MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Вовчанський агрегатний завод: російська катівня за чеченськими лекаламиЖити в окупації 4 місяці, піднімати український прапор на площі. Дві історії з ВовчанськаНа заводі у Вовчанську росіяни ‘катували струмом навіть батюшку’, — заступник директора заводуКатівня на заводі, морг на фермі і дорога життя через дамбу – як живуть люди на тимчасово окупованій частині ХарківщиниВ окупований Ізюм передали ліки для онкохворих – незважаючи на обстріли з боку росіянУ Борівській громаді на Харківщині пошкоджено та розграбовано більшість шкілНа Харківщині російські окупанти розстріляли волонтерів – розвідкаУ міськраді Дергачів показали, що зробили російські війська з громадою (фото)В окупованому Ізюмі почалася примусова мобілізаціяХарків: російські війська обстріляли район ХТЗ – є загиблі і поранені

Військовий заявив про незаконне тримання в психлікарні, — Омбудсман

14.02.2023   
Марина Гарєєва
За інформацією Офісу Омбудсмана, адміністрація лікарні спочатку перешкоджала проведенню моніторингового візиту, а зрештою повідомила, що медична картка заявника, якого 25 днів утримували в лікарні, “загубилася”.

Ілюстративне зображення. Почаїв, лікарня. Фото: Суспільне

Ілюстративне зображення. Почаїв, лікарня. Фото: Суспільне

Український військовослужбовець заявив, що його незаконно тримали в психіатричному закладі на Дніпропетровщині.

Про це 14 лютого повідомив Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець у своєму телеграм-каналі.

Аби перевірити обставини вищеописаного випадку, Владислав Оніщенко, представник Офісу Омбудсмана на Дніпропетровщині, здійснив моніторинговий візит до Дніпропетровської багатопрофільної клінічної лікарні з надання психіатричної допомоги.

Під час візиту з’ясувалося, що заявника виписали 16 січня 2023 року, проте знову примусово ушпиталили до того самого закладу з 29 січня 2023 року. Однак лікарня не надавала медичну картку за перший період шпиталізації, що ускладнювало перевірку, — говорять у Офісі Уповноваженого. Спершу адміністрація лікарні заважала проводити моніторинговий візит, а потім сказала, що картка “загубилася”.

На відео, яке було оприлюднене Офісом Омбудсмана, посадова особа просила звертатися до неї письмово й пояснювала це тим, що нібито не може сприймати інформацію на слух.

“Будь-які підтвердження (в тому числі письмової усвідомленої згоди) щодо правомірності підстав утримання заявника у лікарні протягом 25 днів не надали, — написав Лубінець. — Зазначене не виключає обставин незаконного утримання військовослужбовця та застосування до нього психофармакологічного лікування”.

За результатами моніторингового візиту були направлені листи до Міністерства охорони здоров’я та Нацполіції .


10 лютого 2023 року в Офісі Омбудсмана повідомляли, що до психоневрологічного інтернату для чоловіків у Київській області незаконно помістили особу з інвалідністю.

Про це у грудні 2022 року заявив громадянин України, який мав інвалідність і утримувався в одному з пансіонатів для ветеранів праці.

“Заявник повідомив, що внаслідок неправомірних дій з боку посадових осіб зазначеного закладу його незаконно помістили до психоневрологічного інтернату для чоловіків у Київській області”, — розповіли в Офісі Омбудсмана.

За результатами перевірки, Святошинська окружна прокуратура міста Києва внесла відомості до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 146 Кримінального кодексу України (Незаконне позбавлення волі або викрадення людини).

Наразі здійснюється досудове розслідування, яке має встановити всі обставини справи та надати правову кваліфікацію діям посадових осіб.


Згідно зі статтею 3 Закону України “Про психіатричну допомогу”, кожна особа вважається такою, яка не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах та в порядку, передбачених законом.

Порядок госпіталізації особи до закладу з надання психіатричної допомоги визначає стаття 13 Закону, згідно з якою, “особа, яка досягла 14 років, госпіталізується до закладу з надання психіатричної допомоги добровільно — на її прохання або за її усвідомленою письмовою згодою”. Те саме стосується недієздатної особи.

Ще у грудні 2018 року Конституційний Суд України визнав неконституційними положення цієї статті, якими передбачено, що особа, визнана у встановленому законом порядку недієздатною, яка за станом свого здоров’я не здатна висловити прохання або надати усвідомлену письмову згоду, госпіталізується до закладу з надання психіатричної допомоги за рішенням (згодою) органу опіки та піклування, яке ухвалюється не пізніше 24 годин з моменту звернення до цього органу законного представника зазначеної особи і може бути оскаржено відповідно до закону, в тому числі до суду.

Визнані неконституційними положення втратили чинність з 20 грудня 2018 року.

У примусовому порядку особа може бути госпіталізована до закладу з надання психіатричної допомоги у двох випадках:

  • на підставах, передбачених статтею 14 Закону України “Про психіатричну допомогу”;
  • у випадках проведення експертизи стану психічного здоров’я особи або застосування до особи, яка страждає на психічний розлад і вчинила суспільно небезпечне діяння, примусового заходу медичного характеру на підставах та в порядку, передбачених законами України.

Відповідно до статті 14 Закону України “Про психіатричну допомогу”, “особа, яка страждає на психічний розлад, може бути госпіталізована до закладу з надання психіатричної допомоги без її усвідомленої письмової згоди або без письмової згоди її законного представника, якщо її обстеження або лікування можливі лише в стаціонарних умовах, та при встановленні в особи тяжкого психічного розладу, внаслідок чого вона:

  • вчиняє чи виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для неї чи оточуючих, або
  • неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність”.

Крім того, протягом 24 годин з моменту примусової госпіталізації комісія лікарів-психіатрів відповідного закладу має обов’язково оглянути ушпиталену особу й прийняти рішення про доцільність госпіталізації. “У випадку, коли госпіталізація визнається недоцільною і особа не висловлює бажання залишитися в закладі з надання психіатричної допомоги, ця особа підлягає негайній виписці”, — зазначено в статті 16 згаданого закону.

Відповідно до Принципів захисту психічно хворих осіб та покращення психічної допомоги, прийнятих резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 17 грудня 1991 року № 46/119, “будь-яке лікування негайно реєструється в історії хвороби пацієнта із зазначенням, лікування є примусовим чи добровільним”. Це зазначено в пункті 10 Принципу 11 (Згода на лікування).

 Поділитися