MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ФСБ планує вивозити українських дітей до Криму, аби зменшити ризики від українського контрнаступу

07.06.2023   
Марина Гарєєва
За даними Дмитра Лубінця, Росія хоче виставити Україну “терористичною країною” й планує розміщувати пункти управління військами й свої підрозділи біля дитячих таборів, у яких перебуватимуть діти.

Ілюстративне зображення. Фото: urkinform.ua

Ілюстративне зображення. Фото: urkinform.ua

Російські спецслужби можуть вивезти українських дітей з тимчасово окупованих територій України під приводом загрози обстрілів.

Про це 7-го червня повідомив Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець.

Про комплекс заздалегідь спланованих заходів для незаконного вивезення українських дітей Уповноважений розповів у своєму телеграм-каналі.

За інформацією Омбудсмана, дітей планують розмістити в таборах і базах відпочинку окупованого РФ Кримського півострова на літній період.

На думку Уповноваженого, це потрібно Росії для того, аби зменшити ризики від українського контрнаступу та дискредитувати українські Сили Оборони. Вочевидь РФ хоче виставити Україну “терористичною країною”. Як підмітив Лубінець, через це “в інформаційному середовищі уже поширюються проросійські наративи, ніби це Україна самостійно підірвала Каховську ГЕС”.

Тепер Російська Федерація хоче видати чергове викрадення українських дітей за “місію порятунку”.

“При цьому ФСБ РФ вважає, що поряд з місцями відпочинку дітей необхідно розташувати пункти управління військами, вузлові підрозділи (наприклад, ракетні чи артилерійські) та облаштовані місця зосередження (відходу) російських окупаційних військ у разі просування українських військових вглиб Криму, — наголосив Дмитро Лубінець. — На думку російських спецслужб, ‘сусідство’ дітей поруч з військовими об’єктами не дозволить або значно ускладнить українським військовим можливості вогневого ураження основних підрозділів та пунктів управління РОВ, значно обмежить чи пригальмує темпи просування ЗСУ по території Криму, дозволить, у разі необхідності, провести провокації з масовими жертвами та дискредитувати ЗСУ перед світовою спільнотою”.

За даними Уповноваженого, у російській Держдумі вже було ініційоване відповідне звернення щодо організації “евакуації” дітей з прикордонних з Україною регіонів до літніх таборів та інших закладів на території АР Крим.


Раніше Харківська правозахисна група писала, що за час російської окупації у тимчасово окупованому Криму були зафіксовані щонайменше 24 випадки переслідування дітей

27-го квітня Парламентська асамблея Ради Європи визнала, що примусова депортація та насильницьке переміщення українських дітей є елементом злочину геноциду. За офіційними даними української влади, лише від початку повномасштабного вторгнення представники РФ могли вивезти понад 19 тисяч українських дітей. У Європарламенті вважають, що від 2014-го року представники РФ могли депортувати до 300 тисяч українських дітей. До злочину проти українських дітей причетний не лише Президент РФ Путін, а і самопроголошений Президент Білорусі Лукашенко. Терористична держава не гребує жодними методами — порушує кримінальні справи та залучає силові структури, аби завадити дітям повернутися до України. Наразі до України вдалося повернути 372 дитини. За інформацією державного порталу “Діти війни”, від 24-го лютого 2022-го року до 7-го червня 2023-го року з України були депортовані 19 504 дитини, 390 дітей зникли безвісти. Через активні бойові дії та тимчасову окупацію частини території України точну кількість постраждалих дітей встановити неможливо.

Організованість і злагодженість дій окупаційних сил РФ вказують на невипадковість скоєних злочинів. У ПАРЄ наголошували, що це може свідчити “про намір знищити як Україну і українську ідентичність, так і культурні й мовні особливості її народу”. Як було зазначено у резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи, “насильницькі переміщення, незаконні депортації та ‘перевиховання’ дітей, що є особливо вразливими та потребують захисту, огидні у своїй меті знищити всі їхні зв’язки з українською ідентичністю й українські риси”.

Харківська правозахисна група писала про дітей, вивезених з Харківської області, дітей з Маріуполя, всиновлених дітей з Донецької області й інші злочини проти дітей. Під час квітневої конференції ОБСЄ представник Харківської правозахисної групи, юрист Владислав Должко розповідав про документування воєнних злочинів РФ та презентував позицію Харківської правозахисної групи щодо примусової депортації українських дітей до РФ, вказавши, що зібрані ХПГ дані дають обґрунтовані підстави для кваліфікації зазначених дій як геноциду.

Детальніше про російську війну проти українських дітей можна прочитати в рубриці Права дітей.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися