8 листопада – головне за день
• Біля прикордонного пункту пропуску «Брузги-Кузня» на білорусько-польському кордоні зібралися сотні мігрантів із сумками та дітьми, розповідає Громадське. Міністр-координатор спецслужб Польщі Станіслав Жарін називає те, що відбувається, «найбільшою спробою силового вторгнення до Польщі». Польський кордон охороняють польська прикордонна служба (16 тисяч людей), а також 1 300 службовців з агентства Frontex (агентство Євросоюзу з безпеки зовнішніх кордонів) та 10 тисяч солдатів і поліцейських. Заступник міністра закордонних справ Петро Важик звинуватив президента Білорусі Олександра Лукашенка в ескалації, яка може призвести до того, що «будуть смертельні жертви на якійсь зі сторін». Нагадаємо, згідно з спільним розслідуванням центру «Досьє» та німецького видання Der Spiegel, білоруська державна компанія «Центркурорт» завозила до Білорусі мігрантів з Іраку, яких потім доправляли до кордонів із країнами ЄС. Правозахисники кажуть про гуманітарну катастрофу: біженці опиняються в лісах у пастці між прикордонними службами двох країн. Тим часом температура повітря знижується.
• Родичі загиблих в авіакатастрофі MH-17 закликають встановити роль Росії у збитті літака, повідомляє Суспільне із посиланням на члена правління фонду «Авіакатастрофа» Піта Плуга. У Нідерландах відновилося судове засідання у справі рейсу MH17, збитого над Донбасом у 2014 році. Під час нього Піт Плуг заявив: «Ми багато чули на слуханнях про роль підсудних щодо MH-17, але нічого не знаємо про інших причетних. Розслідування Міжнародної слідчої групи ще триває. Тому для мене, і я думаю, для багатьох інших, для вашого вердикту наступного року, дуже важливо встановити, яка ракетна система була використана, звідки вона взялася, що зробила Російська Федерація і що вона робила на сході України». Визначення ролі Росії в трагедії може у майбутньому попередити випадки, коли проти цивільних літаків застосовують зброю, вважають рідні загиблих в авіакатастрофі.
• Харківський окружний адміністративний суд відмовив представникам Громадянської мережі ОПОРА у задоволенні позовних вимог до районних територіальних виборчих комісій щодо виявлених розбіжностей у протоколах дільничних виборчих комісій та районних ТВК під час виборів мера Харкова. Про це повідомляє Опора. Організація виявила розбіжності у портоколах Основянської, Новобаварської та Холодногірської ТВК. Відмовивши у задоволенні вимог, суд все ж визнав ці розбіжності. ОПОРА подаватиме апеляцію.
• Від сьогодні невакциновані освітяни та держслужбовці не мають права виходити на роботу. Рішення про це було ухвалене Кабінетом міністрів ще четвертого жовтня. Відповідно до змін до постанови «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19», керівники установ та організацій мають забезпечити контроль за проведенням підлеглими обов’язкових профілактичних щеплень проти СOVID-19 та відсторонювати від роботи працівників, що відмовляються або ухиляються від вакцинації, «крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти СOVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти СOVID-19, виданий закладом охорони здоров’я». Відсторонення триватиме до «до усунення причин, що його зумовили».