Через активні бойові дії та тимчасову окупацію частини території України точну кількість постраждалих дітей встановити неможливо.


Харківська правозахисна група неодноразово висвітлювала злочини РФ проти українських дітей, зокрема депортацію та насильницьке переміщення. Нещодавно росіяни хвалилися, що вивезли з тимчасово окупованих територій Запорізької області понад 2 000 осіб, з-поміж яких майже 800 дітей.

Згідно зі звітом Організації з безпеки та співробітництва у Європі (ОБСЄ), оприлюдненим 4-го травня, Російська Федерація порушує права українських дітей, яких було незаконно депортовано чи переміщено. Експерти ОБСЄ зафіксували численні та повторювані порушення інтересів та прав дітей, передбачених Конвенцією ООН про права дитини, з-поміж яких: права на ідентичність, сімʼю (та возз’єднання з сім’єю), освіту, доступ до інформації, відпочинок, дозвілля, свободу думки, совісті та релігії, права на свободу і недоторканність та багато іншого.

27-го квітня Парламентська асамблея Ради Європи визнала, що примусова депортація та насильницьке переміщення українських дітей є елементом злочину геноциду. За офіційними даними української влади, лише від початку повномасштабного вторгнення представники РФ могли вивезти понад 19 тисяч українських дітей. У Європарламенті вважають, що від 2014-го року представники РФ могли депортувати до 300 тисяч українських дітей. Європарламентарі обґрунтовують таку кількість тим, що представники РФ почали вивозити українських дітей ще з 2014-го року, після окупації Криму та встановлення контролю над частинами Донецької та Луганської областей України. До злочину проти українських дітей причетний не лише Президент РФ Путін, а і самопроголошений Президент Білорусі Лукашенко. Терористична держава не гребує жодними методами — порушує кримінальні справи та залучає силові структури, аби завадити дітям повернутися до України.

Організованість і злагодженість дій окупаційних сил РФ вказують на невипадковість скоєних злочинів. У ПАРЄ наголошували, що це може свідчити “про намір знищити як Україну і українську ідентичність, так і культурні й мовні особливості її народу”. Як було зазначено у резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи, “насильницькі переміщення, незаконні депортації та ‘перевиховання’ дітей, що є особливо вразливими та потребують захисту, огидні у своїй меті знищити всі їхні зв’язки з українською ідентичністю й українські риси”.

Харківська правозахисна група писала про дітей, вивезених з Харківської області, дітей з Маріуполя, всиновлених дітей з Донецької області й інші злочини проти дітей. Під час квітневої конференції ОБСЄ представник Харківської правозахисної групи, юрист Владислав Должко розповідав про документування воєнних злочинів РФ та презентував позицію Харківської правозахисної групи щодо примусової депортації українських дітей до РФ, вказавши, що зібрані ХПГ дані дають обґрунтовані підстави для кваліфікації зазначених дій як геноциду.

Детальніше про російську війну проти українських дітей можна прочитати в рубриці Права дітей.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися