MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Понад 113 тисяч воєнних злочинів від початку повномасштабного вторгнення РФ

26.02.2024   
Марина Гарєєва
Саме стільки воєнних злочинів, скоєних російськими військовими в Україні, задокументували слідчі Нацполіції. За даними міністра МВС, з 24.02.2022 російські війська обстріляли Україну щонайменше 110 тисяч разів. Більше про озвучені правоохоронцями дані — в статті ХПГ.

Adobe Stock [російська армія рф російські солдати війна зс рф шеврон триколор]

Adobe Stock

113 тисяч воєнних злочинів

Від початку повномасштабного вторгнення РФ слідчі Національної поліції задокументували понад 113 тисяч воєнних злочинів, скоєних російськими силами в Україні.

Про це 24 лютого повідомила пресслужба Міністерства внутрішніх справ на своїй фейсбук-сторінці.

“Також виявлено 88 катівень, де росіяни незаконно утримували сотні наших громадян та піддавали їх тортурам”, — розповіли у МВС.

Вхід до катівні у Козачій Лопані © Анна Черненко / Громадське

Вхід до катівні у Козачій Лопані © Анна Черненко / Громадське

Минулого року Генеральний прокурор України Андрій Костін зазначав, що після звільнення територій, які перебували під контролем російських Збройних сил, правоохоронці виявили 104 російські катівні у восьми областях України. Майже чверть цих катівень представники РФ облаштували на Харківщині. “Найбільша кількість катівень була виявлена у Харківській області — 25, Запорізькій — 18, Херсонській — 11, Донецькій — 10”, — казав Генпрокурор. Окрім цього, 19 катівень були виявлені на території Російської Федерації. Більше про дворівневу систему тортур і катування українців, які потрапили під російську окупацію на Харківщині, можна почитати в аналітичному матеріалі Харківської правозахисної групи. Нагадаємо, що у вересні 2023 року глобальна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала два подання до Міжнародного кримінального суду щодо позасудових страт українців військовими РФ та російських катівень на Харківщині. У надісланих до Гааги поданнях правозахисники обґрунтували, що дії Російської Федерації можуть становити злочини проти людяності. Як наголошував директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, після повномасштабного вторгнення РФ катування українських військовополонених та цивільних ув’язнених на окупованих територіях стало масовим явищем.

Крім цього, правоохоронці викрили 129 ворожих диверсійно-розвідувальних груп і затримали понад 2 400 людей.

Понад 10 000 вивезених з небезпеки людей 

Своєю чергою “Білі янголи” (загони поліцейських, які евакуюють людей з лінії фронту, часто ризикуючи власним життям) за два роки повномасштабної війни вивезли з небезпечних районів майже 10 тисяч людей, з яких понад 2 200 — це діти.

Як розповідав очільник Донецької облдержадміністрації Вадим Філашкін, за минулий тиждень з п’яти населених пунктів Донеччини евакуювали усіх дітей. За даними Філашкіна, діти досі лишаються у двох прифронтових громадах області: у Торецькій громаді, де наразі перебувають 16 дітей, та Очеретинській громаді, де залишаються дві дитини. 

Нагадаємо, що Донеччина є одним з найбільш постраждалих унаслідок російського повномасштабного вторгнення регіонів України. За наявними даними, за два роки повномасштабної війни РФ російські військові вбили 1872 мирних мешканців Донеччини та поранили ще понад чотири тисячі донеччан. Це загальна кількість жертв росіян на Донеччині, подана без урахування постраждалих у Маріуполі та Волновасі, тож реальна кількість постраждалих може бути значно вищою. 

Наслідки ракетної атаки РФ по Селидовому у ніч проти 14 лютого 2024 року. Фото оприлюднене на фейсбук-сторінці поліції Донецької області.

Наслідки ракетної атаки РФ по Селидовому у ніч проти 14 лютого 2024 року. Фото оприлюднене на фейсбук-сторінці поліції Донецької області.

110 тисяч обстрілів

Від початку повномасштабного вторгнення російські війська обстріляли Україну щонайменше 110 тисяч разів. Такі дані озвучив Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко під час форуму “Україна. Рік 2024”.

За даними Клименка, переважно російські сили обстрілювали об’єкти цивільної інфраструктури.

© Жером Барбоса [харківська школа №134 вулиця шевченка війна спезназ гру дрг] © Jérôme Barbosa

Школа у Харкові. © Жером Барбоса

Посадовець також розповів, що Міністерство внутрішніх справ має напрацьовані протоколи щодо роботи на місцях ліквідації наслідків російських обстрілів. При виїзді на місця обстрілів рятувальники та поліцейські рятують і деблокують людей, ліквідують пожежі, розбирають завали та фіксують воєнні злочини, вчинені представниками РФ.

Ігор Клименко зауважив, що якщо ще рік тому міжнародні партнери вчили українців (зокрема й тому, як слід працювати рятувальникам, яким чином розбирати завали та як документувати злочини), наразі вже до МВС надходять десятки запитів щодо обміну досвідом.

Хоча це гіркий досвід, Україна може надати міжнародним партнерам вичерпну інформацію щодо ліквідації наслідків ворожих обстрілів, каже посадовець.


Нагадаємо, що за два роки повномасштабного вторгнення Харківська правозахисна група задокументувала понад 15 тисяч (15 096) міжнародних злочинів, які могли вчиняти представники РФ на Харківщині. Усі вони були внесені до бази даних ініціативи “Трибунал для Путіна” (T4P). Найбільше зафіксованих інцидентів було пов’язано з обстрілами або бомбардуваннями — 11 365. Детальніше про те, як два роки повномасштабної війни РФ проти України позначилися на Харківській області, можна прочитати у нещодавньому матеріалі ХПГ.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися