MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Сім місяців під землею та півстоліття на повернення викрадених дітей — підсумки тижня

26.02.2024   
Ірина Скачко
Минулого тижня українці підбивали гіркі підсумки двох років повномасштабної російської агресії: 110 тисяч ворожих обстрілів, понад 10 тисяч убитих цивільних, 5 тисяч годин, які провели українські діти в підвалах чи метро, рятуючись від бомб і снарядів.

Фото: Vic Hinterlang, Shutterstock [біженці війна діти книга]

Фото: Vic Hinterlang, Shutterstock

Статистика війни

• За даними ООН, за цей час жертвами російської агресії стали 30 тисяч мирних українців: 10 тисяч 378 людей загинули та 19 тисяч 632 отримали поранення. Ця інформація неповна, доки немає доступу до окупованих територій та тих районів, що розташовані безпосередньо на лінії фронту.

• Тим часом Президент України Володимир Зеленський вперше назвав офіційну кількість загиблих українських військовослужбовців — 31 тисяча.

• За інформацією Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця, Росія утримує зараз в полоні до 28 000 українців. Омбудсман озвучив ці цифри під час форуму “Україна. Рік 2024”. Він наголосив, що станом на зараз вдалося повернути 3135 громадян України, з них лише 147 цивільних заручників.

“Якщо по дітях є якийсь прогрес, по військовополонених, зрозуміло, є обмінні процеси. Що робити з цивільним? За нашими неофіційними даними, приблизно 28 тисяч громадян України перебувають в російських застінках. Журналісти, представники місцевого самоврядування, представники церкви, міжнародні представники. Вдумайтесь, три представника організації ОБСЄ офіційно були затримані: двоє в Донецькій області, один — в Луганській. Декілька років ми не можемо їх звільнити. І весь цей час РФ є членом ОБСЄ”, — розповів Лубінець.

Обмін полоненими 3 січня 2024 року. Фото: телеграм-канал Президента України

Обмін полоненими 3 січня 2024 року. Фото: телеграм-канал Президента України

• Тим часом Міжнародний комітет Червоного Хреста назвав кількість українців, яких ця міжнародна організація вважає зниклими безвісти — 23 тисячі. При цьому протягом двох років великої війни МКХЧ отримав понад 115 тисяч звернень від рідних людей, що зникли. “Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) працює, щоби з’ясувати долю 23 тисяч людей, сім’ ї яких не мають звісток від них — або тому, що вони потрапили в полон чи були вбиті, або тому, що зв’язок із ними було втрачено після того, як вони залишили свій дім”, — цитує організацію Радіо Свобода.

• Від 24 лютого 2022 року російські військові обстріляли українські землі щонайменше 110 тисяч разів. Ці дані оприлюднив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко. Об’єктами атак була переважно цивільна інфраструктура.

• Загалом від початку повномасштабного вторгнення РФ слідчі Національної поліції задокументували понад 113 тисяч воєнних злочинів, скоєних російськими силами в Україні. Було виявлено 88 катівень, де росіяни незаконно утримували сотні наших громадян та піддавали їх тортурам.

23 вересня 2022-го. Місце масового поховання людей в Ізюмі. Фото: Олег Синєгубов.

23 вересня 2022-го. Місце масового поховання людей в Ізюмі. Фото: Олег Синєгубов.

• Протягом великої війни Росія скоїла 567 злочинів проти журналістів та медіа в Україні, повідомляє Інститут масової інформації. Серед злочинів, які скоїли росіяни проти журналістів та медіа:

  • вбивства журналістів та їхні викрадення;
  • обстріли та поранення журналістів;
  • пошкодження редакцій медіа внаслідок обстрілів;
  • кіберзлочини;
  • вимкнення українського мовлення та спроба запустити російську пропаганду;
  • блокування інтернет-доступу та мобільного зв’язку на окупованих територіях України.

“Загалом за 10 років від початку російсько-української війни, у період з 2014 до 2024 року, загинули 77 українських та іноземних медійників, з них 13 — під час виконання журналістської діяльності”, — нагадують експерти.

Інфографіка Інституту масової інформації

Інфографіка Інституту масової інформації

• Учасники глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”) документують події, в яких є ознаки злочинів, згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 25 лютого 2024 року ініціативою зафіксовано 65423 ймовірні воєнні злочини, вчинені російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

Діти і війна

• За два роки російської агресії українські діти, що мешкають на прифронтових регіонах, провели в підвалах чи на станціях метро від трьох до п’яти тисяч годин, розповіли в ЮНІСЕФ. “Від самого початку повномасштабної війни в лютому 2022 року у країні не припиняються обстріли, внаслідок чого було оголошено повітряну тривогу близько 3500 разів у Запорізькій та Харківській областях і майже 6200 разів у Донецькій області. Це має руйнівний вплив на психічне здоров’я дітей та їхні можливості навчатися ефективно”, — заявили в організації. 40% школярів мають проблеми з доступом до освіти. У прифронтових районах ситуація найгірша: половина дітей шкільного віку зовсім не має доступу до освіти. Мільйон українських дітей навчається онлайн.

