На Півдні України російські військові убили червонокнижного зубра
Звірство й нелюдство
11 березня зоозахисники UAnimals сповістили, що російські військові вбили червонокнижного зубра, що мешкав на Півдні України.
“Рідкісну тварину вороги замордували в природному заповіднику Півдня України — зараз це тимчасово окупована територія”, — написали UAnimals на своїх сторінках у фейсбуці та інстаграмі та виклали фото вбитої тварини та російських військових, які хизуються вчиненим.
Раніше про вбивство червонокнижної тварини повідомили журналісти united24.media в інстаграмі та інформаційне агентство УНІАН в телеграмі.
“Відчуваємо біль і лють. Найпалкіше хочемо, аби Росія відповіла за всі свої злочини перед людьми та природою”, — зазначили в UAnimals.
Доповнено:
Удень 12 березня в біосферному заповіднику “Асканія-Нова” прокоментували інформацію про вбивство тварини.
Річ у тім, що низка ЗМІ написала, нібито червонокнижного зубра вбили саме у заповіднику “Асканія-Нова”. У заповіднику наголосили, що вони не утримують зубрів ще з 2008 року, тож ця інформація не відповідає дійсності. Хоча ХПГ ніде не вказувала конкретне місце вбивства тварини, ми цитували зоозахисників UAnimals, які писали, що “рідкісну тварину вороги замордували в природному заповіднику Півдня України — зараз це тимчасово окупована територія”, тож вважаємо доцільним додати коментар заповідника.
У заповіднику “Асканія-Нова” також відмітили, що достеменно неможливо визначити, чи вказане фото стосується саме зубра, чи йдеться про бізона. Редакція ХПГ вважає це уточнення важливим, тож додає його до новини.
При цьому керівництво заповідника наголосило, що “у жодному разі це не знімає відповідальності з російських військових за скоєний злочин”.
На жаль, ХПГ не завжди може перевірити з власних джерел інформацію про злочини, які представники РФ можуть скоювати на ТОТ. Проте як авторка я вважала за потрібне написати про черговий вияв жорстокого поводження російських військових і згадати інші злочини, вчинені проти українського довкілля, які розслідували українські правоохоронці.
Війна РФ проти українських тварин
Днями ми писали, що у ніч проти 3 березня через атаку російського дрона у “Фельдман-екопарку” під Харковом загинули тварини. Як розповідала речниця екопарку Олена Клименко та його директор Іван Достов, удар відбувся неподалік контактного двору. Через атаку РФ були зруйновані вольєри, загинули козеня й вагітна коза, а ще п’ять тварин з контактного двору отримали контузії. Уповноважений ВР з прав людини наголошував, що подібний “акт насильства не лише шкодить тваринам, а й негативно впливає на природу, загрожуючи місцевим екосистемам”. “Важливо розуміти, що такі атаки на цивільні об’єкти, які займаються захистом тварин та природи, порушують основи охорони довкілля”, — зауважував Дмитро Лубінець.
Минулого місяця ХПГ також розповідала, як російські військові влучили дроном в автобус UAnimals, коли тварин евакуювали поблизу Покровська. Щобільше, у ніч проти 12 лютого 2025 року Росія знищила склад на Київщині, де зберігалися запаси корму й інші харчі для безпритульних тварин. Унаслідок цього у найближчі місяці без їжі ризикували залишитися тисячі тварин.
Харківська правозахисна група також висвітлювала війну представників РФ проти українських заповідників. Ми писали, що минулого листопада нелегітимному “директору” тимчасово окупованого заповідника “Асканія-Нова” оголосили підозру. За даними українських правоохоронців, він міг заподіяти шкоди на 22 мільйони гривень, викравши рідкісних тварин.
У грудні 2023-го ХПГ розповідала про це викрадення, яке російські окупанти охрестили “обміном”. Тоді з асканійського заповідника вивезли цілу низку червонокнижних тварин: по декілька особин зебри Чапмана, бізона американського, коней Пржевальського та оленя Давида. Усі вони були занесені до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи зі статусом “зниклий з природи”, “на межі зникнення” та “близький до тих, які перебувають під загрозою знищення”. Замість червонокнижних тварин російські окупанти завезли до зоопарку “Асканія-Нова” не таких рідкісних антилоп канна, яків свійських, двогорбих верблюдів і одного гуанако.
Крім цього, тоді під час транспортування загинув ще один олень Давида: тварина зазнала травм і померла, поки росіяни намагалися її перегнати. Зоозахисники наголошували, що представники РФ обумовлювали “обмін” так званою “угодою про співробітництво, яку підписав російський ставленик у заповіднику”, тож їхні дії — незаконні. На жаль, у квітні 2024-го стало відомо про новий “обмін”: до приватного Ялтинського зоопарку відправили трьох зебр Чапмана, замість яких привезли альпаку, яків, кіз каморі, в’єтнамських свинок, карликових баранів, пеліканів та дрохв.
