MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Пиню на ешафот’: дайджест російських протестів

04.06.2023   
Наші інформ.
Пошук депортованих до Росії українських дітей, диверсії, боротьба з “Розмовами про важливе” — розповідаємо про внутрішній опір в РФ.

[росія, вуличний протест]

Проєкт Kidmapping

Антивоєнні активістки за підтримки декількох опозиційних видань запустили проєкт Kidmapping для пошуку місцеперебування депортованих дітей на території Росії, Білорусі або окупованих областей України.

Проєкт Kidmapping шукає українських дітей в Росії

Проєкт Kidmapping шукає українських дітей в Росії

Спільно з журналом DOXA Kidmapping випустив розслідування про те, що відбувається в Росії з дітьми з України і хто причетний до їхньої депортації.

Диверсії

В Оренбурзькій області затримали хлопця, який, за версією силовиків, готував підпали військкомату і релейної шафи на залізниці. За даними ФСБ, він діяв “під керівництвом українських спецслужб”. Силовики порушили кримінальну справу про підготовку до теракту.

Акції й виступи проти війни

У Саратові активіст Андрій Калашніков вийшов на пікет у День пам’яті жертв депортації й геноциду кримськотатарського народу. Він виступив за закінчення війни в Україні та за звільнення політв’язнів, а також нагадав про депортації народів Кавказу.

Андрій Калашніков, Саратов. Фото: СОТА

Андрій Калашніков, Саратов. Фото: СОТА

*

Антивоєнні листівки із закликом одягатися в кольори українського прапора з’явилися в Астрахані.

Написи на листівках: “Ти не один!”, “Вдягай синьо-жовтий одяг!”, “Зелена стрічка — єдиний символ протесту”, “Ні забороні кольорів!”

*

У Пермі у школі № 12 з поглибленим вивченням німецької мови відмовилися проводити “Розмови про важливе” за участю бійців, які повернулися з війни проти України, та інші патріотичні заходи. На керівництво школи написала донос одна з літніх вчительок. Раніше школу вже відвідували співробітники ФСБ.

*

Пермський активіст подасть до суду на Міноборони за порушення закону про використання державної мови через банер “Zа перемогу! Zа правду!” на Будинку офіцерів. При цьому він посилається на закон, ухвалений Держдумою у лютому з метою “захистити російську мову від надмірного вживання запозичень”. “Я написав, що законодавство зобов’язує використовувати тільки російську мову в рекламі, у тому числі соціальній, тому напис на будівлі ‘Zа победу! Zа правду!’ є порушенням закону. Символ Z як малюнок закон не забороняє, але використовувати латиницю у сфері застосування державної мови неприпустимо”, — прокоментував він.

Будинок офіцерів у Пермі

Будинок офіцерів у Пермі

*

У Москві затримали громадян Білорусі Дмитра і Юлію Головльових через запуск біло-синьо-білих повітряних кульок і прапора в московському мікрорайоні Чертаново Північне. Росіяни широко використовують ці кольори в антивоєнних протестах.

*

Два готелі у Красній Поляні відмовилися вішати прикраси до Дня Перемоги та повідомили гостям, що дотримуються “політики нейтралітету”. Депутат Держдуми Олександр Хінштейн написав на обидва готелі доноси.

Після цього мер Сочі доручив перевірити, чи всі громадські простори оформлені відповідно до вимог влади.

Вуличний протест

Фото з різних регіонів Росії опублікував у своєму каналі журналіст Роман Супер. Серед написів є такі, як “Війна Zло”, “Путін вбивця”, “Хуй війні. Пиню на ешафот”, “Пропав Мир! Він був красивий, добрий, радісний, любив усіх людей, не бешкетував. Грав тільки на своїй території, на чужу не заходив. Мир дарував спокій і надію. Допоможіть повернути Мир!”, “Путіна в Гаагу!”.

[росія, вуличний протест]

[росія, вуличний протест]

[росія вуличний протест]

Штрафи, адміністративні та кримінальні справи

У Володимирській області суд засудив активіста Івана Кавінова до трьох років колонії суворого режиму за статтею про фейки щодо дій російської армії. Причиною переслідування стали сім репостів в одному з телеграм-каналів, куди Кавінов пересилав повідомлення про тортури та насильство щодо мирних українців. Правозахисна організація “Меморіал” визнала Івана Кавінова політв’язнем.

*

Обвинувачення попросило 8 років колонії для Ігоря Баришнікова — літнього і хворого на рак мешканця Калінінграда. У травні 2022 року він опублікував у фейсбуці пости про Бучу і Маріуполь. Лікарі дійшли висновку, що Баришнікову не можна перебувати під вартою і йому терміново потрібна операція в Петербурзі. Однак із регіону його не випускають.

Ігор Баришніков. Фото: sibreal.org

Ігор Баришніков. Фото: sibreal.org

*

73-річного пенсіонера Валерія Нікітченка з Петербурга звинуватили в дискредитації російської армії через його особистий сайт valenik.ru. Силовиків зацікавили анонси протестів та фотографії з антивоєнних акцій, а також “карикатури на підтримку України”. Під час обшуків у Нікітченка також відібрали всю техніку як речовий доказ.

Валерій Нікітченко, Санкт-Петербург

Валерій Нікітченко, Санкт-Петербург

*

62-річна мешканка Оренбурзької області у відкритому чаті у Viber закликала не брати повістки й не ходити у військкомат і отримала за це штраф у розмірі мінімальної заробітної плати. Слідство визнало її вчинок дискредитацією російської армії.

*

Жителя Чити Івана Лосєва вкотре оштрафували через його сон про Зеленського. У грудні 2022 року Лосєв опублікував сторіз з описом свого сну і незабаром отримав за це штраф. Після цього його штрафували ще двічі — вже за те, що про цей інцидент він розповідав ЗМІ. 22 травня 2023 року Лосєва оштрафували вчетверте. Причиною стало те, що він опублікував скриншот із ефіру телеканалу “Дождь”, на якому розповідав про минулі штрафи. Суд визнав його вчинок дискредитацією російської армії.

*

Колишнього міністра сільського господарства Архангельської області оштрафували за фото з перекресленим Путіним. У квітні він вирізав фото Путіна з журналу, перекреслив його і написав “вбивця”. Фото він залишив на дошці оголошень у під’їзді. Суд визнав його винним у дискредитації армії.

*

Вирок москвичу, який підпалив свою машину на знак протесту проти війни, залишили без зміни — чотири роки колонії загального режиму. Його визнали винним у хуліганстві та опорі представникові влади.

*

Контрактника з Башкирії Марселя Кандарова, який 24 лютого 2022 року опинився на території України, але незабаром подав рапорт про звільнення з армії та поїхав додому, засудили до трьох років колонії-поселення.

*

У Костромі на місцеву жительку Наталю Тарасову склали протокол про дискредитацію армії: вона опублікувала у “ВКонтакті” антивоєнний текст і посилання на відео “В труну за Ладу Гранту. Бідність — зброя Путіна. Чому росіяни їдуть на війну?”.

*

У південних регіонах Росії тривають репресії із застосуванням статті про дискредитацію армії. “Кавказ.Реалії” підготували добірку нових випадків.

*

У Дагестані двоє чоловіків отримали штрафи за антивоєнні коментарі та за розміщення в інтернеті відео з заголовком “Радіти перемогам України?”.

*

До штрафу в розмірі близько 6 мінімальних заробітних плат і примусового амбулаторного лікування у психіатра засудили мешканку Владикавказа — її визнали винною в повторній дискредитації армії.

*

Суд в Адигеї присудив місцевому жителю Ігорю Короткову штраф у розмірі близько 500 мінімальних заробітних плат за репост антивоєнної передачі політика Володимира Мілова в чаті прихильників війни.

*

У Чувашії місцевий суд оштрафував місцевого жителя Миколу Чалбаєва на суму близько двох мінімальних заробітних плат за дискредитацію російської армії. Причиною став його коментар у “ВКонтакті” до фотографії російського танка: “Скільки українських дітей він убив?”.

*

Суд у Златоусті Челябінської області оштрафував колишню муніципальну депутатку на суму близько двох мінімальних заробітних плат за статтею про дискредитацію армії РФ через два антивоєнних пости в “Однокласниках”.

*

Жителя Норильська заарештували на сім діб через пости у фейсбуці. Сергія Куриленка визнали винним за статтею про розпалювання ненависті або ворожнечі через публікацію “зневажливих висловлювань” на адресу військовослужбовців, їхніх матерів і громадян Росії. Чоловік зазначив, що публікував пости на знак підтримки своїх українських родичів.

*

Жителя Костроми оштрафували на суму близько двох мінімальних заробітних плат за публікацію антивоєнного кліпу російської групи (рос.) “Ногу свело”.

*

Автори YouTube-каналу “Анастасія та Арсеній Отчі”, які висловлюються проти війни, отримали штрафи за статтею про дискредитацію армії через відео “ВАЖЛИВО. Як 100% не потрапити під мобілізацію?”. У ньому вони в досить жорсткій формі закликають не йти на війну і не підкорятися наказам убивати людей.

*

Жителів Керчі Єгора Савченка та Михайла Жидкова заарештували на 15 діб через проукраїнські графіті. Провладний блогер опублікував відео затримання активістів п’ятьма спецпризначенцями в масках і з вогнепальною зброєю.

*

Красноярського блогера Артура Маркова оштрафували на суму близько двох мінімальних заробітних плат за статтею про дискредитацію російської армії та змусили просити вибачення на камеру. Молодого чоловіка затримали на початку квітня; раніше він під час стріму засуджував війну та обіцяв вмикати українську музику у відповідь на проросійські коментарі.

*

Сім місяців виправних робіт з утриманням на користь держави 5 відсотків зарплати попросив прокурор для мешканки Челябінська Діани Нефьодової, обвинуваченої в тому, що вона зробила п’ять репостів матеріалів опозиційних ЗМІ на тему війни в Україні.

Перевірки й заборони

Пасажирку, яка летіла з Москви до Владикавказа, затримали за те, що вона в літаку читала книгу українською мовою. Хтось із пасажирів доніс на неї, і після прильоту силовики зустріли дівчину біля трапа. У неї знайшли значки та стікери з українським прапором.

*

В одному з караоке-клубів Краснодара хтось поставив пісню Вєрки Сердючки з приспівом “Ще не вмерла Україна, если мы гуляем так”. Після цього інциденту мер Краснодара доручив перевірити всі міські караоке, щоб “виключити можливість повторення подібного”.

*

Орловського поета Олександра Бившева внесли до реєстру екстремістів. Раніше його звинувачували в закликах до тероризму за публікацію антивоєнних постів і віршів у соцмережах. Бившев почав писати тексти на підтримку України ще 2014 року, відтоді на нього було порушено чотири кримінальні справи.

*

Роскомнагляд заблокував ресурс DeepStateMap — засновану на відкритих джерелах інтерактивну розвідувальну онлайн-карту бойових дій в Україні.

Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Весна, Активатика й інших.

 Поділитися