Садок на станції метро.Фото з телеграм-каналу Ігоря Терехова

Садок на станції метро.Фото з телеграм-каналу Ігоря Терехова

• Вороги убили 528 українських дітей, 1230 дітей зазнали поранень, 330 з них потребували протезування. Такі дані наводить Олена Зеленська. “Не можу не згадати втрати останніх двох тижнів: братиків Путятіних із Харкова — семирічного Олексія, чотирирічного Михайла, десятимісячного Павлика, які загинули зі своїми батьками від спричиненої російським обстрілом пожежі. Дев’ятирічного Ярослава Каменєва із Селидового. Він лежав із мамою в лікарні, коли в неї поцілила російська ракета”, — написала вона. Понад 2 мільйони маленьких українців змушені були залишити нашу країну у пошуках порятунку.

• В Україну повернулися сестри підлітки, що два роки не бачили маму, повідомляє пресслужба Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. “На момент широкомасштабного вторгнення вони жили з бабусею та дідусем у невеликому селі на Луганщині. Мама працювала в місті. Село швидко окупували, тож вивезти доньок одразу не вдалося, розповідають і міністерстві. — Протягом 2022 року вони змушені були вчитися у школі за російською програмою, іншого вибору не було. Згодом окупаційна влада почала тиснути на бабусю й дідуся. Погрожували та наполягали на оформленні опіки над онуками за російським зразком. Але дівчата понад усе прагнули зустрітися з мамою”.

• Тим часом Омбудсман Дмитро Лубінець розповів, що навіть у випадку, якщо Україна зможе повертати по одній викраденій і депортованій дитині щодня, знадобиться 55 років, щоб повернути усіх.

Розстріл полонених

Росіяни знову розстріляли українських військовослужбовців під час того, як вони здавалися в полон. Це вірогідно сталося 24 лютого 2024 року в Бахмутському район, повідомив український Омбудсман Дмитро Лубінець. “На відео, яке нам вдалося отримати, видно, що українські військові здаються у полон: їхні руки були підняті, вони показували, що беззбройні та не несуть загрози. Росіяни мали взяти їх у полон, але натомість нещадно розстріляли. Точну кількість страчених росіянами українців не відомо, ймовірно, їх було щонайменше сім. Це військовослужбовці СОУ”, — написав він у своєму телеграм-каналі. Омбудсман звертається з офіційними листами до ООН та МКЧХ з вимогою зафіксувати та публічно визнати, що російські військові порушують Женевські конвенції, правила та звичаї війни.

За процесуального керівництва Донецької обласної прокуратури розпочато досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України).

Нагадаємо, нещодавно стало відомо про два випадки розстрілів беззбройних українських військовополонених в Авдіївці та Веселому. Зараз СБУ проводить досудове слідство цих злочинів. “Загалом в Україні наразі розслідується 19 кримінальних проваджень за фактами вбивства 45 українських військовополонених”, — повідомляють в Офісі Генпрокурора.

Хроніка обстрілів

• 20 лютого російські війська ударили безпілотником типу Ланцет по житловому будинку у Новослобідській громаді Конотопського району — загинуло п’ятеро людей: матір із двома синами та їхні родички з іншого міста. 

Фото: Сумська ОВА

Фото: Сумська ОВА

• 23 лютого російський дрон поцілив по багатоповерхівці у Дніпрі. Загинули дві особи, семеро отримали поранення. Було зруйновано дві квартири — на восьмому і сьомому поверхах.

Фото: Дніпровська ОДА

Фото: Дніпровська ОДА

• 24 лютого на Харківщині росіяни поранили волонтера. “Близько 13:00 внаслідок обстрілу с. Петропавлівка зазнавав осколкових поранень 44-річний волонтер, госпіталізований до медичної установи”, — повідомив очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов.

Фото: телеграм-канал Олега Синєгубова

Фото: телеграм-канал Олега Синєгубова

• Уночі проти 25 лютого у місті Костянтинівка на Донеччині російські війська зруйнували залізничний вокзал, пошкодили фасад храму, щонайменше вісім багатоквартирних будинків, крамницю й торговельні павільйони. Ймовірно, ворог використовував авіабомбу КАБ-250. Одна жінка дістала поранень. “Вокзал вже тривалий час не працював, не приймав поїзди та не обслуговував пасажирів. До початку повномасштабного вторгнення Костянтинівка була кінцевою станцією понад десяти поїздів далекого сполучення та понад 15 поїздів приміського сполучення. Сама будівля мала також історичну та мистецьку цінність”, — розповіли в Укрзалізниці. Два роки тому саме цей вокзал був важливим пунктом евакуації населення з регіону.

Костянтинівський вокзал. Фото: Укрзалізниця

Костянтинівський вокзал. Фото: Укрзалізниця

 Поділитися