Як зазначали правоохоронці, “біосферний заповідник ‘Асканія-Нова’ є провідною природоохоронною науково-дослідною установою міжнародного значення, включеною до міжнародної мережі біосферних резерватів за програмою ЮНЕСКО та захищеною Гаазькою Конвенцією від розграбування”, а “незаконна передача тварин, вчинена так званим директором заповідника, є воєнним злочином розграбування і порушенням статті 33 IV Женевської Конвенції про захист цивільного населення та статей 28 і 56 IV Гаазької Конвенції про закони й звичаї війни на суходолі”.
Крім того, Женевська конвенція забороняє застосовувати методи або засоби ведення воєнних дій, які мають на меті завдати або, як можна очікувати, завдадуть широкої, довгочасної й серйозної шкоди природному середовищу: “При веденні воєнних дій має бути виявлена турбота про захист природного середовища від широкої, довгочасної й серйозної шкоди”. Вочевидь, російські військові не виявляють такої турботи, коли
- відпрацьовують стрільбу та облаштовують полігон на території півострова Карадай на Херсонщині, нехтуючи тим фактом, що ця територія має статус ландшафтного заказника, а Карадай важливий для збереження приморської рослинності, пустельних степів і цілої низки птахів;
- підривають Каховську ГЕС, завдаючи природі Хортиці мільярдних збитків;
- не намагаються загасити пожежі у цінній степовій ділянці Джарилгацького національного природного парку, де зосереджена основна частина всіх степових екосистем та популяції всіх рідкісних степових тварин, які є на острові, та сконцентрована найбільша кількість копитних, що мешкають на Джарилгачі;
- знищують біорізноманіття Херсонщини та вчиняють пожежі, помітні навіть з космосу;
- забруднюють моря нафтопродуктами, спричинивши міжнародну екокатастрофу;
- та вчиняють численні злочини проти українського довкілля.
Станом на січень 2025 року вже було задокументовано 7241 факт заподіяння шкоди українському довкіллю внаслідок збройної агресії РФ. На жаль, це неостаточна цифра.
Правовий вимір
Нагадаємо, що зараз Україна кваліфікує злочини агресора проти українського довкілля за двома статтями Кримінального кодексу: воєнні злочини (стаття 438) та екоцид (стаття 441). Як наголошував колишній Генеральний прокурор Андрій Костін, Україна “вперше в історії людства” розслідує злочини проти довкілля як воєнні злочини.
Крім того, хоча у міжнародних договорах поки немає поняття “екоцид”, триває рух за визнання екоциду п’ятим міжнародним злочином. Ще у 2023 році радник Генпрокурора Максим Попов зазначав, що Україна співпрацює з коаліцією Stop Ecocide International, а наприкінці березня 2023 року Європарламент прийняв резолюцію, якою радив внести зміни до відповідної Директиви ЄС, криміналізувати цей злочин на рівні держав-членів ЄС та доповнити Римський статут п’ятим злочином — екоцидом. Минулого лютого українські правоохоронці уперше повідомили про підозру в скоєнні екоциду російському генерал-полковнику, а у вересні 2024-го Тихоокеанські острови — Вануату, Фіджі та Самоа — подали клопотання до Міжнародного кримінального суду щодо кримінальної відповідальності за екоцид. Щобільше, торік Бельгія стала першою європейською країною, яка офіційно криміналізувала екоцид як на національному, так і на міжнародному рівні.
Подання Truth Hounds до МКС
Боротьба за посилення відповідальності за екологічні злочини триває. Зокрема, 7 березня цього року правозахисники Truth Hounds повідомили, що вони надіслали до Міжнародного кримінального суду подання, що містить рекомендації щодо розслідування злочинів проти довкілля, відповідно до Римського статуту.
“Наше подання ґрунтується на базі задокументованих воєнних злочинів та шкоди, завданої довкіллю, а також на результатах дослідження руйнування греблі Каховської ГЕС, яке ми проводили у співпраці з колегами з Project Expedite Justice”, — зазначали в організації.
“МКС має історичну можливість створити прецедент розслідування екологічних злочинів, посиливши правовий захист довкілля. Включивши ці рекомендації, Офіс Прокурора МКС може забезпечити правову ясність та сприяти ширшому та гнучкішому застосуванню міжнародного права щодо руйнування довкілля. Оскільки заподіяння екологічної шкоди продовжує використовуватись як інструмент війни, забезпечення ефективного правового реагування є як правовим, так і моральним імперативом”, — наголошували правозахисники.
За покликанням можна завантажити це подання (англійською) та ознайомитися з дослідженням наших колег щодо руйнування Каховської ГЕС (українською).